pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 31 stycznia 2021
  • 2 lutego 2021
  • wyświetleń: 11464

Średniowieczne groby i ślady osady w krypcie pszczyńskiego kościoła

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Parafia pw. Wszystkich Świętych" podaj

W krypcie kościoła pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie dokonano ważnego i niezwykłego odkrycia. Pod jej posadzką natrafiono na groby z czasów wczesnego średniowiecza. Odnaleziono także ślady ówczesnej osady wczesnoprzemysłowej.

średniowieczne groby w krypcie kościoła Wszystkich Świętych
Szczątki z czasów średniowiecza w krypcie kościoła Wszystkich Świętych. To prawdopodobnie matka i dziecko trzymający się za ręce · fot. Ks. Damian Gatnar


Informacji dotyczących odkryć udzielił nam proboszcz parafii, ks. Damian Gatnar. Prace w podziemiach świątyni prowadzi krakowski archeolog, dr Wojciech Głowa, specjalizujący się w badaniach nad średniowiecznymi cmentarzami. Wcześniej, jako jeden ze specjalistów, kierował m.in. pracami pod krakowskim Rynkiem Głównym.

Odkryć dokonano pod kryptą, gdzie znajdowały się sarkofagi Promnitzów. Od czasu, kiedy sarkofagi rodu zostały stąd wydobyte i poddane konserwacji, a następnie przekazane w depozyt Muzeum Zamkowemu, nie wykonywano tu żadnych prac. Teraz nadszedł czas na powrót archeologów. Trumny były złożone na ceglanej posadzce, w znacznym stopniu zniszczonej ze względu na czas i sytuacje, które miały tam miejsce w przeszłości (krypta m.in. została w nieznanym czasie splądrowana, a w 1933 r. miała miejsce jej eksploracja, będąca wynikiem zawalenia się stropu).

Jak opisuje ks. Damian Gatnar, w czasie prac, które rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku, archeolog przesiał ziemię znajdującą się nad ceglaną posadzką, a następnie zdjęto samą posadzkę. Wówczas dokonano odkrycia, że pod tą powierzchnią znajdują się groby, prawdopodobne z czasów wczesnego średniowiecza. Ustalany jest jeszcze dokładny okres pochówku.

Jednak to nie wszystko. Po analizach grobów - niektórych zachowanych dosyć dobrze - archeolog odnalazł także elementy zabudowy mieszkalnej lub wczesnoprzemysłowej, w tym piec dymarkowy, czyli dawny piec hutniczy. Świadczy to o tym, że przed powstaniem cmentarza musiała istnieć w tym miejscu osada - jeszcze zanim ulokowano na tych ziemiach nasze miasto. Zostały ponadto odnalezione skorupy naczyń z tamtego okresu.

Pierwszy etap badań już jest zamknięty. Teraz ich wyniki są w fazie opracowywania przez archeologa, który sporządza odpowiednią dokumentację. Zostanie ona przedstawiona konserwatorowi zabytków. Niebawem rozpocznie się drugi etap prac archeologicznych. Ma zostać m.in. odkryta podłoga w kaplicy spowiedników i druga część krypty. Planowana jest także renowacja krypty Promnitzów, do której będą mogły powrócić sarkofagi oraz wykonanie zejścia do niej dla zwiedzających.

Więcej szczegółów i informacji wkrótce.

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Parafia pw. Wszystkich Świętych

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Parafia pw. Wszystkich Świętych" podaj