pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 18 grudnia 2020
  • wyświetleń: 3405

Zielony czek dla Kulejących Aniołów za działanie w zakresie eko-edukacji

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Dom Kulejących Aniołów" podaj

Zielone czeki, najważniejsze doroczne nagrody przyznawane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z okazji Dnia Ziemi za działalność na rzecz ochrony środowiska, zostały rozdane. W kategorii Programy i akcje  na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej Zielony czek o wartości 20 tys. zł otrzymało Polskie Stowarzyszenie na rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koła w Pszczynie z siedzibą w Piasku.

Najważniejsze nagrody przyznawane przez WFOŚiGW w Katowiach rozdane - 16.12.2020 · fot. Mirosław Cichy / WFOŚiGW


- Pandemia koronawirusa przewróciła nasze życie do góry nogami. W dwóch kategoriach - "Ekogmina roku" oraz "Walka ze smogiem i niską emisją - najaktywniejsza gmina roku" Kapituła rekomendowała nieprzyznanie nagród. Uznaliśmy, że niestety zaangażowanie gmin jest jeszcze zbyt małe, a poza tym żadna ze zgłoszonych do konkursu nie wyróżniała się na tle innych. Jedynie Wyróżnienie otrzymała Gmina Olsztyn, za jej ekologiczne działania - wyjaśnia Przewodnicząca Kapituły Zielonych czeków Izabela Domogała, Członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Ekologiczną osobowością roku został nominowany przez Uniwersytet Śląski Dariusz Tlałka z Kęt, który otrzymał Zielony Czek na 10 tys. zł. Jako "naukowiec nieprofesjonalny", ale pasjonat przyrody wydał liczne publikacje naukowe i popularno-naukowe w dziedzinie pteridologii (nauki o paprotnikach). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Jego zainteresowania zaowocowały m.in. odkryciami nowych stanowisk gatunków, podaniem pierwszych notowań wystąpienia gatunków w Polsce, znalezieniem i udokumentowaniem nowego taksonu paproci. Jego zbiory wzbogaciły zielniki naukowe UŚ i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyróżnienia otrzymali Anna Tropper z Potępy, za głębokie zaangażowanie w ekologię i edukację ekologiczną dzieci i dorosłych oraz Daniel Kiełpiński z Katowic, za opracowywanie autorskich programów warsztatowo-edukacyjnych mających na celu zmianę przyzwyczajeń i poszanowanie energii w trosce o środowisko.

- W tegorocznej edycji wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w regulaminie, mamy nowe kategorie, nowe logo konkursu i statuetkę. Uznaliśmy, że nie tylko osoby fizyczne wyróżniają się w działaniach na rzecz ochrony środowiska. Stąd "Zielone czeki" także dla gmin, przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych - mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Inwestycją proekologiczną roku uznano kompleksową termomodernizację schroniska dla bezdomnych zwierząt. 20 tys. zł otrzymało Miasto Katowice. Realizacja projektu obejmowała m.in. modernizację systemu grzewczego, modernizację oświetlenia, wyposażenie obiektu w urządzenia do monitoringu i sterowania budynkiem. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad - 1,2 mln zł. Wyróżnione zostało Miasto Kalety za projekt "Utworzenie kaletańskiej pasieki edukacyjnej".

Najważniejsze nagrody przyznawane przez WFOŚiGW w Katowiach rozdane - 16.12.2020
Najważniejsze nagrody przyznawane przez WFOŚiGW w Katowiach rozdane - 16.12.2020 · fot. Mirosław Cichy / WFOŚiGW


Zielony czek o wartości 20 tys. zł otrzymało Polskie Stowarzyszenie na rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koła w Pszczynie z siedzibą w Piasku w kategorii Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej. Stowarzyszenie działa w zakresie edukacji ekologicznej, promując zdrowy i ekologiczny tryb życia i dbałość o środowisko naturalne. Zorganizowało akcję zbierania puszek i plastików o zasięgu powiatowym, prowadzi eko ogród warzywny, wykonuje nasadzenia drzew i krzewów, prowadzi odzysk wody deszczowej i stworzyło również ogród sensoryczny. W ekologiczne działania Stowarzyszenia bezpośrednio zaangażowani są również podopieczni z wielodysfunkcyjną niepełnosprawnością intelektualną, dla których jest to także forma zajęć rehabilitacyjno-terapeutycznych.

- Odkąd w styczniu 2018 roku rozpoczęliśmy działalność w nowo otwartym obiekcie w pełni wyposażonym i przeznaczonym do prowadzenia zajęć rehabilitacyjno-terapeutycznych dla osób z wielodysfunkcyjną niepełnosprawnością intelektualną, otoczonym pięknym terenem rekreacyjnym wokół obiektu, prowadzimy liczne działania zmierzające do zdrowego stylu życia, z dbałością o otaczające nas środowisko naturalne. W trosce o zdrowie naszych niepełnosprawnych podopiecznych i ich funkcjonowanie w otoczeniu prowadzimy zajęcia edukacyjne związane z ekologicznym postępowaniem w życiu codziennym. W naszych działaniach włączamy się w liczne inicjatywy związane z poszanowaniem otaczającego nas środowiska. Dziękuję Posłowi na Sejm RP Grzegorzowi Gaży oraz mamie naszego wychowanka Pani Kasi Raszka za rekomendację naszych działań oraz pomoc przy przygotowaniu wniosku do WFOŚiGW w Katowicach - mówi Krystyna Fuławka, Przewodnicząca PSONI Pszczyna.

W tej kategorii, w związku z tym, że nie wyłoniono laureatów w kategorii "Ekogmina roku" oraz "Walka ze smogiem i niską emisją - najaktywniejsza gmina roku", Kapituła zaproponowała przyznanie jeszcze jednej nagrody. 20 tys. zł trafiło do Fundacji na rzecz dzieci "Miasteczko Śląskie". Od ponad 20 lat realizuje również liczne programy edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. W pracach edukacyjnych wykorzystuje wysokiej jakości merytorycznej wydawnictwa własne. Fundacja prowadzi systematyczny, profesjonalny monitoring zdrowotny narażenia dzieci na kontakt z ołowiem. Jej działania obejmują duże społeczności i wykraczają poza typowe ramy funkcjonowania NGO-sów. W ubiegłym roku działania Fundacji objęły około 1350 dzieci.

Za wdrażanie nowych standardów eksploatacji flot pojazdów służbowych mających na celu zmianę nawyków techniki jazdy kierowców w oparciu o zasady ecodrivingu, wyróżnione w tej kategorii zostało Stowarzyszenie ECODRIVE z Bielska-Białej.

Pierwsze "Zielone czeki" z okazji Dnia Ziemi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał w 1994 roku. Od tego czasu łączna wysokość przyznanych nagród wyniosła ponad 2,5 mln zł! Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się pasjonaci ochrony środowiska - naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy.

BM / pless.pl
źródło: WFOŚiGW w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Dom Kulejących Aniołów

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Dom Kulejących Aniołów" podaj