pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 1 grudnia 2020
  • wyświetleń: 995

Kim jest doradca ubezpieczeniowy i w czym może nam pomóc?

Materiał partnera:

Zastanawiasz się nad ubezpieczeniem, ale nie masz zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie? Dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług doradcy ubezpieczeniowego. Sprawdź, kim jest taka osoba i w czym może pomóc.

Kim jest doradca ubezpieczeniowy i w czym może nam pomóc?


W naszym społeczeństwie stopniowo wzrasta świadomość na temat ubezpieczeń, a ubezpieczyciele oferują coraz nowsze produkty. Dziś możemy nie tylko wykupić polisy na życie lub OC dla samochodu, ale także ubezpieczenia zawodowe dla profesjonalistów, a nawet ubezpieczenia roweru w razie kradzieży lub uszkodzenia! Dzięki tak różnorodnym ofertom mamy szansę zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo finansowe, a także uniknięcie odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody. Czasem ubezpieczenie może pokryć koszty drogiej operacji lub pozwala uniknąć wypłaty dużej sumy z własnej kieszeni. I choć ubezpieczenia są tematem wartym rozważenia, ilość ofert i firm ubezpieczeniowych potrafi przytłoczyć. W takim przypadku warto udać się do doradcy ubezpieczeniowego, który pomoże nam wybrać najlepszą ofertę.

Ubezpieczyciel a doradca ubezpieczeniowyNa początek warto rozróżnić te dwa pojęcia. Ubezpieczyciel to firma zajmująca się sprzedażą polis ubezpieczeniowych różnego typu, posiadająca odpowiednie zezwolenia. Ta firma przejmuje ryzyko i zobowiązuje się do poniesienia kosztów w razie wystąpienia sytuacji opisanej w polisie (np. wypadek, śmierć, błąd podczas pracy). Ubezpieczyciele działają w obrębie różnych działów i mogą sprzedawać ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia zawodowe czy majątkowe. Zdarza się, że duże firmy łączą różne obszary działalności.

Doradca czy też agent ubezpieczeniowy to osoba fizyczna lub podmiot gospodarczy, który został upoważniony przez zakład ubezpieczeń do sprzedaży jego produktów. Agent jest zobowiązany, by poinformować swojego klienta, czy współpracuje z jednym, czy z kilkoma ubezpieczycielami. Doradca powinien świetnie orientować się w produktach ubezpieczycieli, z którymi współpracuje, aby móc dobrać odpowiednią ofertę do potrzeb i oczekiwań klienta. Agent ubezpieczeniowy musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i być osobą niekaraną, z co najmniej średnim wykształceniem. Przed rozpoczęciem pracy doradca odbywa cykl szkoleń zakończony egzaminem, musi także posiadać ubezpieczenie OC (jeśli współpracuje z więcej niż jednym zakładem ubezpieczeń). Z punktu widzenia klienta współpraca z doradcą może być bardzo korzystna.

W czym pomaga doradca ubezpieczeniowy?Zadaniem doradcy ubezpieczeniowego jest zorientowanie się w potrzebach klienta i dobór takiego produktu (polisy ubezpieczeniowej), która będzie odpowiadać jego oczekiwaniom i zawierać się w przewidzianym budżecie. Dzięki współpracy z agentem możemy zaoszczędzić wiele czasu, który musielibyśmy poświęcić na zorientowanie się w ofertach różnych ubezpieczycieli. Zamiast tego możemy oczekiwać, że agent ubezpieczeniowy przeprowadzi nas przez meandry różnych produktów, wytłumaczy ich wady i zalety oraz odpowie na nasze pytania. Mamy pewność, że nie przeoczymy ważnej informacji i skorzystamy z najkorzystniejszej oferty, bez względu na to, czy interesują nas ubezpieczenia zawodowe, ubezpieczenia na życie czy inne.

Pamiętajmy jednak o ostrożności i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Nigdy nie podejmujmy decyzji w pośpiechu, kierując się wyłącznie radami doradcy (zwłaszcza gdy planujemy na ubezpieczenia przeznaczyć dużą kwotę). Pierwsze spotkanie potraktujmy czysto informacyjnie, a jeśli zdecydujemy się na podpisanie umowy — uważnie czytajmy jej zapisy.