pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 grudnia 2020
  • 21 grudnia 2020
  • wyświetleń: 4187

Wzruszające historie pszczyńskich Sybiraków spisane w książce

"Syberia to katorga, gdzie odbierano matkom dzieci, których już nigdy nie zobaczyły. Syberia to tam, gdzie ludzie byli gnębieni, poniżani, gdzie umierali z zimna, ciężkiej pracy i głodu, obgryzając swoje ręce. To właśnie była Syberia.""Stukot kół. 12 historii Zesłańców Sybiru", to 16. publikacja wydana w ramach Biblioteczki Ziemi Pszczyńskiej przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie. Właśnie ujrzała światło dzienne. Martyna Chodykin-Wnęczak, absolwentka dziennikarstwa, wnuczka Sybiraków podjęła się spisania historii pszczyńskich zesłańców Sybiru.

- To 12 wzruszających i prawdziwych historii ludzi, którzy przeżyli ten ciężki czas, ale to też cykl scenariuszy lekcji, które można wykorzystać pracując z młodzieżą po to, żeby ta historia nie zakończyła się teraz, żeby młodzi ludzie mogli dowiadywać się o tych tragicznych wydarzeniach - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

promocja ksiązki
Internetowa promocja książki "Stukot kół. 12 historii Zesłańców Sybiru" · fot. Powiat


"Jesteśmy świadkami historii. Historii, o której nie wolno nam było mówić przez pół wieku (...). Syberia, to koniec świata, skrawek zapomnianej ziemi, z której można było wrócić lub nie. Wielu tam pozostało w bezimiennych i zimnych grobach. Tylko nieliczni ocalili swoje życie. To właśnie my - świadkowie tej historii. Naznaczeni cierpieniem przekazujemy w Wasze ręce nasze wspomnienia. Wołamy do Was: Pamiętajcie, pamiętajcie!" - pisze we wstępie książki Stanisława Pistelok, przedstawicielka Związku Sybiraków na Pszczynę i okolice. Urodziła się w miejscowości Kascyk. Na zesłaniu była sześć lat i jeden miesiąc.

- Pretekstów do napisania tej książki było kilka. Minęło 80 lat od pierwszej wywózki. Mój dziadek wraz z rodziną był wywieziony na Sybir. Ich losy potoczyły się w taki sposób, że zamieszkali na terenie powiatu pszczyńskiego. Bardzo zależało mi, żeby upamiętnić nie tylko historię mojej rodziny, ale także innych Sybiraków, a wiedziałam, że jest ich jeszcze na szczęście dosyć sporo - mówi Martyna Chodykin-Wnęczak.

Książka to 12 historii pszczyńskich Sybiraków. Część z nich powstała na podstawie rozmów z Sybirakami, część na podstawie zapisków, pamiętników Sybiraków. Wszystko w przystępnej formie reportażu. - Każde spotkanie było niezwykle wzruszające. Słuchanie historii od świadków tamtych wydarzeń było dla wielkim zaszczytem, lekcją historii, życia, wytrwałości, walki o wolność, o własną rodzinę, walki o życie. Podziwiam tych ludzi, którzy są świadkami tej historii i żyją w naszym społeczeństwie - mówi Martyna Chodykin-Wnęczak i dodaje, że dobrym duchem książki jest pani Stanisława Pistelok, która umożliwiła kontakt z Sybirakami.

16. publikacja
"Stukot kół. 12 historii Zesłańców Sybiru" · fot. Powiat


Pani Stanisława była częstym gościem w szkołach, gdzie opowiadała młodzieży o swoich przeżyciach na Syberii. Młodzi ludzie słuchali z wielkim zainteresowaniem, często zostawali długo po zakończeniu spotkań i zadawali pytania. Dlatego zrodził się także pomysł, by w książce zostały zawarte materiały edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Przygotowała je nauczycielka Elżbieta Jasińska.

Książka będzie dostępna we wszystkich bibliotekach w powiecie pszczyńskim. Bezpłatne egzemplarze można odbierać w Wydziale Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej pszczyńskiego starostwa (do wyczerpania zapasów).

ups, BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.