pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 29 grudnia 2020
  • wyświetleń: 7590

[WIDEO] Znamy laureatów Nagrody Burmistrza w dziedzinie kultury

Znamy laureatów Nagrody Burmistrza Pszczyny w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

laureaci nagrody burmistrza w dziedzinie kultury
Laureaci Nagrody Burmistrza w Dziedzinie Kultury


W trakcie wideokonferencji, która miała miejsce 23 grudnia, burmistrz Dariusz Skrobol pogratulował laureatom. W tym roku statuetki otrzymali Andrzej Wicher, Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej Ogniska Muzycznego w Pszczynie, zespół Hard Rockets oraz Weronika Osińska.Andrzej Wicher - za całokształt działalności w dziedzinie kulturyAndrzej Wicher w swoim całym życiu zawodowym był związany z Pszczyną. Jego największą pasją była muzyka. Począwszy od Ogniska Muzycznego w Pszczynie w wieku 8 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Kończąc podstawówkę w Szkole Ćwiczeń na akademii szkolnej grał na fortepianie walce Straussa. W latach uczęszczania do technikum w Katowicach zainteresowany muzyką big beatową opanował grę na gitarze i wraz z bratem Tadeuszem i przyjaciółmi założył zespół młodzieżowy, nazwany przez kolegów "Wichersi". Na pierwszych "Rytmach Katowic" w 1965 roku zespół znalazł się wśród wyróżnionych wykonując na koncercie laureatów w katowickim kinie "Kosmos" instrumentalną wersję utworu "Idzie stary dziadek". Zostało to odnotowane w "Encyklopedii polskiej muzyki rockowej" z 1995 r.

Gitara i śpiew towarzyszyły Mu na obozach harcerskich, podczas pracy wychowawcy kolonijnego, nauczyciela przedmiotów zawodowych w czechowickiej "Resortówce" i pszczyńskim Zespole Szkół Zawodowych im. J. Bema. Andrzej Wicher jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie, Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego "Czuwaj" i Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie zawsze występuje z gitarą. Zamiłowanie do muzyki i śpiewu zmotywowało Go do przystąpienia 17 lat temu do Chóru "Lutnia", w którym od 2013 roku jest prezesem i gdzie współorganizuje koncerty oraz towarzyszące pracy muzycznej życie kulturalne.Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej Ogniska Muzycznego w Pszczynie - za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym rokuW 2019 roku Ognisko Muzyczne zostało zaproszone do projektu, nagrania płyty świątecznej, którego autorem był Czesław Mozil. W realizacji projektu wzięło udział kilkanaście szkół muzycznych i ośrodków kształcenia muzycznego w Polsce. Ideą założenia było docenienie młodych, przyszłych muzyków oraz pracy dydaktycznej nauczycieli instrumentalistów. Uczniom Ogniska Muzycznego w Pszczynie Czesław Mozil zaproponował nagranie dwóch piosenek: Wesołych Świąt i Każdy ma swoje Święta. Nagrania dokonano w Pszczyńskim Centrum Kultury. Uczestniczyli w nim uczniowie: zespołu gitarowego pod kierownictwem p. Jolanty Janickiej, uczniowie klasy gitary p. Sylwii Wituły, zespół fletowy pod kierownictwem p. Małgorzaty Kuś-Pytlik. Teledyski do piosenek zostały zrealizowane w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie oraz w Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - "Kulejące Anioły" w Piasku.

Zwieńczeniem promocji płyty były dwa koncerty świąteczno-Mikołajowe dla lokalnej społeczności, które odbyły się 6 grudnia 2019 roku w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie. W koncercie wzięli udział: Czesław Mozil z zespołem muzyków oraz 112 wykonawców - uczniów Ogniska Muzycznego w Pszczynie z zaproszonymi gośćmi: chórem "PIANO-FORTE" oraz "Per Spasso". Płyta Czesława Mozila "Kiedyś to były Święta" została nominowana do nagrody "Fryderyki" za rok 2019 w kategorii - Album młodzieżowy. Płyta ta otrzymała nagrodę "Fryderyka" 2020 r.Zespół Hard Rockets - za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym rokuZespół Hard Rockets na muzycznej scenie funkcjonuje od 2004 roku. Ich utwór "Elektryczne Dziady" osiągnął 1. miejsce w notowaniu Turbo Top AntyRadia. Elektryczne Dziady to hardrockowa interpretacja drugiej części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Kawałek można było usłyszeć nie tylko na codziennej playliście AntyRadia. Był także prezentowany m.in. przez Wojciecha Manna na antenie Radia Nowy Świat. W jednej ze swoich audycji dziennikarz nadał piosenkę dwukrotnie. W środę, 18 listopada Elektryczne Dziady znalazły się na szczycie notowania Turbo Top, wyprzedzając wersję live z festiwalu Pol'and'Rock! utworu "Mieszkam w Polsce" Kultu oraz utwory takich gigantów jak Iron Maiden, Pearl Jam, AC/DC.Weronika Osińska - laureatom konkursów, przeglądów, festiwali o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim w danym rokuW dniach 22-26 maja w Puli (Chorwacja) odbyły się Mistrzostwa Świata IDF w tańcu sportowym. Weronika Osińska została powołana do Kadry Narodowej w trzech kategoriach: solo, duet i formacja. Udało jej się trzy razy stanąć na podium! Zdobyła:
1. miejsce i tytuł Mistrzyni Świata solo hip hop female juniors
1. miejsce i tytuł Mistrzyni Świata formacje hip hop juniors
3. miejsce i tytuł drugiej Vicemistrzyni Świata duety hip hop juniors z Kubą Elbe z Grawitacji Piaseczno.

Oprócz tego w 2020 roku zdobyła:
  • Mistrzostwo Polski Federacji IDO 2020 w kategorii hip hop battle 15-16
  • Vicemistrzostwo Polski Federacji IDO 2020 w kategorii solo hip hop juniors female


Weronika jest mieszkanką naszego powiatu i uczennicą Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie. Na co dzień trenuje w szkole tańca Grawitacja Dance Academy Oświęcim pod okiem Patrycji Keller Wykręt.

BM / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.