pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 30 grudnia 2020
  • 31 grudnia 2020
  • wyświetleń: 6319

Podsumowujemy (korona)rok 2020: jakie tematy były najpopularniejsze?

31 grudnia 2019 roku hucznie żegnaliśmy stary rok i z nadzieją witaliśmy kolejny. 2020 rok z pewnością nie był taki, jakiego się spodziewaliśmy. Był trudny i zaskakujący, co znalazło odzwierciedlenie w treściach publikowanych na portalu pless.pl. Zapraszamy Was na nasze podsumowanie roku.

rok 2020
Podsumowujemy (korona)rok 2020 · fot. freepik.com


Najpopularniejsze tematy2020 rok można bez ogródek nazwać rokiem koronawirusa. Pandemia odbiła się na naszym życiu zawodowym, codziennym i towarzyskim. Tylko w tym roku na naszym portalu opublikowaliśmy 950 newsów odnoszących się do tego tematu! Wszystkie artykuły uzyskały w sumie ponad 7,3 mln wyświetleń! Temat ten był również szeroko omawiany - nie tylko podczas spotkań, ale też na naszym portalu - pod wszystkimi artykułami ukazało się łącznie blisko 11 tysięcy komentarzy!

Drugie miejsce w rankingu zajmuje temat związany ze zdarzeniami drogowymi. W 2020 roku na portalu pless.pl pojawiły się 163 informacje drogowe (wypadki, kolizje). Newsy te uzyskały łącznie ponad 3 miliony wyświetleń. W tym temacie internauci dodali na naszym portalu 2516 komentarzy.

Czołówkę zamyka (Nie)Mały Wojownik Maciuś Cieślik! Chłopiec z Jankowic, zmagający się z rdzeniowym zanikiem mięśni, od 23 czerwca gościł w sercach mieszkańców. Akcja charytatywna, której celem było zebranie środków na terapię genową, odbiła się szerokim echem w mediach lokalnych i krajowych. Na naszym portalu ukazało się 70 artykułów na ten temat. Łącznie zostały one wyświetlone 550 tysięcy razy! Temat ten uzyskał w sumie 450 komentarzy.

Najważniejsze jest jednak to, że 28 grudnia pasek na stronie zbiórki na terapię genową dla Maciusia Cieślika w 100% się zazielenił. To oznacza, że chłopiec uzbierał kwotę potrzebną, by otrzymać lek!

Maciuś Cieślik


Najczęściej komentowaneW 2020 roku nie brakowało wydarzeń związanych z polityką. Te właśnie były najczęściej komentowane na naszym portalu. Latem odbyły się wybory prezydenckie. Frekwencja wyborcza w powiecie pszczyńskim była rekordowa - wyniosła 72,02%! Mieszkańcy naszego regionu najchętniej głosowali na Andrzeja Dudę, który otrzymał 60,02% wszystkich głosów. Na Rafała Trzaskowskiego głos oddało 39,98% wyborców.

Popularnością cieszyły się także newsy dotyczące polityki lokalnej. Tu przywołać należy niecodzienną sytuację, która miała miejsce podczas sesji odbywającej się 16 lipca - z racji obostrzeń sanitarnych - w sposób zdalny. W części poświęconej wolnym głosom radni dyskutowali na temat... ubioru radnego Rafała Wróbla - pisaliśmy o tym w artykule: "Spięcie radnych podczas sesji. Poszło o czapkę i okulary przeciwsłoneczne".

Radny Rafał Wróbel podczas sesji Rady Miejskiej - 16.07.2020
Radny Rafał Wróbel podczas sesji Rady Miejskiej - 16.07.2020


Końcem października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w sytuacji, kiedy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Decyzja ta wywołała falę protestów w wielu polskich miastach, także w Pszczynie. Protesty kobiet w naszej miejscowości odbyły się dwukrotnie, a relacje z nich na portalu pless.pl (2 artykuły) uzyskały łącznie 1298 komentarzy.

Czołówkę tego zestawienia zamyka informacja dotycząca rankingu Polskiego Alarmu Smogowego, w którym Pszczyna - drugi rok z rzędu - zajęła pierwsze miejsce jako miasto z największą liczbą dni smogowych. Wg rankingu PAS mieszkańcy Pszczyny przez niemal jedną trzecią roku (106 dni) oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Temat ten również poruszył naszych czytelników, którzy śledzą informacje smogowe publikowane na pless.pl.

