pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 5 stycznia 2021
  • 16 stycznia 2021
  • wyświetleń: 25594

Ruszyły zapisy na szczepienia dla seniorów powyżej 80 lat

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

W piątek, 15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności zarejestrować mogą się seniorzy powyżej 80. roku życia. Szczepić będzie można się od 25 stycznia m.in. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie, a także w przychodniach. Sprawdź listę punktów na terenie powiatu pszczyńskiego.

Od 15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat.
Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Termin można zarezerwować telefonicznie, w punkcie szczepień bądź przez internet.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę z punktami, gdzie będą prowadzone szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Lista punktów szczepień przeciwko COVID-19 na terenie powiatu pszczyńskiego (lista może być aktualizowana):

1. Poradnia podstawowej opieki zdrowotnej, Brzeźce, ul. Ofiar Faszyzmu 10
2. Poradnia podstawowej opieki zdrowotnej dla dorosłych, Studzionka, ul. Jedności 20
3. Ośrodek Zdrowia w Ćwiklicach, ul. Męczenników Oświęcimskich 45A
4. REMEDIUM Poradnia lekarza rodzinnego, Suszec, ul. WYZWOLENIA 2
5. HELIOS-MED, Goczałkowice-Zdrój, ul. Wiślna 13
6. KOBIMED Gabinet zabiegowy ogólny, Kobiór, ul. Centralna 12
7. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PRO-MED, Czarków, ul. Powstańców Śląskich 23
8. Centrum Medyczne Panaceum Punkt szczepień, Pszczyna, ul. Dobrawy 7
9. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej WAMED, Grzawa, ul. Wiejska 11
10. MEDYK Punkt szczepień, Wola, ul. Lipowa 10
11. Szpital Powiatowy w Pszczynie Poradnia kardiologiczna, Pszczyna, ul. Antesa 11
12. Ośrodek Symetria Punkt szczepień, Pszczyna, ul. Partyzantów 21
13. " Zdrowie", Pawłowice/Pniówek, ul. Krucza 12
14. "Zdrowie", Pawłowice/Krzyżowice, ul. Ligonia 48
15. "Zdrowie", Pawłowice, ul. Zjednoczenia 12

Pełna lista punktów szczepień dostępna jest na specjalnej rządowej stronie internetowej

Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, rodzice wcześniaków.

Etapy szczepień

etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Poszczególne etapy procedury szczepień:
  • Rejestracja - online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
  • Zgłoszenie do punktu szczepień - kwalifikacja przez lekarza.
  • Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
  • Powtórzenie procesu po upływie 21 dni - bez konieczności ponownej rejestracji.


Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia. Będą one generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd.). Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania nr e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych (system e-Rejestracji będzie zintegrowany z systemem P1, co umożliwi automatyczną weryfikację ważności e-skierowania). Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych, jak personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

BM, ar
źródło: Powiat, Serwis Ministerstwa Zdrowia i NFZ

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Publikujemy bieżące raporty Ministerstwa Zdrowia, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz powiatowego Sanepidu dotyczące sytuacji epidemiologicznej w powiecie pszczyńskim, regionie i kraju. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj