Wiadomości

  • 5 grudnia 2020
  • wyświetleń: 3672

Przyczyny i leczenie przedwczesnego wytrysku

Materiał partnera:

Wytrysk przedwczesny jest jedną z najczęściej występujących dysfunkcji seksualnych, pojawiających się jako problemy w związku. Mężczyźni mają z tego powodu nie tylko problemy natury fizycznej, ale i psychologicznej. Często trudno jest przyznać im się do problemów, co powoduje tylko dodatkowy stres w trakcie stosunku i jedynie pogłębia cały problem. Na szczęście nie musimy się martwić, ponieważ jest to łatwa do wyleczenia dolegliwość, której kuracja zajmie nam mało czasu.

Przyczyny i leczenie przedwczesnego wytrysku


Przedwczesny wytrysk - objawy ogólne



Możemy podzielić możliwe przyczyny przedwczesnego wytrysku na dwie podstawowe grupy.

Powstaje on najczęściej albo z powikłań uwarunkowanych genetycznie, jak chociażby nadwrażliwości górnych części prącia (w szczególności żołędzia), bądź występujących infekcji w całej okolicy krocza. Istnieją też powody psychologiczne, do których nie stosuje się rozwiązań farmakologicznych.

Wytrysk może występować pierwotnie i wtórnie. Czasami następuje on od samego początku współżycia seksualnego, jednakże zdarzają się również przypadki pojawienia się go, mimo niewystępowania podobnych objawów w przeszłości.

Przedwczesny wytrysk lekarz może zdiagnozować dopiero wtedy, gdy zakończenie stosunku następuje minutę po rozpoczęciu kopulacji i kiedy pacjent wyraźnie zaznacza, iż odczuwa z tego powodu kompleksy na punkcie sfery swojej seksualności. Również jednorazowy przypadek wytrysku przedwczesnego nie może zostać sklasyfikowany jako niepoprawność w funkcjonowaniu, gdyż jest to czasem naturalna reakcja przy podnieceniu.

Przyczyny i leczenie przedwczesnego wytrysku
fot. https://gettyimages.com


Przedwczesny wytrysk - objawy biologiczne



Ejakulacja męska powstaje na skutek wywołania ruchami frykcyjnymi szybko powstających, rytmicznych skurczów pobudzających mięsień opuszkowo-gąbczasty, znajdujący się przy początkach krocza.

Następnie poprzez skurcze mięśni gładkich w narządzie dochodzi do uwolnienia nasienia przez cewkę wraz z innymi substancjami; wpływa to na ogólny stan emocjonalny całego ciała. Istnieją różnego rodzaju powikłania, które zaburzają ten naturalny proces neurofizjologiczny.

Problemy tarczycowe - Hipertyreoza



Współwystępowanie przedwczesnego wytrysku najczęściej może być wynikiem nadczynności naszej tarczycy. Mimo iż gruczoł ten znajduje się w znacznym oddaleniu od krocza, to jego wpływ na cały organizm ma również swoje konsekwencje w ogólnym działaniu członka.

Nadczynność oprócz przedwczesnego wytrysku wiąże się też ze spadkiem libido, jak i zaburzeniami erekcji. Dzieje się tak poprzez wydzielanie zbyt dużej ilości hormonów przez narząd, które następnie zaburzają naturalne funkcjonowanie strukturalne tkanek.

Objawami tego stanu może być odczuwanie przez nas większego stresu i nadpobudliwości, niekiedy też przeżywać możemy cięższe stany w postaci depresji. Oprócz tego dochodzi także aspekt fizjologiczny jak częste biegunki albo właśnie zaburzenia na tle seksualnym.

Infekcje w częściach cewki prącia



Jednym z rzadziej występujących, ale również nadal popularnych wad może być zapalenie cewki moczowej.

Następuje ono poprzez zetknięcie się górnej części członka z powierzchnią zakażoną bakteriami (dwoinki rzeżączki i chlamydie, rzadziej też mogą to być rzęsistki pochwowe, drożdżaki i wirusy opryszczki), powodującymi stan zapalny w błonie cewkowej.

Infekcji prawie zawsze nabywa się podczas stosunku płciowego, nieco rzadziej poprzez wprowadzenie w środek prącia ciał obcych, jak na przykład cewnika.

Objawami są przede wszystkim:

  • wycieki śluzu ropnego o nieprzyjemnym zapachu i lekko brązowawej barwie
  • odczuwanie bólu lub lekkiego szczypania na czubku prącia
  • wrażenie ciężkości jąder
  • częstomocz


Często jednak zdarzyć się może, iż zapalenie przebiega bezobjawowo. Mimo to, skurczenie błony na całej długości penisa sprawia, że ejakulat szybciej wydostaje się na powierzchnię.

