pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 29 grudnia 2020
  • wyświetleń: 782

Co to jest fotowoltaika i jak działa

Materiał partnera:

Wiele się mówi o odnawialnych źródłach energii, fotowoltaice i montażu przydomowych elektrowni. Temat ten jest popularny z uwagi na rosnącą świadomość na temat zagrożeń ekologicznych, których widmo jest coraz bardziej wyraźne i coraz bardziej realne. Konieczność wdrożenia nowego podejścia do energii staje się jedynym sensownym rozwiązaniem. Jednym z elementów tego nowego podejścia jest właśnie montaż paneli fotowoltaicznych. O co chodzi? Czym jest fotowoltaika i na czym polega jej działanie.

Co to jest fotowoltaika?Fotowoltaika to pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych, które przechwytywane są przez specjalne panele umieszczone na dachu budynku. Energia cieplna pochodząca z promieni jest następnie przekształcana w energię elektryczną. Ta zaś może być wykorzystywana do zasilania urządzeń elektrycznych w budynku, natomiast wyprodukowane nadwyżki przekazuje się do zakładu energetycznego, który przechowuje je dla danego "producenta". Naturalnie zakład nie robi tego bezpłatnie. Mimo tego, koszty energetyczne przy posiadaniu własnej instalacji fotowoltaicznej i tak są niższe, niż przy tradycyjnych rozwiązaniach, w których nie wykorzystuje się odnawialnych źródeł energii.

Linkhouse


Edukacja dla ekologiiBardzo ważne jest edukowanie właścicieli domków jednorodzinnych w zakresie zalet wynikających z montażu instalacji fotowoltaicznej. Odpowiednio zaprojektowane szkolenie dla instalatorów PV, wyposaży monterów nie tylko w niezbędną wiedzę, ale również w narzędzia, które pomogą wyjaśniać wszystkie niejasne kwestie, rozwiewać wszystkie wątpliwości i edukować osoby wstępnie lub potencjalnie zainteresowane instalacjami.

Taka edukacja ma bardzo duże znaczenie, ponieważ wiele osób nie decyduje się na na fotowoltaikę wyłącznie z niewiedzy. Brak rzetelnych informacji, brak wyjaśnień powoduje, że temat jest dla nich zbyt skomplikowany i przez to go omijają.

OZE w budownictwie powinno być już normalną, rutynową strategią, która nie tylko pozwoliłaby na budowanie domów dużo tańszych w użytkowaniu, ale również przyczyniłaby się do poprawienia ekologicznej kondycji naszej planety.

Wystarczy prosta analiza zalet i korzyści, jakie wynikają ze stosowania paneli fotowoltaicznych, by pozbyć się wątpliwości i obiekcji. Warto jednak pamiętać, by swoją wiedzę czerpać ze źródeł sprawdzonych i pewnych, które nie tylko nie wprowadzą w błąd, ale pozwolą zrozumieć mechanizm działania paneli, bo to właśnie zrozumienie jest pierwszym krokiem do zaufania. Taką wiedzę daje na pewno EMT-Systems. Warto więc po nią sięgnąć.