pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 22 grudnia 2020
  • wyświetleń: 2454

Szkoły i przedszkola z gminy Pawłowice pomagają potrzebującym

W czasie przedświątecznym szczególnie pamiętamy o osobach chorych oraz potrzebujących. Prawie wszyscy włączamy się w różne akcje charytatywne, niesiemy pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Do akcji niosących pomoc i wsparcie włączyły się również szkoły i przedszkola z gminy Pawłowice.

Wolontariusze działający przy ZSO w Pawłowicach przeprowadzili zbiórkę artykułów dla Hospicjum im . Jana Pawła II w
Wolontariusze działający przy ZSO w Pawłowicach przeprowadzili zbiórkę artykułów dla Hospicjum im . Jana Pawła II w Żorach · fot. ZSO Pawłowice


Publiczne Przedszkole nr 1 w Pawłowicach przystąpiło do zbiórki prezentów dla dzieci z oddziału onkologii, hematologii i chemioterapii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Do góry prezentów zostały dołączone kartki świąteczne, wykonane własnoręcznie przez przedszkolaków.

W tym roku Publiczne Przedszkole w Pielgrzymowicach po raz pierwszy wzięło udział w akcji "Szlachetna Paczka". Rodzina z okolic Skoczowa otrzymała żywność, artykuły higieniczno-sanitarne, sprzęt AGD oraz laptopa. Wartość paczki wyniosła ok. 5 tys. złotych. Dodatkowo przedszkole przeprowadziło akcję zbierania karmy dla piesków ze schroniska w Jastrzębiu -Zdroju.

Dzieci z Publicznego Przedszkola w Warszowicach wykonały piękne ozdoby świąteczne, które można było kupić na charytatywnym "Kiermaszu Świątecznym dla Maciusia", zorganizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Warszowic. Maciuś to chłopczyk walczący z ciężką chorobą, rdzeniowym zanikiem mięśni. Podobny "Kiermasz świąteczny dla Maciusia" zorganizowało także Niepubliczne Przedszkole Jaś i Małgosia z Jarząbkowic.

Każdego roku w akcji "Szlachetna Paczka" bierze udział Zespół Szkolno-Przedszkolny w Golasowicach. Tym razem paczka trafiła do rodziny z Koniakowa. Idąc za pomysłem akcji "Szlachetna Paczka", uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali "Szkolną szlachetną paczkę", aby pomóc potrzebującej rodzinie ze społeczności szkolnej. Rodzina otrzymała artykuły spożywcze, higieniczne oraz chemiczne środki czystości. Dzięki zaangażowaniu szkoły w akcję charytatywną Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, prezenty świąteczne trafiły również do dzieci zagrożonych ubóstwem z Rumunii, Ukrainy i Białorusi. Myślą przewodnią akcji było hasło "Więcej szczęścia jest w dawaniu, niż w braniu".

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Golasowicach zaangażował się w akcję "Szlachetna Paczka"
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Golasowicach zaangażował się w akcję "Szlachetna Paczka" · fot. ZSP Golasowice


Samorząd Uczniowski klas I-IV z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pawłowicach zainicjował akcję "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem", dzięki której dzieci z Domu Dziecka w Jastrzębiu-Zdroju otrzymały górę słodkich prezentów. Tradycją stało się także wspólne przygotowanie przez uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników administracji oraz obsługi "Świątecznej paczki" dla potrzebującej rodziny. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu 30 worków węgla trafiło do rodziny ze Studzionki. Świąteczne prezenty otrzymały również dzieci przebywające na oddziale onkologii w ramach akcji "Onkoimprezowania - stowarzyszenie IV pietro".

W okresie stacjonarnego nauczania uczniowie z rodzicami ze Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki z Pielgrzymowic szyli pluszowe "Pożeracze Smutków". Pieniądze ze sprzedaży poduszkostworów zasiliły Fundację Iskierka wspierającą dzieci z chorobą nowotworową. Udało się zebrać ok. 6500 złotych.

"Świąteczną pomocną dłoń" otrzymały dzieci z Centrum Wsparcia Rodzin "Przystań" w Pszczynie od uczniów z klasy 7a ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Warszowicach. Klasa 7a przygotowała paczki z artykułami szkolnymi, zabawkami, ubraniami oraz słodyczami - ok. 25 dużych paczek.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Warszowicach przekazali paczki dla dzieci z Centrum Wsparcia
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Warszowicach przekazali paczki dla dzieci z Centrum Wsparcia Rodzin "Przystań" w Pszczynie · fot. SP Warszowice


O pomoc w ostatnim czasie prosiło Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach", które znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. W odpowiedzi na prośbę ekipa wolontariuszy działająca przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach przeprowadziła zbiórkę potrzebnych artykułów. Hospicjum otrzymało między innymi środki higieniczno-sanitarne, artykuły spożywcze, środki czyszczące i pielęgnacyjne. W dalszym ciągu wolontariusze będą wspierać stowarzyszenie. A już w najbliższą środę, przy byłym sklepie rowerowym na ul. Polnej 18, w godzinach od 10-16 harcerze z pawłowickiego szczepu, którzy uczą się w Zespole Szkół Ogólnokształcących, będą przekazywać Betlejemskie Światełko Nadziei oraz zbierać pieniądze na wsparcie hospicjum.

Oprócz akcji pomocowych dla hospicjum, uczniowie i nauczyciele zaangażowali się w organizację pomocy dla potrzebujących rodzin ze społeczności szkolnej.

Większość szkół i przedszkoli włączyło się w akcje wspierające chore dzieci: "Góra Grosza" oraz "Wkręć się w pomaganie". Uczniom ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach udało się zebrać ok 400 kg plastikowych nakrętek oraz 70 kg monet. Uczniowie i przedszkolaki z naszej gminy każdego roku pamiętają o najstarszych i chorych mieszkańcach, wysyłając im własnoręcznie wykonane kartki świąteczne.

Wszystkim uczniom, nauczycielom, obsłudze administracyjnej zaangażowanym w pomoc dziękujemy. Życzymy dobrych, radosnych świąt Bożego Narodzenia.

BM / pless.pl
źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.