pless.pl

Wiadomości

  • 27 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1771

Jak zacząć malować na tkaninach?

Materiał partnera:

Malowanie na tkaninach może być świetnym pomysłem na przygotowanie dla siebie oryginalnego ubrania lub też niezwykłego prezentu dla bliskiej osoby. Taki własnoręcznie przygotowany i wykonany projekt będzie pojedynczym egzemplarzem i z pewnością ucieszy obdarowanego. To również dobry pomysł, by przygotować prezent indywidualny, dopasowany do upodobań obdarowanej osoby. Jak zatem zacząć malować na tkaninach?

Malowanie na tkaninachPrzed rozpoczęciem malowania na tkaninach należy zadbać o to, by odpowiednio się do tego przygotować. Dzięki temu można uzyskać znacznie lepszy efekt, a przygotowana praca będzie wyglądała profesjonalnie. Ważne jest bowiem to, by odpowiednio dobrać materiał, farby do tkanin i starannie zaprojektować wzór.

Sam proces malowania również powinien przebiegać zgodnie z pewnymi etapami. Najpierw trzeba odwzorować wybrany lub zaprojektowany wzór na tkaninie, następnie go pomalować i na koniec utrwalić. Proces utrwalania ma tu szczególnie duże znaczenie, ponieważ dzięki temu ubranie będzie mogło służyć przez dłuższy czas, a wzór szybko z niego nie zniknie.

Przygotowanie narzędzi i materiałówDo malowania tkanin najlepiej sprawdza się bawełna lub len. Najlepiej przyjmują farbę i najlepiej się ona na nich utrwala. Warto również zwrócić uwagę na splot nici, które składają się na materiał. Tu obowiązuje jedna zasada: im ciaśniejszy jest splot, tym lepiej widać wszystkie detale rysunku, jest on więc lepszej jakości.

Materiał, na którym zostanie wykonany rysunek powinien być wcześniej wyprany i wyprasowany. Usunięcie zabrudzeń jest doskonałym sposobem na przygotowanie odpowiedniego tła pod wzór, a poza tym gwarantuje równomierne pokrycie tkaniny farbą - zabrudzenia nie zaburzają kolorów.

Wyprasowanie i usunięcie wszelkich zagnieceń to sposób na dokładne wykonanie pracy. Dzięki temu, po zakończeniu pracy nie będzie obszarów bez farby, poza tymi, które bez tej farby i tak mają pozostać. Zagniecenia mogłyby spowodować, że powstaną swego rodzaju "przerwy" w malunku.

Jeżeli chodzi o farby do tkanin, to warto wybrać produkty specjalistyczne, przeznaczone do konkretnego rodzaju materiału. Do malowania jedwabiu najlepiej więc wybrać farby do jedwabiu. Ich dużą zaletą jest to, że są to farby o wodnistej konsystencji, więc można je wykorzystać przy bardzo różnorodnych technikach nakładania (malowanie punktowe, klasyczne nakładanie lub rozpylanie za pomocą atomizera).

Linkhouse


Malowanie i utrwalanie koloruMalowanie powinno się odbywać za pomocą pędzla ze sztywnym włosiem, które jest zbite. Pędzle, które mają "rozcapierzone" włosy będą tutaj nieodpowiednie, ponieważ nie da się dokładnie nanieść farby we właściwe miejsce.

Ważne jest również by wybierać pędzle o trójkątnym kształcie włosia lub tzw. kocie języki. Dają najlepsze efekty. Do szczegółów należy używać pędzelka bardzo drobnego. Na pędzel nabiera się tylko tyle farby, ile potrzeba na jedno, krótkie pociągnięcie. Tkanina nie jest sztywna, więc jej malowanie długimi pociągnięciami nie jest możliwe, bo materiał się zwija i ściąga.

Po zakończeniu pracy materiał musi schnąć przez 24 godziny. Następnie prasuje się go po lewej stronie lub przez pergamin. Tak przygotowane ubranie można potem prać w 40 stopniach.

Do pracy warto również rozważyć zastosowanie farb akrylowych. Ich właściwości powodują, że można je wykorzystać niemalże wszędzie, choć nie wszystkie tkaniny dobrze je przyjmują.