pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 28 grudnia 2020
  • wyświetleń: 5211

Zmarł Grzegorz Witosza, zasłużony mieszkaniec Pawłowic

Zmarł Grzegorz Witosza - zasłużony dla gminy mieszkaniec Pawłowic, nauczyciel, pedagog, samorządowiec, miłośnik historii Małej Ojczyzny.

Grzegorz Witosza
Zmarł Grzegorz Witosza, zasłużony mieszkaniec Pawłowic · fot. UG Pawłowice


Grzegorz Witosza urodził się w 1940 roku w Suszcu. W wieku dwudziestu lat został nauczycielem języka polskiego w szkole podstawowej w Bojszowach. Był wyróżniającym się studentem studiów filologicznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, a w latach 1967- 1972 pracował jako kierownik szkoły w Jankowicach. W latach 1973- 1978 był wicedyrektorem Zbiorczej Szkoły Gminnej w Pawłowicach. Założył szkolne koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, dzięki któremu wielu młodych ludzi poznało miejscowości i góry Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. W 1984 r. rozpoczęto w Pawłowicach budowę Szkoły Podstawowej nr 2, w której Grzegorz Witosza objął funkcję dyrektora. Do jego zadań należało ukończenie budowy, wyposażenie budynku, zebranie kadry pedagogicznej i doprowadzenie do otwarcia szkoły 1 września 1985 r.

Mimo przejścia w 1990 r. na emeryturę, Grzegorz Witosza nadal pracował jako nauczyciel języka polskiego w SP nr 2. W 1997 r. przyjął posadę nauczyciela języka polskiego i języka niemieckiego w nowo otwartym Liceum Ogólnokształcącym w Pawłowicach, gdzie pracował do 2003 roku.

Był członkiem zespołu pracującego nad uruchomieniem projektu edukacji dla seniorów Edu-S w Gminnym Ośrodku Kultury. W ramach tego projektu prowadził zajęcia językowe w Gminnym Ośrodku Kultury. Współpracował z gminą Pawłowice, m. in. przy tworzeniu tablicy informacyjnej umieszczonej przy zabytkowym słupie granicznym w Parku ks. prof. Stanisława Pisarka, oprowadzając po gminie młodzież w ramach tzw. spaceru po gminie, umożliwiając uczniom z gminnych szkół i gościom z zewnątrz zapoznanie się z historią najbliższej okolicy. Zainteresowany dziejami Pawłowic i lokalnym samorządem w ostatnich latach regularnie uczestniczył w posiedzeniach rady gminy Pawłowice.

W latach 1984 - 1990 był radnym Gminnej Rady Narodowej, a w latach 1998 - 2002 radnym w Radzie Powiatu Pszczyńskiego, gdzie pełnił funkcję członka Zarządu Powiatu. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą odznaką "Zasłużony dla województwa katowickiego". W 2009 roku został laureatem nagrody "Za Zasługi dla Gminy Pawłowice".

Jego pogrzeb odbędzie się w środę, 30 grudnia o godzinie 8:45 w kościele św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach.

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.