Wiadomości

 • 17 grudnia 2020
 • wyświetleń: 3093

Fornir czyli nieoszlifowany diament - fornir kamienny i jego właściwości oraz rodzaje

Materiał partnera:

Fornir kamienny to rewolucyjny materiał, który jest elastyczny, cienki jak papier, a do tego wodoodporny i bardzo estetyczny. W Polsce fornir kamienny popularny jest od niedawna, chociaż jest dostępny na rynku już od około dekady. Jakie są właściwości forniru kamiennego, jego rodzaje i zastosowanie? Podpowiadamy.

Fornir czyli nieoszlifowany diament - fornir kamienny i jego właściwości oraz rodzaje


Czym jest fornir kamienny?Fornir kamienny to kamień naturalny, który powstaje z łupku kwarcytowego, piaskowca lub marmuru. W większości przypadków najcześciej wykorzystywanym materiałem są łupki. Są to skały metamorficzne, które w sposób naturalny dzielą się na płaskie kolumny o grubości do 1 mm do 10 mm. Pozyskiwane bloki są następnie poddawane obróbce, a później się rozwarstwiają. Docelowo powstaje fornir kamienny o grubości od 1 do 3 mm. Mimo tak cienkiej warstwy, fornir kamienny jest odporny na wilgoć, a także prezentuje się wyjątkowo we wnętrzach oraz na elewacjach budynków. Warto wejść na stronę fornir - klink.pl i sprawdzić dostępne modele.

fornir-we-wnetrzy


Forniry kamienne można porównać do tapet, ponieważ mają one podobną strukturę, są lekkie i giętkie oraz elastyczne. Jednocześnie jednak ich właściwości są inne.

Właściwości forniru kamiennegoFornir kamienny posiada następujące właściwości:

 • elastyczność, podobna do papierowej tapety - warto dodać, że największą elastyczność można uzyskać po wystawieniu forniru na słońce, czyli poprzez delikatne podgrzanie tego materiału,
 • bardzo wysoka trwałość, podobnie jak skał, z których fornir kamienny powstał,
 • odporność na trudne warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne,
 • lekkość, poręczność, łatwość transportu,
 • naturalne pochodzenie materiału, a obecnie wielu dekoratorów poszukuje właśnie naturalnych elementów do wnętrz,
 • niska cena, zwłaszcza w porównaniu do kamienia lub marmuru.


fornir-kamienny-lupek-vienna-2mm-tapeta-122x61x0-2-cm.jpg


Rodzaje forniruIstnieje kilka rodzajów forniru kamiennego, tj.:

 • Naturalny fornir kamienny, którego powierzchnia została wykonana z materiału naturalnego, umieszczonego następnie na włóknie szklanym.
 • Fornir w formie arkuszy samoprzylepnych to rozwiązanie dla osób, które nie chcą używać specjalistycznych narzędzi do montażu.
 • Fornir kamienny na podkładzie z bawełny, który jest niezwykle lekki, giętki i elastyczny.
 • Fornir na podkładzie z włókna szklanego przeźroczystego, dzięki czemu możliwe jest podświetlenie danego elementu.


plytki-fornirowe-na-elewacje


Zastosowanie forniru kamiennegoFornir kamienny znajduje szerokie zastosowanie, ponieważ świetnie sprawdza się na elewacjach, a także we wnętrzach budynków. Można stosować go nawet w łazienkach lub pod prysznicem, ponieważ materiał ten jest całkowicie wodoodporny. Oczywiście konieczna jest odpowiednie impregnacja. Fornir kamienny pięknie prezentuje się w kuchni, na przykład nad blatem - jest to materiał prosty w montażu, który z łatwością można dociąć do odpowiedniej długości i szerokości. Niektórzy wykorzystują fornir kamienny do oklejenia mebli i w ten sposób tworzą intrygujące aranżacje w swoich wnętrzach. Ten materiał świetnie sprawdza się także w ogrodzie, na przykład do dekoracji grilla, altany lub wędzarni.

forniry-kat.


Dobrze przeczytać także artykuł: Montaż forniru kamiennego - 5 etapów do prawidłowego i samodzielnego położenia