pless.pl

Wiadomości

 • 22 stycznia 2021
 • wyświetleń: 3312

Jaki trzeba mieć scoring w BIK, by dostać kredyt lub pożyczkę?

Materiał partnera:

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, które przechowuje dane o tym, jak spłacasz swoje zobowiązania kredytowe, a także, w jakich instytucjach i w jakim czasie składałeś zapytanie o kredyt czy pożyczkę. Dobra historia w BIK pomaga otrzymać finansowanie, a zła może skutecznie zniweczyć Twoje plany. Zobacz, ile punktów w BIK wystarczy, aby móc starać się o kredyt, bądź pożyczkę

Jaki trzeba mieć scoring w BIK, by dostać kredyt lub pożyczkę?


Informacje gromadzone w rejestrze BIK mogą przydać się zarówno Tobie jako kredytobiorcy, jak i bankowi, który udziela kredytu i firmie, która przyznaje pożyczkę. Wszystkie banki raportują dane do BIK, które dotyczą:

 • składanych zapytań o produkty kredytowe (im jest ich więcej w jednym czasie, tym szansa na kredyt spada, bo inne banki widzą, że w poprzednich bankach, w których składałeś zapytanie, otrzymałeś odmowę),
 • posiadanych produktów kredytowych (dotyczy to kredytów gotówkowych, hipotecznych, kart kredytowych, limitów w koncie czy pożyczek pozabankowych),
 • terminowości spłaty rat (odnotowywane jest zarówno to, czy spłacasz je terminowo, jak i to czy się spóźniasz i ile trwają te opóźnienia).


Zanim jakikolwiek bank, a także większość firm pożyczkowych przyzna Ci finansowanie, analityk zasięga informacji właśnie w rejestrze BIK. Ty również w każdej chwili możesz zalogować się na swoje konto na platformie BIK i sprawdzić, co masz jeszcze do spłaty, kiedy upływa termin kolejnej płatności oraz ile wynosi Twój scoring. Algorytm podpowie Ci również, jakie masz szanse na uzyskanie następnego kredytu.

Scoring BIK - czym jest i na co wpływa?"Wszystkie informacje, które gromadzi Biuro Informacji Kredytowej, składają się na ocenę punktową, czyli tak zwany scoring BIK. Na podstawie danych wszystkich klientów, którzy otrzymali już kredyty i pożyczki i których BIK ma w swojej bazie, tworzony jest profil idealnego kredytobiorcy. Im bardziej Twój profil jest do niego zbliżony, tym więcej punktów w ramach scoringu otrzymujesz" - wyjaśnia ekspert finansowy z Aasa Polska.

Można otrzymać od 1 do 100 punktów - im wyższa wartość, tym większa szansa na kredyt. Jeśli zdecydujesz się pobrać raport BIK, to znajdziesz tam informację, jaki aktualnie masz scoring i z czego wynika dana liczba punktów. Przykładowo, Twój aktualny wynik to 60 punktów (czyli średnio), więc w profilu w BIK możesz otrzymać informację, że spóźniłeś się o 10 dni z ostatnią ratą kredytu gotówkowego i że nadużywasz limitu w koncie. Jeśli w przeszłości korzystałeś już z pożyczki, to warto pobrać sobie raport i przeczytać interpretację dla własnej sytuacji finansowej. Takie dane są bardzo cenne i jasno wskazują, co trzeba poprawić, aby zwiększyć swoje szanse na kredyt.

"Na co wpływa scoring BIK? Jest to przede wszystkim informacja dla wszystkich pożyczkodawców i kredytodawców, jak w przeszłości radziłeś sobie ze spłatą zobowiązań. Jeśli wszystkie raty oddawałeś w terminie, to bank czy firma pożyczkowa będą skłonni pożyczyć Ci więcej. Z drugiej strony, jednak jeżeli zdarzały Ci się opóźnienia, to musisz liczyć się z odmową" - tłumaczy analityk finansowy z https://www.aasapolska.pl/

Miej jednak świadomość, że jedno ominięcie terminu płatności nie równa się z tym że nie otrzymasz kredytu. Wszystko zależy od skali takich zaniedbań oraz od indywidualnej oceny Twojej sytuacji finansowej. Kiedy w jednym banku, otrzymasz decyzję negatywną, to drugi może przyznać Ci środki.

