pless.pl

Wiadomości

  • 19 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1663

Czym zajmują się firmy spedycyjne?

Materiał partnera:

Transport, spedycja i logistyka, są pojęciami ściśle określającymi jedną dziedzinie i często używane zamiennie, jednak ich znaczenie, znacznie się od siebie różni.

Firmy transportowe zajmują się głownie przewożeniem danego towaru oraz osób z określonego punktu do celu. Aby było to możliwe, wykorzystuje się wszystkie drogi komunikacji, tj. drogi lądowe, morskie, powietrzne.

Firmy spedycyjne natomiast, zajmują się organizacją powyższych transportów. Poszukują one na samym początku zleceń od klientów i zajmują się całym procesem. W jego skład wchodzi tworzenie odpowiedniej dokumentacji, nadawanie przesyłek, nadzór nad każdym etapem tego przedsięwzięcia.

Firma spedycyjna to często również taka, która zajmuje się transportem towarów i wszelakimi kwestiami formalnymi.

Logistyka jest pojęciem najbardziej obszernym i składa się z wielu procesów, które związane są z optymalnym przemieszczaniem się towarów, osób, oraz stosownych informacji (e-logistyka). Ta dziedzina zawiera również działania mające na celu planowanie, realizację i dostarczanie towarów oraz kontrolowanie wszystkich etapów w trakcie jego przemieszczania.

Czym jest spedycja?Koordynacją danego transportu zajmuje się spedytor. Spedycja jest działalnością usługową, która opiera się na organizacji transportu danego asortymentu. Można podzielić ją na 2 rodzaje:
  • spedycja czysta, której głównym zadaniem jest przyjmowanie zleceń oraz nadzór na jakością oferowanych usług;
  • spedycja mieszana, która poza powyższym zajmuje się również dystrybucją i składowaniem przesyłek.


Spedycję więc możemy zdefiniować jako optymalne zarządzanie logistyką transportu. Nie jest to jednak pojęcie takie samo jak logistyka, ponieważ zajmuje się kwestiami znacznie węższymi od tego pojęcia. Spedycja zajmuje się zoptymalizowaniem procesów transportu dóbr materialnych. Przewozy osobowe nie wchodzą w mechanizm działania tej dziedziny. Nie należy więc mylić spedycji z logistyką.

Jaki jest zakres działania firm spedycyjnych?Firma spedycyjna głównie zajmuje się kwestiami transportu, lecz nie tylko. W zakres kompetencji tej dziedziny, wchodzą również kwestie, związane z dystrybucją i zaopatrzeniem. Zakres obowiązków spedytora, najczęściej definiują warunki, określone w umowie spedycyjnej. Jest ona każdorazowo podpisywana przez obie strony transakcji. Należy pamiętać, że działanie firm spedycyjnych jest znacznie szersze niż te, które oferują klasyczne firmy przewozowe.

Spedycja to cały proces, począwszy od znalezienia odpowiedniego przewoźnika, przez załatwienie formalności, po sporządzenie odpowiedniej dokumentacji i nadzór nad całym przedsięwzięciem.