Nadwrażliwość żołędzia



W jednym z najczęstszych przyczynach uwarunkowania genetycznego, powodującego pierwotną dysfunkcję seksualną przedwczesnego wytrysku jest nadwrażliwość żołędzia, spowodowana zbyt dużym unerwieniem główki oraz cieńszą tkanką skórno-śluzówkową.

Jeżeli podczas nawet niewielkiego dotyku przez napletek nasz penis wykazuje objawy wyczuwania silnego dotyku bądź też zawsze zetknięcie z nim innej części ciała (nawet gdy pokryta jest ona specjalnym żelem lubkrykacyjnym, bądź śliną) sprawia nam bardzo silny dyskomfort, to znak, iż możemy mieć do czynienia ze zbyt nadwrażliwym członkiem.

Przyczyny i leczenie przedwczesnego wytrysku
fot. https://wikimedia.org


Przedwczesny wytrysk - objawy psychologiczne



Przypadki występowania jedynie przyczyn psychologicznych są rzadsze, a jeżeli już się u nas pojawiają, to często ich podłoże leży w wystąpieniu powikłań fizycznych naszego organizmu (chociażby wspomniana wcześniej tarczyca).

Przede wszystkim zalicza się do nich wysoki poziom stresu podczas stosunku, niskie poczucie własnej wartości, wynikające z nieadekwatnej oceny do swojej osoby bądź też bardziej naturalne pojawiające się stresy w wyniku rozpoczęcia współżycia z nową partnerką, której nie zdążyło się jeszcze dobrze poznać, a które po jakimś czasie ustępują samoistnie.

Przyczyny i leczenie przedwczesnego wytrysku
fot. https://pexels.com/


Przedwczesny wytrysk - leczenie



Najczęściej w leczeniu stosowane są nowoczesne rozwiązania farmakologiczne. Zależnie od użytych substancji można przyjmować regularne leki, tabletki kilka godzin przed stosunkiem bądź żele znieczulające nakładane na członka. Nieco rzadziej dopuszcza się też łagodzenie objawów bardziej naturalnymi substancjami występującymi w przyrodzie jak na przykład zioła.

Oprócz tego pozostaje też nasz aspekt psychologiczny, który wymaga poprawy, aby w pełni korzystać z życia seksualnego. Należy dobrać dla siebie odpowiedniego psychoterapeutę albo zastanowić się jak poprawić swoją samoocenę i kontakty z partnerką.

Przyczyny i leczenie przedwczesnego wytrysku
fot. https://www.pexels.com/


Przedwczesny wytrysk, jak leczyć go farmakologicznie



Przed wybraniem odpowiedniego leku musimy poddać się odpowiednim badaniom, które zdiagnozują dokładną przyczynę występowania dysfunkcji i podpowiedzą nam jak leczyć przedwczesny wytrysk farmakologicznie, dobierając najlepszy lek.

W badaniach najlepiej jest przede wszystkim sprawdzić:

  • Poziom testosteronu - SHGB i TSH
  • Prolaktyną
  • Estriadol
  • Hormon folikulotropowy (FSH, LH)


Przedwczesny wytrysk - jaki lekarz?



Oprócz samych badań warto rozpatrzyć też kontakt z lekarzem. Można udać się na wizytę prywatną do seksuologa albo lekarza pierwszego kontaktu, który stwierdzi, czy przysługuje nam darmowa wizyta na NFZ.

Jakie leki na przedwczesny wytrysk?



Bardzo często w leczeniu wykorzystuje się inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (w skrócie SSRI), które stabilizują jej poziom w organizmie. Serotonina to związek, który pełni bardzo ważną funkcję w obszarach, kontrolujących wytrysk.

Poza tym inne nazwy leków na przedwczesny wytrysk, to chociażby Tramadol, który stosuje się głównie przeciwbólowo. Zażycie 50mg około dwóch godzin przed stosunkiem poprawia jakość współżycia, jednakże należy uważać.

Mechanizmy działania Tramadolu nie zostały dokładnie przebadane, możliwe, że hamuje wychwyt serotoniny podobnie jak SSRI poprzez kontakt z naszymi receptorami opioidowymi. Poza tym u niektórych mogą występować skutki uboczne w postaci drgawek, nadmiernego pocenia, zaparć, spowolnionego rytmu oddechowego.

