pless.pl

Wiadomości

  • 21 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1435

Sprzątanie podłóg zimą - jak utrzymać posadzki w czystości, gdy na zewnątrz błoto i śnieg

Materiał partnera:

Zaczyna się kalendarzowa zima. I choć ostatnie lata nie obfitują w śnieg, to są opady i tworzy się błoto. Mimo wycieraczek zawsze wnosimy je do domu, a smugi i piasek widać na podłodze niemal każdego dnia. Zima nie jest najprzyjemniejszą porą roku w aspekcie sprzątania podłóg; niestety, nie da się tego uniknąć. Trzeba jednak je pielęgnować, aby nie zniszczyły się zbyt szybko. Jak?

Sprzątanie podłóg zimą - jak utrzymać posadzki w czystości, gdy na zewnątrz błoto i śnieg


Mop, zbierak, szorowarkaZabrudzenia, które wnosimy do domu, trzeba zbierać na bieżąco. Zdecydowanie łatwiej jest zebrać brud mopem, kiedy jeszcze jest mokry, niż po wyschnięciu, poza tym dzięki temu podłoga nie niszczy się zbyt szybko. Czasem wystarcza sam mop, ale bywają sytuacje, kiedy naniesiemy do domu śnieg, który szybko topnieje. Wodę i błoto z podłogi zgarniamy zbierakiem w jedno miejsce i zbieramy mopem, ewentualnie odkurzaczem do pracy na mokro. Na większej powierzchni przyda się maszyna szorująco - zbierająca, wyposażona w odpowiednie akcesoria.

Jeżeli w naszym domu znajduje się duża powierzchnia narażona na zabrudzenia, pochodzące z opadów (garaż, hall, salon, taras), warto rozważyć zakup małej maszyny szorująco-zbierającej. Niewielka szorowarka Numatic z pewnością spełni swoje zadanie. Tym bardziej, że można wybrać maszynę ze szczotką lub z uchwytem na pady, które są różne, w zależności od potrzeb. Niewielka szorowarka sprawdzi się także np. w małym sklepie. Na powierzchniach bardzo dużych, jak galerie handlowe, hipermarkety, dworce czy lotniska, pracują duże, bateryjne automaty szorująco-zbierające, z miejscem siedzącym dla operatora.

Uciążliwość czyszczenia podłogi polega na tym, że trzeba je wykonywać nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. I to nie tylko ze względów estetycznych, ale także i bezpieczeństwa - na mokrej podłodze łatwiej się poślizgnąć i doznać kontuzji. Oprócz tego systematyczne zmywanie naniesionej "zimy" sprawia, że czynności te, choć uciążliwe, nie są ciężkie.

Jak ograniczać zabrudzenia zimowe?Oferta rynkowa urządzeń do sprzątania, środków czystości, "magicznych" myjek i ścierek jest tak szeroka, że właściwie nie ma powierzchni, której nie dałoby się perfekcyjnie wyczyścić. Niemniej zawsze lepiej zapobiegać silnemu zabrudzeniu, niż później narażać podłogę na zdarcie warstwy ochronnej, zarysowania lub zadrapania w przypadku konieczności mocniejszego szorowania.

Ograniczenie brudzenia podłóg można wspomóc następującymi rzeczami:

  • Dobrą, chłonną wycieraczką przed wejściem do domu i tuż za drzwiami wejściowymi od wewnątrz
  • Ociekaczem na buty, ustawionym w przedpokoju, ostatecznie może to być kawałek tkaniny, na którym będzie można postawić buty zaraz po ich zdjęciu
  • Mopem z wiaderkiem, ustawionym przy wejściu od wewnątrz, zwłaszcza kiedy pada śnieg i chodnik posypany jest solą, która - nieusunięta - może po wyschnięciu pozostawić na podłodze smugi lub nawet wniknąć w nią, uszkadzając jej powierzchnię i strukturę.


Jeżeli pada deszczNieco inaczej postępujemy, kiedy zamiast śniegu pada deszcz i tworzy się błoto. Zanim przystąpimy do czyszczenia podłogi na mokro, należy wyczyścić ją na sucho - przede wszystkim usunąć piasek, który może ją porysować. Mokre plamy z błota osuszamy higroskopijną ścierką, dopiero potem zamiatamy piasek lub ściągamy go odkurzaczem.

Po usunięciu suchych zabrudzeń zaczynamy mycie. Wykonujemy je tak samo, jak po ściągnięciu wody ze stopniałego śniegu - mopem lub szorowarką, w zależności od powierzchni i rodzaju podłogi. Rozpoczynamy zawsze od najdalszego końca pomieszczenia i kierujemy się w stronę drzwi, aby nie chodzić po umytej już, jeszcze mokrej powierzchni. Jeżeli zabrudzenia są silne (a takie bywają od błota), trzeba będzie powtórzyć mycie.

Na koniec istotna rzecz - nie ma uniwersalnego środka czystości do wszystkich powierzchni podłogowych. Do mycia używamy preparatu specjalnie przeznaczonego do danej powierzchni. Użycie niewłaściwego środka może spowodować trwałe uszkodzenie podłogi i utratę gwarancji na jej materiał (panele, deski, itp.). Dlatego zawsze należy czytać etykietę na opakowaniu płynu do czyszczenia.