pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 27 grudnia 2020
  • wyświetleń: 7068

Średniowieczne groby w krypcie kościoła Wszystkich Świętych

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Parafia pw. Wszystkich Świętych" podaj

W krypcie grobowej kościoła pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie od ponad dwóch tygodni prowadzone są prace archeologiczne, podczas których zostały odkryte groby datowane na czas średniowiecza (II połowę XIII wieku).

Kościół wszystkich świętych w Pszczynie
Kościół Wszystkich Świętych w Pszczynie · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


W kościelnej krypcie znajdowało się kilkanaście sarkofagów rodu Promnitzów (o ich wydobyciu w styczniu 2014 roku pisaliśmy tutaj), które zostały już odrestaurowane i czekają w Muzeum Zamkowym na ponowny pochówek w kościele.

W ostatnich tygodniach pod posadzką krypty archeolodzy odnaleźli kolejne groby. Trwają badania szczątków z czasów średniowiecza. Po ich zakończeniu po Nowym Roku zostanie odkryta podłoga w kaplicy spowiedników i rozpocznie się kolejny etap prac związany z odkryciem drugiej części krypty. Zakres robót będzie zależny od decyzji konserwatora i archeologów po zakończeniu badań nad szczątkami.

kaplica spowiedników, kaplica św. Krzyża, kościół Wszystkich Świętych
Kaplica św. Krzyża (kaplica spowiedników) w kościele Wszystkich Świętych · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Po wydaniu odpowiednich zezwoleń będzie można także ruszyć z renowacją krypty, do której będą mogły powrócić sarkofagi Promnitzów. W planach jest też wykonanie zejścia do krypty z wnętrza kościoła, by można było ją zwiedzać. Jak jednak informuje ksiądz proboszcz, nie stanie się to na pewno w 2021 roku. Na to wszystko potrzeba odpowiednich środków finansowych, których parafia na razie nie posiada. Konieczne będzie złożenie wniosku o dotację.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Parafia pw. Wszystkich Świętych

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Parafia pw. Wszystkich Świętych" podaj