pless.pl

Wiadomości

  • 21 grudnia 2020
  • wyświetleń: 2079

Rower crossowy to połączenie szybkości i wszechstronności

Materiał partnera:

Wyobraź sobie rower, którym pojedziesz do pracy w mieście i przemierzysz bezdroża podczas weekendowego wypadu za miasto. Mocny, ale jednocześnie wygodny, świetnie skomponowany i niedrogi. Jeśli marzysz o takim rowerze Twoje oczekiwania spełni rower crossowy.

Rower crossowy to połączenie szybkości i wszechstronności


Rynek rowerowy przez długi czas wyznaczał bardzo jasne granice między kategoriami sprzętowymi. Na szczęście czasy, kiedy mieliśmy wybór pomiędzy rowerami na asfalt i w teren już się skończyły. Producenci zaczęli wypuszczać na rynek wszechstronne maszyny, które nie ograniczają rowerzysty w wyborze trasy.

Co wyróżnia rower crossowy?Rower crossowy to sprzęt, który łączy w sobie zalety MTB, duże koła szosówki i wytrzymałość roweru trekkingowego. Zatem mamy do czynienia z konstrukcją lżejszą od klasycznego roweru górskiego, które oferuje szeroki wachlarze przełożeń i wygodną jazdę nawet na długich dystansach. Wbrew pozorom rowery crossowe nie są drogie, jest to kategoria sprzętowa stworzona dla klientów, którzy potrzebują uniwersalnego jednośladu. Rower typowo miejski nieszczególnie sprawdzi się w lesie, natomiast klasyczne modele MTB konstruowane są z myślą o jeździe wyczynowej.

Cross jest hybrydą, której budowa wymagała zastosowania innych rozwiązań konstrukcyjnych. Są takie elementy, w których projektanci musieli pójść na pewnego rodzaju kompromisy. I jak to bywa w przypadku uniwersalnych konstrukcji mamy do czynienia z modelami, którym bliżej do jednej czy drugiej grupy sprzętowej. To dobrze z punktu widzenia klienta, bowiem wśród modeli crossów można wybrać rower naprawdę dobrze dostosowany do indywidualnych wymagań i stylu jazdy. Producenci oferują rowery crossowe w różnych konfiguracjach i cenach. Od tanich modeli do okazyjnej jazdy, po takie z naprawdę mocnym osprzętem. Dobrym przykładem jest mocno rozbudowana linia rowerów crossowych młodej polskiej marki https://www.tabou.pl/cross#/ Mamy tutaj jeden model roweru w kilkunastu konfiguracjach.

Cechy dobrego roweru crossowegoKomfortowa jazda na crossie to zasługa specyficznej geometrii ramy, solidnego napędu i wydajnej amortyzacji. Jeśli chodzi o geometrię to najbardziej jest zbliżona do roweru trekkingowego. Dzięki temu na crossie siedzi się w pozycji bardzo lekko pochylonej. Natomiast napęd, hamulce czy kształt kierownicy są bardzo podobne do tych, które instaluje się w MTB.

Rower crossowy to połączenie szybkości i wszechstronności


Dobry rower crossowy ma odrobinę węższą kierownicę. Różnica wynika z tego, że jest to rower, na którym masz wygodnie poruszać się w ruchu miejskim. Charakterystyczną cechą dobrej crossówki są opony - budowa bieżnika pozwala dobrze się rozpędzić na asfalcie, ale zapewnia też stabilność na wybojach. Kiedy zmienisz je na typowe opony MTB, Twój uniwersalny rower stanie się zwinnym góralem. Trzeba się oczywiście liczyć z tym, że na wymagające technicznie trasy lepiej sprawdzi się rower o bardziej agresywnej geometrii i wydajniejszej amortyzacji. Nie oznacza to, że cross nie da sobie rady, po prostu bardziej się zmęczysz.

Rowery crossowe nie mają takiego wyposażenia, jak trekkingowe. Dlatego, gdy wybierzesz model dla siebie zwróć uwagę, czy jest on przygotowany do montażu błotników czy bagażnika.

Jak wybierać rower crossowy dla siebie?Aby dokonać wyboru świadomie, musimy zagłębić się odrobinę w specyfikacje techniczne rowerów crossowych. W tym segmencie sprzętowym mamy naprawdę duży rozstrzał, jeśli chodzi wykorzystywane standardy i konfigurację osprzętu. Zanim wybierzesz crossa, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: do jakiej jazdy będzie służył ten rower?

O geometrii pisaliśmy wyżej, ale ważne jest też to, z jakiego materiału wykonana jest rama. Najczęściej są to różnego rodzaju stopy aluminium, każdy z producentów stosuje własne technologie, aby zapewnić odpowiednią sztywność jak najlżejszej ramie. W przypadku roweru crossowego waga nie jest tak istotna. Większą rolę odgrywa odpowiednie dopasowanie rozmiaru ramy do wymiarów rowerzysty.

Dla osoby, która jeździ okazjonalnie i wybiera raczej mało wymagające trasy wystarczy podstawowa wersja z hamulcami V-brake i układem przełożeń 3x8. To z pewnością wystarczy, aby wygodnie poruszać się zarówno w mieście, jak i w terenie.

Dla osób, które więcej czasu spędzają na leśnych ścieżkach niż na asfalcie polecamy model wyposażony w hamulce tarczowe hydrauliczne. Ta konstrukcja zapewnia bardzo dobrą modulację - to przydaje się podczas pokonywania stromych zjazdów. Tarcze mają tę zaletę, że warunki na trasie nie wpływają na moc hamowania. Na mokrej czy błotnistej nawierzchni zahamujesz tak samo skutecznie, jak na suchym asfalcie.

Rowery crossowe mają amortyzowany przedni widelec. W modelach z tzw. średniej półki cenowej można spotkać przyzwoite amortyzatory o skoku na poziomie od 50 mm nawet do 80 mm. Wydajność amortyzatora ma znaczenie, jeśli rower ma Ci służyć do jazdy głównie w terenie. Choć w warunkach miejskich też nie brakuje przeszkód. Rower crossowy ma co prawda duże koła, które ułatwiają pokonywanie wysokich krawężników, ale dobry amortyzator też się tutaj przyda.

Budowa i pozycja rowerzystyRowery crossowe są zbudowane tak, aby pozycja do jazdy była bardziej zbliżona do wyprostowanej niż atletycznej. Damskie modele crossów pozwalają utrzymać sylwetkę bliżej kąta 90 stopni niż męskie. Mają również dość mocno obniżoną górną rurę, tak aby łatwiej było na nie wsiadać. Na tym najczęściej kończą się różnice, bowiem kobiety coraz większą wagę przykładają do jakości osprzętu. Wybierają świadomie i posiadają równie dużą wiedzę na temat rowerów co mężczyźni.

Rower crossowy to nie typowy trekking, więc nie siedzi się na nim jak na kanapie. Jednak z dobrze dobranym rozmiarem ramy i turystycznym siodełkiem będą równie wygodne, nawet gdy jesteś długodystansowcem. Siodełko zamontowane na amortyzowanej sztycy dodatkowo podniesie komfort jazdy. Rower crossowy to świetny wybór z wielu względów - główną jego zaletą jest wszechstronność. Bez względu na to, czy stawiasz na wygodę czy na prędkość - z pewnością znajdziesz model, który spełni Twoje oczekiwania