pless.pl

Wiadomości

  • 4 stycznia 2021
  • wyświetleń: 5617

Wielu pracowników czeka przekawalifikowanie. Co się zmieni na rynku pracy w najbliższych latach?

Materiał partnera:

Rok 2020 sporo pozmieniał w naszym życiu. Jedną z kluczowych dziedzin był rynek pracy. Wiele osób zostało zwolnionych, wielu musiało liczyć się z cięciami etatów czy koniecznością zmiany stanowiska. Prognozuje się, że kolejny rok nie będzie o wiele bardziej optymistyczny pod tym względem. Co zmieni się na rynku pracy w najbliższych latach?

Wielu pracowników czeka przekawalifikowanie. Co się zmieni na rynku pracy w najbliższych latach?


Efekt COVID-19 na rynku pracyPandemia koronawirusa znacznie pozmieniała wiele aspektów życia nas wszystkich. Jedną z czołowych dziedzin życia, które uległy reorganizacji była praca. Wiele osób straciło swoje posady z uwagi na konieczność zamknięcia wielu, nie tylko niewielkich, firm, wiele osób musiało przejść na pracę zdalną, która nie we wszystkich branżach sprawdzała się bez zarzutu, wiele pracowników było zmuszonych do podjęcia wielu ważnych życiowych decyzji. Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat niemal połowa pracowników na świecie będzie zmuszona znaleźć nowe zajęcie, nową ścieżkę kariery. Przekwalifikowanie się nie jest trudne tak bardzo, jak na początku się wydaje. Nie warto więc zakładać z góry porażki, tylko stawić czoła nowemu wyzwaniu.

Koronawirus sprawił, że rynek pracy uległ znacznym przeobrażeniom. O ile na początku roku 2020 mogliśmy szczycić się najniższym wynikiem stopy bezrobocia od niemal 30 lat, tak era koronawirusa przyniosła spore zmiany, na które nikt nie był dostatecznie przygotowany. Wcześniejsze, bijące rekordy, zadowolenie Polaków z ich życia z dnia na dzień uległo pogorszeniu. Niepewność i brak poczucia stabilizacji zawodowej sprawił, że wiele osób utraciło swoje posady. Wyniki cyklicznego badania przeprowadzanego przez GUS Bezrobocie rejestrowane na II kwartał 2020 roku w końcu czerwca 2020 wskazują, że w porównaniu z marcem 2020 nastąpił wzrost zarówno liczby zarejestrowanych bezrobotnych, jak i stopy bezrobocia. Podobną tendencję odnotowano przy porównaniu danych z analogicznym okresem roku 2019.

Zatrudnienie w czasie pandemiiRok 2020 nie był najłaskawszy dla branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej czy handlu innego niż spożywczy. Wiele firm z dnia na dzień musiało się zamknąć. Działania zapobiegawcze, stosowane przez rząd, nakładały z dnia na dzień restrykcje, które był przysłowiowym gwoździem do trumny polskiej gospodarki. Zamrożenie owej wpłynęło na losy wielu firm, wielu branż. Najbardziej poszkodowani zostali pracownicy wyżej wymienionych branż, a także osoby związane z zawodami turystycznymi, zawodami świadczącymi usługi niebędące pierwszą potrzebą. To właśnie pracownicy owych branż powinni w roku 2021 pomyśleć o przekwalifikowaniu się.

Pandemia przyniosła także konieczność szybszej automatyzacji w wielu dziedzinach. Tempo zamykania stanowisk pracy stało się szybsze niż pojawienie się nowych. Wiele nowych ról do obsadzenia zostało i będzie zostawało rozdzielane między ludzi, maszyny i algorytmy. Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach przedstawił raport pt. Czy roboty wygryzą nas z roboty? (źródło: https://wupkatowice.praca.gov.pl/), w którym przedstawia scenariusz zmian na rynku pracy do 2030 roku w związku z nasilającą się automatyzacją wielu dziedzin życia.

Istnieją jednak zawody i branże, w których ludzka ręka i umysł nie jest do przecenienia. Głównie branża IT - twórcy oprogramowania i aplikacji, analitycy danych, eksperci z marketingu będzie opierała się na mocy ludzkiego umysłu. Podczas przekwalifikowania się warto korzystać z wielu szkoleń, obecnie głównie online, które pomogą przygotować nowe kwalifikacje. Prócz specjalistów pożądani będą także pracownicy firm kurierskich, spedycyjnych, logistycznych, odpowiedzialni za transport i produkcję.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób znaleźć optymalną dla siebie posadę w czasie pandemii, musisz uświadomić sobie naczelną zasadę: wszelkie działania rekrutacyjne w obecnych czasach przeniosły się do strefy online. To Internet jest miejscem, w którym należy szukać pracy, to tutaj znajdziesz najświeższe oferty i prawdopodobnie także online zostaniesz poproszony o rozmowę rekrutacyjną. Warto przejrzeć aktualne ogłoszenia o pracę (najlepiej z danego miasta, np. https://www.aplikuj.pl/praca/tychy). Znajdziesz nie tylko ogłoszenia, ale także informacje o zarobkach, których możesz się spodziewać w danym zawodzie. Jeśli chcesz obliczyć wysokość pensji netto lub brutto w zależności od proponowanej umowy, chcesz poznać wyliczenia wysokości składek ZUS, kosztów uzyskania przychodu, poznaj z internetowe źródło - kalkulator netto i brutto online. To najlepszy i najszybszy sposób, by dowiedzieć się, co składa się na Twoje wynagrodzenie i jaka jest jego realna wysokość.