pless.pl

Wiadomości

  • 11 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1103

Sprzęt strażacki do ochrony przed niewidocznymi zagrożeniami

Materiał partnera:

Strażacy każdego dnia zmagają się z różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Niektóre widoczne są gołym okiem, a inne tylko w warunkach laboratoryjnych. Podczas akcji ratownicy muszą być gotowi na każdą ewentualność, nawet na niewidzialnego wroga. Jaki sprzęt będzie do tego odpowiedni?

Sprzęt strażacki do ochrony przed niewidocznymi zagrożeniami


Po wydarzeniach w chińskim Wuhan świat stanął na głowie. Dzisiaj maseczka na twarzy nie chroni tylko przed spalinami, ale przed zagrożeniem zarażenia się wirusem. Strażacy podczas akcji spotykają się z wieloma substancjami, które są niebezpieczne. Niektóre mogą wyrządzić krzywdę od razu po zetknięciu się z nimi, a inne po pewnym czasie, a nawet po latach. W celu uniknięcia niepożądanych efektów stosuje się specjalistyczne maseczki. Co ważne sprawdzą się jednakowo w akcji strażackiej, ale także w innych branżach.

Sprzęt pożarniczy - maseczki FFP1, FFP2 i FFP3Wśród wszechstronnego sprzętu strażackiego nie może zabraknąć maseczek filtrujących. Profesjonalne wyposażenie, czyli faktycznie chroniące przed niebezpieczeństwem standaryzuje obowiązująca w całej Europie norma EN 149. W ten sposób maseczki w konkretnej klasie muszą spełniać minimalne wymagania. W wyposażeniu strażaka są przynajmniej trzy modele, o których warto wspomnieć: FFP1, FFP2 i FFP3. Czym się różnią?

  • Maseczki FFP1 chronią przed nietoksycznymi aerozolami w stanie ciekłym lub stałym w stężeniach do 4NDS. Sprawdzą się w branży spożywczej, budowlanej i wszędzie tam, gdzie nie występują toksyczne aerozole i fibrogenne pyły. Ich zdolność filtracyjna wynosi min. 80%,
  • Przed maseczkami FFP2 stawiane są wyższe wymagania w stosunku do poprzedniej klasy. Mają za zadanie chronić przed nietoksycznymi oraz średnio toksycznymi aerozolami w stanie ciekłym lub stałym. Dla przykładu są to m.in. dymy metalu i żelaza, a także powstające podczas obróbki mechanicznej płyt MDF pyły. Ich zdolność filtracyjna wynosi min. 94%,
  • Najwyższe wymagania stawiane są przed modelem FFP3. Dzięki temu sprawdzą się one w kontakcie z nietoksycznymi, średnio toksycznymi oraz wysoko toksycznymi aerozolami w stanie ciekłym lub stałym w stężeniach do 20NDS. Ochronią także przed substancjami o działaniu radioaktywnym i rakotwórczym. Z powodzeniem stosuje się je w przemyśle chemicznym. Ich zdolność filtracyjna wynosi min. 99%.


Maski ochronne zbudowane są z różnych materiałów i filtrów. Ich zadaniem jest ochrona przed dymem, pyłem, smogiem czy kurzem, ale także czynnikami toksycznymi oraz pochodzenia biologicznego, jak np. grzyby, bakterie i wirusy. Konkretne klasy masek różnią się więc zdolnościami filtracyjnymi, a co za tym idzie możliwością zastosowania ich w określonych warunkach. Sprzęt strażacki, czyli m.in. maseczki, znaleźć można na https://strefa998.pl/blog/116_maseczki-ochronne-FFP1-FFFP2-FFP3#.

Sprzęt pożarniczy - BONUSStrażacy cieszą się nieposzlakowaną opinią i najwyższym uznaniem spośród wszystkich służb mundurowych i ratowniczych. Codziennie zmagają się z wieloma wyzwaniami i nie potrzeba im dodatkowych emocji, jak tych płynących z gry w Cyberpunk 2077. Niemniej czasami chcemy docenić ich trud i zaangażowanie. W końcu strażacy są wśród nas, w rodzinie lub w gronie przyjaciół. Dlatego warto pomyśleć o gadżetach lub dodatkowym ekwipunku, który przyda się naszym bohaterom. Coś, co będzie praktycznym, ale też sentymentalnym podarunkiem. Sprzęt pożarniczy, ale także inspirujące pomysły na prezent, znaleźć można na https://strefa998.pl/228-prezenty-i-gadzety.

Sprzęt strażacki to nie tylko kojarzony z tym zawodem wąż gaśniczy, ale wiele mniejszych lub większych przedmiotów. Każde z nich ma określone zadanie i używane jest w konkretnych sytuacjach. Wśród nich są maseczki, które potrafią zabezpieczyć strażaka przed niewidocznymi wrogami. Dzięki temu ratownik może zająć się niesieniem pomocy, sam będąc dobrze chroniony przed niebezpieczeństwem.