"Pogrzeb praw kobiet" - protest przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej w Pszczynie - 26.10.2020 r.
"Pogrzeb praw kobiet" - protest przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej w Pszczynie - 26.10.2020 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Najciekawsze tematySpośród wszystkich dodanych w 2020 roku tematów wybraliśmy te - naszym zdaniem - najciekawsze, które zarazem były chętnie czytane i komentowane.

InwestycjeKońcem lata tego roku zakończono przebudowę ulic Cieszyńskiej, Zdrojowej i Sznelowiec w Pszczynie. W ramach inwestycji w gminie powstało kolejne rondo. Podczas grudniowej sesji radni Rady Miejskiej jednogłośnie przyjęli propozycję uchwały w sprawie nadania nazwy "Rondo Powstań Śląskich". Z kolei jesienią wybudowano nowe rondo w centrum Pszczyny. Inwestycja na skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Kopernika ma poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu.

W tym roku wybudowano również centrum przesiadkowe w Goczałkowicach-Zdroju. Przy ul. Parkowej powstały parkingi, zatoki dla busów, dojście na perony oraz droga dojazdowa z chodnikiem i drogą rowerową.

Budowa ronda u zbiegu ul. Cieszyńskiej, Zdrojowej i Sznelowiec - 24.08.2020
Budowa ronda u zbiegu ul. Cieszyńskiej, Zdrojowej i Sznelowiec - 24.08.2020 · fot. pless.pl


W 2020 roku w pszczyńskim parku, w części zwanej "Zwierzyńcem", utworzone zostały dwie pętle ścieżki edukacyjno-przyrodniczej. Wyprawa ich szlakiem pozwoli lepiej poznać lokalny świat roślin i zwierząt. Podczas wędrówki można wypatrzyć m.in. sarny, dziki, lisy, a także myszołowy, dzięcioły i modraszki.

Wspomnieć należy także o inwestycji na Jeziorze Goczałkowickim. W rejonie ujścia Wisły do Zbiornika powstała Ptasia Wyspa o powierzchni ok. 450 mkw. Jej budowa jest częścią projektu LIFE.VISTULA.PL, którego głównym celem jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły.

ptasia wyspa na Jeziorze Goczałkowickim
Budowa Ptasiej Wyspy na Jeziorze Goczałkowickim · fot. GPW


BiznesPoczątkiem roku informowaliśmy, że Hotel Piaskowy, znajdujący się przy drodze krajowej nr 1 w Pszczynie, zakończył swoją działalność. Obiekt wraz z działką do dalszej inwestycji został wystawiony na sprzedaż (artykuł dostępny jest tutaj).

Z kolei w czerwcu Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Katowicach ogłosił upadłość Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Jednocześnie wezwał wierzycieli spółki do zgłaszania swoich wierzytelności oraz zatwierdził sprzedaż części przedsiębiorstwa na rzecz nowego właściciela.

Natomiast w drugiej połowie roku na osiedlu Piastów powstał nowy pawilon handlowy. Obiekt ma około 1800 metrów kwadratowych powierzchni. Na tej przestrzeni funkcjonować będą trzy lokale o profilu handlowym. Dwa z nich już znamy - to sklepy sieci Rossmann oraz Action.

Nowy pawilon handlowy w Pszczynie - 15.12.2020
Nowy pawilon handlowy w Pszczynie - 15.12.2020 · fot. BM / pless.pl


Gastronomia

Mijający rok przyniósł duże zmiany na gastronomicznej mapie Pszczyny. Istniejąca od lat w Bramie Wybrańców kawiarnia Cafe u Telemanna została zamknięta. Ten rok nie był również łaskawy dla właścicieli Champions Baru oraz Punktu "G"astronomicznego, znajdujących się w samym sercu Pszczyny. Z gastronomicznej mapy naszego miasta zniknęła również restauracja "BoriM", a także - po 19 latach działalności - zamknięta została Restauracja Frykówka.

W miejsce niektórych lokali otwarto już kolejne. I tak, miejsce po Punkcie "G"astronomicznym przy ulicy Bankowej zajęło Bistro Tygiel. Natomiast pustkę po Champions Bar wypełnił Tapster Pub.

Rynek, Frykówka
W 2020 roku po 19 latach działalności z Pszczyny zniknęła Restauracja Frykówka · fot. BM / pless.pl


Rozrywka i sportW tym roku niezbyt często mieliśmy okazję uczestniczenia w imprezach i wydarzeniach kulturalnych, jednak te, które się odbyły, cieszyły się sporą popularnością. Tak właśnie było w przypadku wydarzenia organizowanego cyklicznie w różnych lokalizacjach na terenie gminy Pszczyna. Plenerowe kino samochodowe zagościło na pszczyńskich osiedlach oraz w sołectwach - Wiśle Małej czy Jankowicach.