Oprócz tego niekiedy, w przypadku dużej wrażliwości samego członka stosuje się różnego rodzaju preparaty, które zmniejszają jego czułość podczas interakcji. Należy pamiętać jednak, aby po rozprowadzeniu specjalnego żelu nałożyć na prącie prezerwatywę; inaczej pochwa partnerki, która nie ma problemów z odczuwaniem również, zostanie uniewrażliwiona, co może zmniejszyć jej doznania.

Jeżeli wstydzimy się udać do apteki, aby nabyć dany lek, można zrobić to, nie wychodząc z domu. Należy jednak uważać podczas zakupów przez internet, gdyż leki mogą być zwykle źle zabezpieczone bądź uszkodzone. Najlepiej zakupywać wszystko z aptek o dobrych opiniach, jak chociażby Kamagranajtaniej.pl, dzięki czemu nie trzeba będzie się martwić o jakość danego związku.

Przedwczesny wytrysk - zioła lecznicze



Nie tak skuteczne w leczeniu, ale mogące mieć pozytywne skutki są niektóre, naturalnie występujące zioła, które możemy zażywać podczas terapii. Żen-szeń, dzięgiel chiński, lucerna siwa, bukownica lekarska oraz sarsaparilla zagotowane wrzątkiem mogą pomóc organizmowi zregenerować naszą gospodarkę hormonalną.

Leczenie psychologiczne



W przypadku leczenia psychologicznego zaleca się przede wszystkim kontakt z certyfikowanym psychoterapeutą w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej. Terapia ta pomaga szczególnie w leczeniu lęków i depresji.

Doświadczony psychoterapeuta powinien znaleźć odpowiedni bodziec, powodujący przyczynę strachu podczas seksu oraz doradzić nam, jak zmienić sposoby myślenia, aby podnieść pewność siebie podczas stosunku. Czasem dla lepszego efektu na terapię można udać się ze swoją partnerką, dzięki czemu lepiej uda zrozumieć się dane problemy.

Sposoby na przedwczesny wytrysk



Oprócz pomocy fachowców istnieją inne metody i ćwiczenia na radzenie sobie z wytryskiem przedwczesnym, jednakże są one tylko częścią wspomagającą, gdyż w wielu sytuacjach mogą nie pomóc nam, jeżeli mamy poważny problem, a być wsparciem, jedynie, gdybyśmy chcieli przedłużyć stosunek, który trwa u normalną ilość czasu.

Przedwczesny wytrysk - ćwiczenia



Istnieje dużo ćwiczeń, informujących nas jak powstrzymać przedwczesny wytrysk.

Do ciekawszych z nich zalicza się, chociażby masaż przy udzie w miejscu nerwu kulszowego przez około od 3 do 5 minut.

Poza tym, podczas stosunku, kiedy czujemy, że za chwilę nastąpi wytrysk, powinniśmy mocno ucisnąć dolną część żołędzia, dzięki czemu możemy lekko wydłużyć cały proces kopulacji.

Trening mięśni kegla



Odrębną kategorią są specjalne ćwiczenia mięśni Kegla, które również dają nam cenne wskazówki, jak wyeliminować przedwczesny wytrysk. Mięśnie te odpowiadają za podnoszenie penisa w stanie erekcji, poza tym też, w dzisiejszych treningach wykorzystuje się mięśnie na miednicy. Do ćwiczeń należą:

  • Kontrola oddechu - Przede wszystkim podczas innych ćwiczeń należy ustosunkować swój oddech, a następnie wydychać powietrze tylko podczas wykonywania treningu.
  • Ścisk mięśni - mięśnie kegla najlepiej można poczuć, gdy oddaje się mocz. W pozycji siedzącej na krześle ściska się zlokalizowane wcześniej przez nas mięśnie, a następnie liczy w głowie do pięciu sekund.
  • Spięcie pośladków - w pozycji stojącej na pięć sekund należy po prostu ścisnąć mięśnie pośladkowe wielkie.
  • Dociskanie krocza do podłoża - należy w zgiętych kolonach położyć się na podłodze, a następnie starać się przesuwać i w pewien sposób "wciskać" tylną część krocza w podłoże. Proces ten należy przez pięć sekund powtarzać, przesuwając się z lewej do prawej i z góry do dołu.


Jak widać, mimo iż istnieje bardzo dużo zagrożeń, które mogą przeszkadzać nam przy współżyciu, tak leczenie przedwczesnego wytrysku jest dzisiaj stosunkowo łatwą i tanią metodą. Odpowiedni specjaliści na pewno w szybkim czasie pomogą nam w skutecznym pokonaniu uwierających nas dysfunkcji.

Przyczyny i leczenie przedwczesnego wytrysku
fot. https://www.pexels.com/


Źródła: