REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 13 grudnia 2020
  • wyświetleń: 4588

80. urodziny Urszuli Koszuth. O artystce pisze Aleksander Spyra

Książka "W koloraturze i dramatycznie. Urszula Koszuth - dziewczyna z Pszczyny" to kolejna publikacja Aleksandra Spyry, która ukazała się w tym roku w "pandemicznym cyklu" wydawanym przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. 13 grudnia światowej sławy śpiewaczka obchodzi swoje 80. urodziny.

Urszula Koszuth
Urszula Koszuth · fot. materiały prasowe


- Pszczyna to moje miasto pierwsze i ostatnie. W międzyczasie było bardzo wiele pięknych miast na świecie, ale moje pierwsze wspomnienia wiążą się z Pszczyną, bo tu się urodziłam, tu spędziłam dzieciństwo - powiedziała kiedyś Urszula Koszuth. Słowa te przywołuje Aleksander Spyra w swojej książce.

Bohaterka książki Aleksandra Spyry to urodzona w 1940 roku w Pszczynie światowej sławy śpiewaczka operowa. Po ukończeniu szkoły podstawowej zdała do Liceum Muzycznego w Bielsku-Białej. Wówczas jej talent odkrył ojciec Marii Koterbskiej. Następnie skończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach. W czasie swojej kariery była solistką Teatru Wielskiego w Warszawie, gdzie w 1967 roku zadebiutowała rolą Musetty w Cyganerii Pucciniego. W tym samym roku wystąpiła w niemieckiej Stuttgart Opera, a dwa lata później odbyła swoje pierwsze tournée po Stanach Zjednoczonych. W latach 1970 - 1973 śpiewała w Hamburg Staatsoper, gdzie wystąpiła w 69 inscenizacjach. Występowała też na scenach w Wiedniu, Londynie, Berlinie, Wenecji, Amsterdamie, Genewie, Paryżu, Rzymie, Chicago. Współpracowała z tak znanymi dyrygentami jak Rudolf Kempe, Sir Colin Davis, czy Herbert von Karajan.

Urszula Koszuth, Aleksander Spyra
W koloraturze i dramatycznie - książka Aleksandra Spyry o Urszuli Koszuth · fot. pless.pl


Aleksander Spyra w swojej publikacji wspomina, że od wczesnej młodości byli z Urszulą Koszuth sąsiadami - ona wraz z mamą i starszą siostrą Ewą mieszkały przy ul. Dworcowej 20, zaś młody Spyra pod numerem 22. Na tej samej ulicy mieszkał też późniejszy popularyzator twórczości Koszuth - Andrzej Salamon. Do domu Spyrów przyszła śpiewaczka przychodziła ćwiczyć grę na pianinie, ponieważ nie posiadała własnego instrumentu.

Urszula Koszuth, Aleksander Spyra
W koloraturze i dramatycznie - książka Aleksandra Spyry o Urszuli Koszuth · fot. pless.pl


Jednak nie z samych wspomnień składa się publikacja. Autor śledzi przebieg kariery artystki i wymienia kolejne ważne role operowe na scenach świata. Całość została wzbogacona o fotografie oraz fragmenty korespondencji z Aleksandrem Spyrą, zwanym przez przyjaciół Leszkiem.

Do papierowego wydania książki dołączona jest płyta CD z recitalem Koszuth. Towarzyszy jej Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Gerharda Geista.

W sprawie nabycia publikacji można kontaktować się z Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie oraz Towarzystwem Miłośników Ziemi Pszczyńskiej.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.