pless.pl

Wiadomości

  • 25 stycznia 2021
  • wyświetleń: 598

Jak szukać pracy i szybko ją znaleźć?

Materiał partnera:

Poszukiwanie pracy nie jest łatwą sprawą. Na szczęście w dobie Internetu mamy możliwość złożenia CV do pracy w formie elektronicznej. Obecnie rekrutacje w znacznej części przeniosły się do sieci. Pojawiły się także różne całkiem nowe formy rekrutacji pracowników. Jak zatem szukać pracy w sposób efektywny?

Przeczytaj artykuł, a dowiesz się:
  • Jak szukać pracy w Polsce i zagranicą
  • Jak napisać CV do pracy i dostać wymarzoną pracę


Kiedy rozpoczynamy poszukiwanie pracy, wydaje nam się, że nowe zajęcie znajdziemy stosunkowo szybko i bez większego wysiłku. Po niedługim czasie okazuje się, że na kilkanaście lub kilkadziesiąt CV do pracy żadna firma nie odpowiedziała. Z czego wynikają nasze błędy w tworzeniu CV i jak sobie z nimi radzić? Błędem jest myśleć, że wysłanie CV to łatwa sprawa. Dziś musimy włożyć naprawdę sporo pracy w dokumenty rekrutacyjne.

Jak dobrze napisać dokumenty rekrutacyjne?Stworzenie dobrego i efektownego CV do pracy wcale nie jest takie proste. W obecnych czasach liczy się pomysł. Wysłanie zwykłego CV w tradycyjnej formie, do jakiej wbrew pozorom jesteśmy bardzo przywiązani, już nie wystarczy. Musimy zdecydowanie zmienić nasze podejście do CV. Jednocześnie warto zauważyć, że część z osób poszukujących pracy może nie mieć po prostu na tyle własnej kreatywności, aby stworzyć oryginalne CV do pracy. Z myślą o nich powstają takie narzędzia jak CV-maker . Z pomocą tego narzędzia można stworzyć przejrzyste i czytelne CV do pracy bez wychodzenia z domu.

Obecnie, oprócz wciąż bardzo ważnych kompetencji oraz umiejętności, liczy się oryginalność w tworzeniu CV i listu motywacyjnego. Jeśli zastanowimy się nad tym dłużej, ma to sens. Tradycyjna forma CV do pracy jest tak naprawdę nudna, a osoba rekrutująca nowych pracowników do pracy, jest zmuszona przewertować kilka lub nawet kilkaset podobnych do siebie dokumentów. Wygrywają te osoby, które wysyłają CV do pracy w zmienionej, czy jak kto woli odświeżonej formie. Uwagę rekrutrów przykuwają prezentacje, krótkie filmy, w których kandydaci do pracy opowiadają o swoich umiejętnościach.

Co ciekawe jeszcze kilka lat temu głównym wyznacznikiem dla jakości kandydata było jego wykształcenie. W ciągu ostatnich lat polski i zagraniczny rynek pracy przeszedł prawdziwą rewolucję. Dziś liczą się przede wszystkim konkretne umiejętności oraz predyspozycje. Wielu pracodawców nie interesuje już tytuł naukowy przed nazwiskiem, a to co konkretnie umiemy. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich branż. Branże specjalistyczne takie jak administracja publiczna czy sądownictwo rządzą się swoimi prawami. Jednak zdobycie wykształcenia prawniczego w dzisiejszych czasach nie oznacza już pracy jedynie w zawodzie. Wiedzę z zakresu prawa można już wykorzystywać na wiele innych sposobów.

Zatrudnienie poza granicami krajuCoraz więcej młodych Polaków decyduje ssę na emigrację bądź czasowe opuszczenie naszego kraju. Decyzja o podjęciu pracy za granicą nie wymaga już od nas tak wielu wyrzeczeń jak kiedyś. Pracy na terenie Unii Europejskiej możemy szukać jeszcze przed wyjazdem z Polski, siedząc we własnym domu z laptopem na kolanach.

Wystarczą nam takie portale jak Europass (Unii Europejskiej) , gdzie bez trudu znajdziemy pracę poza granicami kraju. Poza tym dzięki zniesieniu granic i możliwości pracy w różnych krajach Unii Europejskiej, nie musimy już na stałe porzucać naszej ojczyzny. Podjęcie decyzji o życiu na obczyźnie nie jest już takie trudne. Łatwiej nam się podróżuje i dokonuje zmian miejsca zamieszkania. Poza tym łatwiej adaptujemy się do życia w obcym kraju, częściej uczymy się języków obcych, a to jeden z czynników ułatwiających podjęcie decyzji o wyjeździe za granicę.


Innowacyjne formy rekrutacji pracownikówCoraz więcej firm decyduje, że świadomie rezygnuje z tradycyjnych CV do pracy na rzecz elektronicznych ankiet. Ankiety rekrutacyjne tworzone są przez daną firmę w taki sposób, aby sprawdzić, czy kandydat posiada konkretne umiejętności oraz ma wybrane predyspozycje do pracy na określonym stanowisku. Tego typu rekrutacja nie ma nic wspólnego z tradycyjną formą wysyłania CV. W tego rodzaju ankietach znajdziemy pytania powiązane ściśle ze specyfika pracy na danym stanowisku. Umiejętność właściwego odpowiedzenia na dane pytania, zwiększa nasze szanse na znalezienie nowej i ciekawej pracy. Warto też zauważyć, że rekrutacje tego rodzaju wymagają od kandydatów na pracowników znacznie większego zaangażowania i poświęcenia naprawdę dużej ilości czasu na wypełnienie ankiety. CV do pracy wysyłamy szybko i bezrefleksyjnie. Takie ankiety mają na celu wyszukanie pracowników zorientowanych w temacie i naprawdę zainteresowanych poszukiwaniem pracy. Nierzadko ankieta rekrutacyjna Ato dopiero "pierwsze sito" selekcji. Rekrutacje są z reguły podzielone na kilka etapów, a kiedyś tak istotna rozmowa kwalifikacyjna odbywa się dopiero na samym końcu już z czołówka kandydatów. Pośrednim etapem jest zadanie rekrutacyjne. To rodzaj zadania praktycznego, które pokazuje czy kandydat rzeczywiście posiada zdolności wpisane wcześniej w ankiecie. Jak widać szukanie nowego zatrudnienia to ciężka praca.

undefined