pless.pl

Wiadomości

  • 26 stycznia 2021
  • wyświetleń: 936

Prywatna opieka medyczna — czy to się opłaca?

Materiał partnera:

Choć niemal każda osoba pracująca na umowie o pracę lub umowie zlecenie jest objęta opłacanym przez pracodawcę ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ, tak naprawdę jakość usług medycznych oferowanych przez państwowego molocha w wielu przypadkach okazuje się niewystarczająca. Czy warto wykupić prywatną opiekę medyczną, czy może powszechnie ubezpieczenie okaże się wystarczające?

Prywatna opieka medyczna — czy to się opłaca?


Szpitale i karetki, czyli warto być ubezpieczonymNiezależnie od tego, czy pracujesz, czy jesteś bezrobotny, powinieneś koniecznie postarać się o państwowe ubezpieczenie zdrowotne. To prawda, że bardziej wyspecjalizowane usługi medyczne są trudne do uzyskania w ramach NFZ, ale bycie w systemie państwowej służby zdrowia umożliwia darmowe korzystanie z opieki zdrowotnej w nagłych wypadkach.

Oczywiście, jeżeli coś ci się stanie, a nie jesteś ubezpieczony, karetka dalej po ciebie przyjedzie, a szpital przyjmie cię i wyleczy, ale dostaniesz potem rachunek opiewający na co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Większość firm medycznych nie prowadzi wyspecjalizowanych szpitali, dlatego, nawet jeżeli myślisz o skorzystaniu z prywatnej opieki medycznej, należy koniecznie mieć ubezpieczenie z NFZ.

Prywatnie nie musi być drogoNiestety to prawda, że kolejki do lekarzy w ramach NFZ są niezwykle długie, a przeciętny czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosi kilka miesięcy, z wyjątkami sięgającymi nawet jednego roku (np. endokrynolog). Oczywiście do lekarza można udać się prywatne, ale jednorazowy koszt takiej wizyty jest zazwyczaj bardzo duży. Na szczęście większość firm medycznych oferuje atrakcyjne pakiety pozwalające na efektywne i tanie korzystanie z usług większości lekarzy specjalistów.

Zazwyczaj taka opieka medyczna wiąże się z limitem medycznych wizyt, a także pozwala na pewną roczną pulę darmowych badań takich jak morfologia krwi. Ponadto część firm oferuje swoim stałym klientom zniżki na zabiegi medyczne nieobjęte ubezpieczeniem, co może okazać się zbawienne w przypadku nagłej i niespodziewanej choroby.

Najpierw profilaktyka, potem leczenieNawet jeżeli cieszysz się dobrym zdrowiem, a przychodnię odwiedzasz rzadko, dobrym pomysłem może okazać się zainwestowanie w jeden z tańszych pakietów medycznych pozwalających na wizyty u lekarzy podstawowych specjalistów. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty — profilaktyka chorób, która pozwala uniknąć dużych problemów ze zdrowiem.

Regularnie należy odwiedzać dentystów (ok. dwie wizyty kontrolne w roku), a także wykonywać przynajmniej raz w roku morfologię krwi. Ponadto osoby przewlekle chore (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, astma, alergia itd.) również muszą co najmniej raz w roku kontrolować stan swojej choroby. Jeżeli cierpisz na jedną z powyższych chorób, rozważ skorzystanie z prywatnej opieki medycznej, która znacząco ułatwi ci wizyty u specjalistów.