pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 4 grudnia 2020
  • wyświetleń: 611

W jaki sposób technologia wpłynęła na świat sportu?

Materiał partnera:

Technologia i sport to skojarzenia, które coraz częściej idą ze sobą w parze. I bynajmniej nie tylko w sportach motorowych, gdzie związek ten występuje w oczywisty sposób. Ogromne zmiany widać przede wszystkim w technologiach wspomagających sędziów oraz regeneracyjnych i treningowych dla zawodników.

W jaki sposób technologia wpłynęła na świat sportu?
By SounderBruce - Praca własna, CC BY-SA 4.0, wikimedia


Technologia w sporcie to przyszłośćPostęp technologiczny przyśpiesza cały czas, a konsekwencje tych procesów widoczne są gołym okiem. Wystarczy tylko przypomnieć sobie, jak wyglądał świat jeszcze w 2000 czy 2010 roku, aby przekonać się, że tak wiele rzeczy, które nas otacza i do których się przyzwyczailiśmy, jest naprawdę niesamowitych. Aplikacje kontrolujące pracę poszczególnych organów w trakcie wysiłku fizycznego, specjalistyczny sprzęt, obuwie, maszyny, nowoczesne materiały - to wszystko jeszcze kilka dekad budziłoby zdziwienie, choć dziś jest chlebem powszednim.

Pomimo tego wszystko wskazuje na to, że największe zmiany jeszcze przed nami. W sporcie profesjonalnym postęp technologiczny ewoluuje do tego stopnia, że już teraz - na skutek technologii - mniej lub bardziej zmienia się charakter poszczególnych dyscyplin. Doskonałym tego przykładem jest chociażby system wsparcia sędziowskiego w piłce nożnej, czyli kontrowersyjny VAR. Na skutek rozwoju technologicznego powstają też nowe dyscypliny sportowe. W tym momencie jest to przede wszystkim e-sport, który króluje także w zakresie popularności oglądania - przekonują nas o tym także bukmacherzy online, którzy dają możliwość typowania wyników meczów w popularnym CS-ie i innych grach.

Komory hiperbaryczne i antygrawitacyjneKluczową płaszczyzną, w obrębie której wdrażane są nowe technologie w sporcie profesjonalnym, jest zdrowie zawodników. Technologia idzie bardzo szybko do przodu w tym zakresie, ponieważ nie natrafia na problemy z finansowaniem badań. Dla największych klubów piłkarskich kwestia tego, czy flagowy zawodnik drużyny po urazie powróci w pełni sprawny za dwa następne mecze, czy za sześć, jest niezwykle kluczowa.

Nowoczesnych rozwiązań nie brakuje. Przykładem są komory hiperbaryczne, dostępne w sporcie od wielu lat i cały czas unowocześniane. Z ich pomocą poprawia się ogólną wydajność organizmu poprzez dostarczenie do tkanek ogromnych ilości tlenu.

Echem po sieci odbijają się także nowsze wynalazki takie, jak bieżnie antygrawitacyjne. Na użytek sportowców zostały opracowane przez amerykańską agencję kosmiczną NASA (po raz pierwszy, prawdopodobnie, dla niemieckiej drużyny piłkarskiej RB Lipsk). Sportowiec znajdujący się w takiej komorze może poruszać się po specjalnej bieżni z takim efektem, jakby chodził po księżycu. Nie ma w tym przesady - urządzenie skonstruowano po to, by przyśpieszyć regenerację i rehabilitację sportowców. Ograniczone do 20% działanie grawitacji wspomaga szybszy powrót do zdrowia i wykonywanie prozdrowotnych ćwiczeń bez nadmiernego przeciążania stawów.

VAR i inteligentna piłka - zasady gry się zmieniająWspomniany wcześniej system weryfikacji VAR to doskonały przykład wpływu nowych technologii na rzeczywistość sportową. Nie brakuje głosów krytycznych, bo trzeba przyznać, że przed VAR-ami jeszcze długa droga, ale już teraz widzimy, jak zmienia się piłka nożna.

A zmienić się może jeszcze bardziej. Niedawno usłyszeliśmy przecież, że naukowcy Adidasa opracowali tzw. inteligentną piłkę. Jest ona wyposażona w czujnik pola elektromagnetycznego, który przy instalacji czujek na murawie byłby w stanie zapewnić precyzyjną ocenę w takich sytuacjach, jak np. podejrzenie przekroczenia linii boiska. Więcej o systemie VAR przeczytasz tutaj: https://sport.betfan.pl/var-tak-dziala-wideoweryfikacja-w-pilce-noznej/