pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 grudnia 2020
  • wyświetleń: 2703

Sybiracy wręczyli odznaki władzom powiatu i pracownicom starostwa

Sybiracy w podziękowaniu za wieloletnią współpracę wręczyli odznaki władzom powiatu i pracownicom pszczyńskiego starostwa.

Odznaczenia Sybiracy wręczyli odznaki władzom powiatu i pracownicom starostwa - 16.12.2020 · fot. Powiat


Starosta pszczyński, Barbara Bandoła i wicestarosta pszczyński, Damian Cieszewski decyzją prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków zostali uhonorowani Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków. Odznakę Honorową Sybiraka otrzymali: członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Nogły, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej Kinga Pławecka-Bratek oraz pracownica wydziału Edyta Czarnecka. Wydział sprawuje opiekę nad organizacjami oraz zajmuje się organizacją wydarzeń patriotycznych. Odznaczenia wręczyła prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Katowicach, Danuta Sedlak w towarzystwie pszczyńskich Sybiraków.

- Chcemy w ten sposób podziękować za wieloletnią współpracę, a także pomoc i opiekę jaką władze powiatu i pracownicy okazują pszczyńskim Sybirakom. To dzięki samorządowi Sybiracy mają w Pszczynie tablicę upamiętniającą zsyłkę. Samorząd organizuje wystawy, uroczystości patriotyczne, opłatek dla Sybiraków. Wspólnie z mieszkańcami dba o ukazywanie prawd historycznych. Państwa działanie jest bardzo wysoko oceniane przez Zarząd Główny Związku Sybiraków, który za całokształt działalności postanowił przyznać odznaczenia - mówiła Danuta Sedlak, która doświadczyła piekła Syberii. - Dzięki formowaniu się armii Andersa udało nam się z tego piekła wydostać. Mama z dwojgiem malutkich dzieci jechała tysiące kilometrów, przedostaliśmy się do Afryki, gdzie spędziliśmy kilka lat - wspomina.

Odznaczenia Sybiracy wręczyli odznaki władzom powiatu i pracownicom starostwa - 16.12.2020
Odznaczenia Sybiracy wręczyli odznaki władzom powiatu i pracownicom starostwa - 16.12.2020 · fot. Powiat


- Przyjmujemy odznaczenia ze wzruszeniem i ogromnym zaszczytem. Zarządy powiatu się zmieniają, starostowie się zmieniają, ale podejście do Sybiraków się nie zmienia. Staramy się jeszcze bardziej rozwijać tę współpracę - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. - Sybiracy są dla nas bardzo ważną częścią historii czego przykładem jest książka o losach pszczyńskich zesłańców Sybiru, która właśnie ukazała się nakładem Biblioteczki Ziemi Pszczyńskiej - dodała. Internetowa promocja publikacji odbędzie się w piątek, 18 grudnia o godz. 17.00.

Odział Związku Sybiraków w Katowicach powstał w 1989 roku. W marcu w jednej z katowickich plebanii zebrała się grupa 20 Sybiraków, z której wyłonił się komitet założycielski. Pierwsze zgromadzenie wyborcze zostało powołane 2 września 1989 roku. Tam został wyłoniony Zarząd Oddziału Wojewódzkiego w Katowicach. - Na samym początku oddział katowicki liczył dwa tysiące osób, dziś należy do niego ok. 700 żyjących Sybiraków, którzy aktywnie działają w poszczególnych kołach miejskich. Doskonałym łącznikiem naszych spraw sybirackich pomiędzy Pszczyną a Katowicami jest Stanisława Pistelok - mówi Danuta Sedlak.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.