pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 17 stycznia 2021
  • wyświetleń: 3885

Biografie pedagogów i działaczy społecznych w nowej publikacji

"Nauczyciele ziemi pszczyńskiej. Szkice biograficzne pedagogów i działaczy społeczno-oświatowych" to tytuł najnowszej publikacji zredagowanej przez Danutę Kocurek. Praca ukazała się dzięki wsparciu powiatu pszczyńskiego.

książka Danuta Kocurek
"Nauczyciele ziemi pszczyńskiej. Szkice biograficzne pedagogów i działaczy społeczno-oświatowych" to tytuł najnowszej publikacji zredagowanej przez Danutę Kocurek. · fot. Powiat


Biografie pedagogów i działaczy społeczno-oświatowych, pracujących w szkołach na ziemi pszczyńskiej w XIX, XX oraz początku XXI wieku można znaleźć w publikacji "Nauczyciele ziemi pszczyńskiej. Szkice biograficzne pedagogów i działaczy społeczno-oświatowych". Publikacja to praca zbiorowa zredagowana przez Danutę Kocurek.

- Jedenastu autorów zaprezentowało biografie wielu nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem działalności dydaktyczno-wychowawczej - pisze dr Danuta Kocurek, redaktor naukowa publikacji. - Teksty są zróżnicowane, jedne przybliżają sylwetkę danego nauczyciela, inne - grupę nauczycieli. Większość portretów pedagogów ukazano po raz pierwszy na podstawie informacji zdeponowanych w archiwach państwowych - dodaje.

W historię powiatu pszczyńskiego wpisana jest działalność wielu nauczycieli. W publikacji można odnaleźć sylwetki pedagogów związanych z ziemią pszczyńską m.in. Alojzego Hessa, Marii Cieszewskiej, Józefa Weszki, Sylwii Nawrotek-Małek, Tadeusza Kruka oraz Mariana Cieśli.

- Ziemia pszczyńska ma szczęście do wyjątkowych nauczycieli, którzy zajmują się nie tylko edukacją młodego pokolenia, mają także ogromny wpływ na życie społeczne, kulturalne i rozwój naszych miejscowości - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Książka będzie dostępna we wszystkich bibliotekach w powiecie pszczyńskim. Wydawcą publikacji jest Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

BM / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.