Scoring BIK a historia kredytowaDane w BIK to informacja dla analityka, która podlega jego interpretacjom. Można jednak ogólnie przyjąć, że dana ocena punktowa w BIK przekłada się na szansę na kredyt w następujący sposób:

 • od 80 do 100 punktów - jest to bardzo dobra historia kredytowa i jeśli właśnie taki scoring masz, to nie powinieneś mieć problemu z uzyskaniem finansowania,
 • od 60 do 79 punktów - jest to średnia historia kredytowa, więc przy takiej liczbie punktów trzeba mieć się na baczności. Kilka niewielkich opóźnień może sprawdzić, że przekreślisz swoje szanse na kredyt,
 • od 1 do 59 punktów - jest to zła historia kredytowa i możesz mieć problem z uzyskaniem nawet niewielkiej pożyczki. W takiej sytuacji zamiast pytać o kredyt w kolejnym banku lepiej skupić się na terminowej spłacie obecnych rat, co pozwoli Ci podnieść scoring.


Scoring BIK a zdolność kredytowaScoring BIK to tylko jeden z elementów, który wpływa na zdolność kredytową, a tym samym na Twoją szansę na kredyt. Pamiętaj, że wysoka ocena w BIK nie przesądza jednoznacznie, że otrzymasz finansowanie w interesującej Cię kwocie. Z kolei, gdy nie masz najlepszej historii kredytowej, to inne czynniki mogą sprawić, że jednak je dostaniesz. Co jeszcze wpływa na zdolność kredytową?

 • Wysokość dochodów - im jest wyższa, tym lepiej.
 • Forma zatrudnienia - najbardziej preferowana jest umowa o pracę na czas nieokreślony, później na określony, następnie zlecenie lub o dzieło, a na końcu własna działalność gospodarcza.
 • Staż pracy - im dłuższy u obecnego pracodawcy, tym lepiej.
 • Miejsce zatrudnienia - duża firma będzie przez bank lepiej postrzegana niż maleńkie przedsiębiorstwo.
 • Liczba osób na utrzymaniu - im jest ich mniej, tym jest to dla Ciebie mniejsze obciążenie.
 • Posiadane produkty kredytowe - zgodnie z Rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego suma rat nie powinna przekraczać połowy Twoich miesięcznych dochodów.


Scoring BIK a pożyczka onlinePożyczkę online zazwyczaj bierzesz na relatywnie niską kwotę i to nie w banku, ale w firmie pożyczkowej. W takiej sytuacji nie trzeba dysponować idealną historią kredytową. Pożyczkodawca może zaakceptować niewielkie opóźnienia i akceptowane są nawet osoby, które mają czystą kartę w BIK.

Scoring BIK a kredyt gotówkowyKredyt gotówkowy zaciągasz w banku, który bardziej restrykcyjnie podchodzi do liczenia zdolności kredytowej. W zależności oczywiście od interesującej Cię kwoty, ale od tego, ile zarabiasz, będzie także zależeć decyzja banku. Drobne spóźnienia są akceptowane, ale nie powinny przekraczać 30 dni.

Scoring BIK a kredyt hipotecznyKredyt hipoteczny to najbardziej poważne zobowiązanie, które zaciągasz na kilkaset tysięcy złotych i na wiele lat. Dlatego przy takim produkcie scoring BIK jest niezwykle ważny i trzeba dbać o to, aby budować pozytywną historię kredytową. Pominięcie terminu płatności nie jest tak dużym problemem jak brak historii kredytowej. Właśnie dlatego gdy masz w planach wziąć kredyt na mieszkanie, to warto wcześniej korzystać i terminowo spłacać kartę kredytową albo wziąć sprzęt na raty. Wtedy pokażesz bankowi, że jesteś rzetelnym płatnikiem i chętniej pożyczy Ci więcej środków. Umiejętne korzystanie z produktów kredytowych, a przede wszystkim ich terminowe spłacanie przyda Ci się, gdy zawnioskujesz do banku o kilkaset tysięcy złotych.