pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 grudnia 2020
  • wyświetleń: 3913

Radny pytał o przyszłość budynku szkoły przy ulicy Batorego

Podczas listopadowej (26 listopada) sesji Rady Miejskiej Henryk Kopiec poruszył temat przyszłości budynku przy ul. Batorego 24 w Pszczynie. Radny dopytywał, jakie gmina ma plany względem tego obiektu i czy ostateczna decyzja już została podjęta. W odpowiedzi usłyszał m.in. że "ideą jest, aby ten budynek zachował swój charakter, czyli charakter oświatowy".

kamienica przy ulicy Batorego 24, pg 1
Co dalej z budynkiem szkoły przy ulicy Batorego? · fot. UM Pszczyna


Radny Henryk Kopiec zauważył w Wieloletniej Prognozie Finansowej punkt odnoszący się do sprzedaży budynku szkoły przy ulicy Batorego 24. Proces ten zaplanowano na lata 2021-2022. W związku z tym podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej poruszony został temat przyszłości tego obiektu.

- Były rozmowy, dyskusje, komentarze. Była przedstawiana propozycja (adaptacji budynku - przyp. red.) na hostel dla sportowców. Nie wiem czy jest to aktualne? Czy będziemy na ten temat jako radni jeszcze rozmawiać? Czy to już jest przyklepane? Zastanawiam się jako radny i mieszkaniec Pszczyny. Jest to budynek, który posiada salę gimnastyczną, sale lekcyjne, boisko, scenę. Czy on będzie podlegał sprzedaży na konkretny cel dotyczący przyszłości oświatowej? Taki budynek moim zdaniem można by było przeznaczyć na żłobek, przedszkole, nawet wiem, że mieszkańcy wypowiadali się na temat Szkoły Podstawowej nr 1, żeby rozładować tamtą szkołę. Czy będą jeszcze rozmowy na ten temat, czy decyzja została już podjęta i budynek ten podlega stricte sprzedaży? - pytał Henryk Kopiec.

Odpowiedzi udzieliła radnemu zastępca burmistrza. - Budynek jest w naprawdę dobrym stanie, posiada salę gimnastyczną. Zwróciło się do nas Starostwo Powiatowe w Pszczynie z prośbą o przekazanie tego budynku. Po rozmowach prowadzonych z panem burmistrzem doszliśmy do wniosku, że jest taka możliwość, ale - ponieważ gmina potrzebuje pieniędzy na budowę swoich nowych przedszkoli - takie przekazanie nie mogłoby się odbyć za symboliczną złotówkę czy za "dziękuję" - poinformowała Barbara Sopot-Zembok i dodała: - Jesteśmy po wycenie - operacie szacunkowym budynku. W tej chwili został zlecony operat szacunkowy gruntu, jaki zajmuje teren tej szkoły. Jeżeli będą wyceny, przygotujemy ofertę dla powiatu i dogadamy się - oczywiście po konsultacjach z Radą - zapewniła.

Z kolei skarbnik gminy Pszczyna potwierdził, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej jest wpisana kwota ewentualnego zbycia budynku - została ona przedstawiona w oparciu o operat szacunkowy - i będzie to propozycja złożona w kierunku powiatu. - Ideą jest, aby ten budynek zachował swój charakter, czyli charakter oświatowy - podkreślił Artur Krawczyk.

Budynek przy ul. Batorego 24 w Pszczynie
Budynek przy ul. Batorego 24 w Pszczynie · fot. pless.pl


Przypominamy, że w maju na łamach naszego portalu informowaliśmy, że gmina Pszczyna rozważa kilka funkcji dla budynku przy ulicy Batorego 24 (artykuł znajdziesz TUTAJ). Jedną z nich był prowadzony przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu hostel dla sportowców, którzy biorą udział w zawodach organizowanych na terenie naszej gminy. Inne pomysły to centrum organizacji pozarządowych, działająca sala gimnastyczna, a także baza sportowo-rekreacyjna.

Z kolei o rozważaniu przez gminę możliwości użyczenia budynku na potrzeby prowadzenia działalności oświatowej przez powiat pszczyński rozmawialiśmy w październiku z burmistrzem Dariuszem Skrobolem. Ten materiał znajdziecie TUTAJ.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.