pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 1 grudnia 2020
  • wyświetleń: 3463

Czytelnik przeanalizował dane smogowe: "Widać trend spadkowy"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Wczoraj poznaliśmy najnowszy smogowy ranking opracowany przez Polski Alarm Smogowy na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska z 2019 r. Pszczyna zajęła w nim niechlubne pierwsze miejsce jako miejscowość z największą liczbą dni smogowych. Okazuje się, że mieszkańcy Pszczyny przez niemal jedną trzecią roku (106 dni smogowych) oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Warto dodać, że w ubiegłym roku w gminie Pszczyna odnotowano 125 dni z powietrzem przekraczającym dopuszczalną normę stężenia pyłów PM10. W odpowiedzi na publikację skontaktował się z nami czytelnik, który przeanalizował dane ze stacji pomiarowej znajdującej się na ul. Bogedaina. Poniżej prezentujemy treść jego listu, a także opracowany przez niego wykres i plik z zebranymi danymi.

List Czytelnika

Od dłuższego czasu interesuję się kwestią zanieczyszczenia powietrza w Pszczynie. Odnośnie dyskusji dotyczącej zanieczyszczenia i rankingu Polskiego Alarmu Smogowego, przesyłam wykres pokazujący to zjawisko w Pszczynie na przestrzeni 11 lat - średnia z ostatnich 12 miesięcy. Dane są bezpośrednio ze stacji na Bogedaina. WIOŚ Katowice - Prezentacja pomiarów (dane z wcześniejszych lat archiwalne).

Widać wyraźny trend spadkowy, szczególnie w kilku ostatnich latach. Ci, którzy mówią, że nic się nie zmienia, nie mają w tym aspekcie racji. W ciągu 11 lat zanieczyszczenie spadło o około 1/3, nie jest to może dużo, ale tak naprawdę spadek to dopiero ostatnie kilka lat.

wykres_smog_pszczyna


W tym roku mamy po raz pierwszy szansę, żeby nie przekroczyć normy 40 µg/m dla PM10 (jest to wartość uznana za dopuszczalną).

Liczba dni smogowych w 2019 była duża, ale wynikało to z rozkładu - było dużo stosunkowo niewielkich przekroczeń, jednak to, co się liczy, to średni poziom w roku, bo to tak naprawdę wdychamy.

Nie bronię naszych władz, uważam, że mogą zrobić dużo więcej, jednak chciałbym podać trochę danych merytorycznych, bo dyskusja jest trochę histeryczna. Dziwię się przy tym, że ani burmistrz, ani stowarzyszenie do tych danych nie sięgają - są one powszechnie dostępne i pokazują tendencję, która jest zbieżna z przyspieszającą wymianą pieców, egzekwowaniem zakazu spalania odpadów oraz zakazem sprzedaży mułów. Są też łagodniejsze zimy, jednak według mnie nie tłumaczy to w większości tych spadków.

Nie traćmy więc nadziei - te działania (wymiana pieców) ma sens, warto je tylko przyspieszać.


Czytelnik


Analiza danych smogowych aut. Czytelnik

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj