pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 3 stycznia 2021
  • wyświetleń: 3587

200 stron historii i wspomnień. Wydano IV tom Kronik Pszczyńskich

Przed świętami Bożego Narodzenia wydany został zeszyt IV Kronik Pszczyńskich. To blisko 200 stron historii, wspomnień i opisu wydarzeń tak sprzed wielu lat, jak i ostatnich miesięcy.

200 stron historii i wspomnień. Wydano IV tom Kronik Pszczyńskich
200 stron historii i wspomnień. Wydano IV tom Kronik Pszczyńskich · fot. UM Pszczyna


Wydawcami Kronik Pszczyńskich są Urząd Miejski w Pszczynie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi pszczyńskiej. Nad redakcją czuwają Barbara Sopot-Zembok oraz Grzegorz Cempura.

- Historię społeczności lokalnej tworzą tradycja, system wartości, pamięć o ludziach i wydarzeniach. Podejmując trud redakcji kolejnego rocznika "Kronik pszczyńskich" chcieliśmy tak samo jak w latach ubiegłych, utrwalić kilka istotnych wydarzeń z życia naszej gminy i zachować pamięć o nich dla przyszłych pokoleń - mówi zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok.

Kolejny tom "Kronik pszczyńskich" zawiera rozdziały Z kart historii i Muzea, wystawy, w których znalazły się artykuły opisujące fakty i wydarzenia sprzed wielu lat, a także te sprzed kilku miesięcy. W rozdziale Pszczyna się zmienia autorzy obrazują zmiany, jakie zachodzą w naszym mieście na skutek różnych decyzji. Wydarzenia to rozdział poświęcony obchodom różnych ważnych rocznic. Cieszy szczególnie rozdział zatytułowany Wspomnienia, gdzie mieszkańcy naszej gminy dzielą się swoimi osobistymi przeżyciami, spostrzeżeniami, uwagami i opowiadają ważnych dla nich chwilach.

- Kroniki to dobre źródło do przybliżenia historii, pokazania zmian, utrwalenia wspomnień. Dzięki nim możemy zrozumieć kim jesteśmy i skąd się wywodzimy, a w związku z tym możemy docenić uwarunkowania, w których się znajdujemy, często dzięki dokonaniom i wysiłkom naszych przodków - mówi Dariusz Skrobol. - Bardzo serdecznie chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w ich tworzenie, dzielenie się swoją wiedzą o przeszłości, udostępnienie zdjęć i dokumentów - dodaje burmistrz i zachęca do czytania i przeglądania kolejnego rocznika.

mp / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.