W marcu w Pszczynie odbyły się pierwsze Eko Targi. Z szeroką gamą produktów i usług odwiedzający targi zapoznali się na stoiskach w Koszarach Ułańskich. Były także prelekcje i warsztaty.

W piątkowy majowy wieczór na portalu pless.pl transmitowaliśmy na żywo koncert artystów związanych z naszym miastem. Udział w wydarzeniu wzięła m.in. pochodząca z Pszczyny Alicja Janosz, mieszkający w Ćwiklicach Sebastian Riedel oraz kochający Pszczynę Czesław Mozil! Półtoragodzinny koncert obejrzało ponad 6 tysięcy widzów! Na konto szpitala wpłynęło 3295 złotych.

domowy koncert dla szpitala
Domowy koncert dla szpitala w Pszczynie


11 września po raz pierwszy w Pszczynie odbyła się Pszczyńska Noc Zakupów. Impreza ta miała na celu prezentację i promocję szerokiego wachlarza towarów i usług dostępnych na terenie gminy Pszczyna. Tego samego wieczoru na ulica Piastowska zamieniła się w wybieg dla modelek i modeli, a na pszczyńskim rynku zagościło kino plenerowe.

Z okazji 10-lecia Kolei Śląskich w październiku na trasy Śląska wyruszył skład z lat 20-tych ubiegłego wieku. Takich tłumów pszczyński dworzec dawno nie widział. Mieszkańcy licznie zgromadzili się na peronie, by obserwować przejazd parowozu. To była prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników kolei!

Na początku 2020 roku dużą uwagę naszych czytelników przyciągnął... futsal! Amatorski zespół NEXX Goczałkowice zaszedł bardzo wysoko w Pucharze Polski - drużyna zakończyła rywalizację w ćwierćfinale. I choć zmagań nie mogliśmy oglądać z trybun, licznie zgromadzona publiczność kibicowała goczałkowicko-pszczyńskiej drużynie przez internet!

Odjazd pociągu specjalnego "Pełną parą ku Przyszłości" ze stacji kolejowej w Pszczynie, z okazji 10-lecia Kolei Śląskich - 11.10.2020 r.
Odjazd pociągu specjalnego "Pełną parą ku Przyszłości" ze stacji kolejowej w Pszczynie, z okazji 10-lecia Kolei Śląskich - 11.10.2020 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


InnePrzy okazji podsumowania nie sposób nie wspomnieć o nowej inicjatywie społecznej, która ruszyła na początku roku. 28 stycznia oficjalnie otwarto pierwszą jadłodzielnię w Pszczynie. W niedługim czasie w naszym mieście pojawiły się kolejne lodówki. Ta szlachetna inicjatywa spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców, którzy w ten sposób dzielą się z potrzebującymi.

Początkiem roku burzliwą dyskusję wzbudziła informacja o likwidacji tras rowerowych w Porębie przy pałacu Bażantarnia, na której trenowali od lat pszczyńscy amatorzy ekstremalnej jazdy na rowerze. Jak poinformowało nas Nadleśnictwo Kobiór, nakaz likwidacji tras wydał Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dlaczego? Teren lasu przy Bażantarni od 2018 roku wpisany jest do rejestru zabytków, a trasy powstały tu przed laty nielegalnie.

Wychowankowie poprawczaka zrobili regał dla jadłodzielni - 23.03.2020
Wychowankowie poprawczaka zrobili regał dla jadłodzielni - 23.03.2020 · fot. Arkadiusz Gardiasz


W czerwcu gorącym tematem była informacja o podwyżce opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od 1 sierpnia mieszkańcy gminy Pszczyna za odbiór odpadów płacą o 35% więcej.

Natomiast jesienią chętnie czytanym i komentowanym tematem był protest mieszkańców Łąki przeciw budowie osiedla zamkniętego. Zdaniem mieszkańców, radnych: Marty Wojciechowskiej-Smolarz i Michała Ziebury, a także sołtysa Dariusza Grajcarka plany inwestorskie nie wpisują się bowiem w krajobraz istniejącej wiejskiej zabudowy.

Działki pod inwestycję w Łące - 29.09.2020
Działki pod inwestycję w Łące - 29.09.2020 · fot. BM / pless.pl


Dziękujemy, że w tym innym, trudnym 2020 roku byliście z nami!

BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.