pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 1 lutego 2021
  • wyświetleń: 4864

Aukcje dla WOŚP: wylicytuj Zameczek w Promnicach... z zapałek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "WOŚP 2021" podaj

29. Finał WOŚP za nami, ale licytacje nadal trwają. Na aukcjach znajdziemy różne przedmioty i vouchery. Można też wylicytować spotkania z ciekawymi osobami, a nawet dzień na stanowisku prezesa GKS Tychy. W niedzielę na aukcję trafił również... Zameczek w Promnicach wykonany z zapałek!

Reklama

rekonstrukcja Zameczku w Promnicach z zapałek
Rekonstrukcja Zameczku w Promnicach z zapałek · fot. Tyski Sztab WOŚP


Przedmiotem licytacji w serwisie allegro jest rekonstrukcja Zameczku w Promnicach z zapałek. Wspaniałe dzieło można licytować do środy, 10 lutego, do godziny 14:05. Organizatorem aukcji jest Tyski Sztab WOŚP, a całkowity dochód zostanie przekazany na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przypominamy, że w tym roku Fundacja skupia się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

rekonstrukcja Zameczku w Promnicach z zapałek
Rekonstrukcja Zameczku w Promnicach z zapałek · fot. Tyski Sztab WOŚP


Zameczek początkowo zwany domem myśliwskim (Jagdhaus), a następnie zamkiem (Jagdschloss) przejął funkcję zburzonego w 1830 roku tzw. dworu myśliwskiego (Jägerhof) znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie zamku pszczyńskiego (naprzeciw ogrodu zamkowego), który został wzniesiony za czasów księcia Friedricha Erdmanna Anhalta-Köthen-Pless.

Twórcą projektu architektonicznego był królewski budowniczy krajowy Olivier Pavelt, autor wielu pszczyńskich budowli pracujący dla księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XI von Hochberga. Rok powstania obiektu - 1861 - przypada na okres szczególnego nasilenia ruchu budowlanego obejmującego lata 1861-1876.

Zaprojektowany przez Pavelta zameczek Promnice stanowił centralną budowlę większego zespołu, w którego skład wchodziły: wozownia, stajnie oraz leśniczówka. Zamek w swej obecnej postaci jest rezultatem dwóch faz budowlanych, a mianowicie z 1861 roku (faza pierwotna) i przede wszystkim z 1868 roku, kiedy to miała miejsce gruntowna odbudowa zamku po pożarze w 1867 roku oraz kilku drobniejszych zmian jakich dokonano na przełomie XIX i XX wieku.

BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

WOŚP 2021

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "WOŚP 2021" podaj