pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 27 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1953

2 żubry z Jankowic zasilą nowe stado w Nadleśnictwie Janów Podlaski

25 stycznia dwa żubry z rezerwatu "Żubrowisko" w Jankowicach koło Pszczyny wyjechały do zagrody aklimatyzacyjnej w Nadleśnictwie Janów Lubelski, gdzie powstaje stado założycielskie nowej hodowli tych zwierząt.

Dwa wytypowane do przewozu 1,5-roczne byki z Nadleśnictwa Kobiór zostały oznaczone literami I i II, aby bez pomyłk
Dwa wytypowane do przewozu 1,5-roczne byki z Nadleśnictwa Kobiór zostały oznaczone literami I i II, aby bez pomyłki można było je odłowić do przewozu · fot. J. Derek


Do przewozu z Nadleśnictwa Kobiór wytypowano dwa samce - Polatka i Pomamina - urodzone w rezerwacie w 2019 roku. Jego powierzchnia (ponad 700 ha) oraz wielkość jankowickiego stada gwarantują prawidłowy behawior zwierząt, które dołączą do grupy żubrów przywiezionych z Nadleśnictwa Borki z północno-wschodniej części kraju. Tam starsze osobniki zostały odłowione z wolnego stada żyjącego w Puszczy Boreckiej, natomiast cielęta urodziły się w zagrodzie.

Odłów żubrów trwał krótko - sprawnie zostały zanęcone do skrzyń
Odłów żubrów trwał krótko - sprawnie zostały zanęcone do skrzyń, załadowane na ciągnik i wywiezione z rezerwatu · fot. J. Derek


Nowe założycielskie stado będzie się składało z 4-5 dorosłych samic, jednego około 2,5-letniego samca, 2 samców 1,5-rocznych (tych z Nadleśnictwa Kobiór) oraz 2 cieląt (samica i samiec) urodzonych w zeszłym roku. Właściwa struktura całej grupy powinna uwzględniać 60-70% udział samic. Pierwsze przyjadą do Janowa Lubelskiego żubry z Nadleśnictwa Borki, potem dołączą do nich dwa samce z Nadleśnictwa Kobiór.

Załadunek skrzyń z żubrami na przyczepę ciężarówki
Załadunek skrzyń z żubrami na przyczepę ciężarówki · fot. J. Derek


Przewóz żubrów do zakładanej hodowli w Nadleśnictwie Janów Lubelski jest realizowany w ramach projektu POIiŚ (Projekt Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) "Kompleksowa ochrona żubra w Polsce". Głównym celem działań janowskich leśników będzie wsiedlenie wolnego stada żubrów w celu utrzymania stabilności i bezpieczeństwa gatunku w kraju. Docelowo liczebność stada w Lasach Janowskich jest zakładana na 30-40 zwierząt.

Żywy ładunek musi być dobrze zabezpieczony
Żywy ładunek musi być dobrze zabezpieczony · fot. J. Derek

BM / pless.pl
źródło: Nadleśnictwo Kobiór

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.