pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 29 listopada 2020
  • wyświetleń: 554

Przygotowanie ogrodu do pory zimowej

Materiał partnera:

Jesień to czas wytężonych prac w ogrodzie. To okres kiedy w dużym stopniu poświęcamy się pracom pielęgnacyjnym i porządkowym. Wszystkie rośliny wymagają odpowiedniego przygotowania przed nadejściem zimy. Niektóre maszyny ogrodnicze takie jak kosiarki zostają zastępowane przez takie jak np. dmuchawa na liście. Mimo, iż pogoda jesienna zniechęca do podejmowania jakichkolwiek prac na zewnątrz to warto się zmotywować do działania. Prace w ogrodzie nie są zbyt skomplikowane oraz nie wymagają zbytnich pokładów finansowych, jedynie pracy rąk ludzkich. Wszystkie rośliny jak i zamontowane systemy w ogrodzie muszą zostać zabezpieczone przed nadejściem pierwszych mrozów. Jak więc działać jesienią, by nasz ogród pięknie odrodził się wiosną?

Przygotowanie ogrodu do pory zimowej


Przygotowanie roślinW przypadku wystąpienia suchych jesieni właściciele ogrodów powinni dbać o nawodnienie szczególnie tych nowo nasadzonych roślin i drzew. Te, które już goszczą w ogrodzie kilka lat nie potrzebują specjalnej troski, ponieważ głębsze korzenie umożliwiają pobieranie wody z głębszych warstw gleby. Mimo to dodatkowe ich podlanie niczemu nie zaszkodzi. Wszystkie rośliny takie jak różaneczniki, azalie, bukszpany czy pierisy również wymagają nawadniania w porze jesiennej. Wynika to z potrzeby utworzenia zapasów wody, które będą wybawieniem w czasie suchych wiatrów i mrozów. W momencie pojawienia się odwilży rośliny te zaleca się również podlać.

Nawożenie porą jesiennąW przypadku znajdowania się drzewek owocowych w naszym ogrodzie należy wokół posadzonych jesienią gatunków rozłożyć obornik, który trzeba stosować co 3-4 lata. Po tej czynności należy dokładnie przekopać glebę. Podobnie jest w momencie występowania warzywniaka zaleca się również obornik albo potasowe nawozy mineralne. To, co może wielu zaskoczyć to nawożenie trawnika za pomocą wieloskładnikowych mieszanek do jesiennego nawożenia. Dzięki nim trawa ma znacznie trwalszy system korzeniowy i jest bardziej wytrzymała na niższe temperatury. Dopełnieniem tego nawożenia jest ziemia kompostowa, rozrzucona delikatnie po powierzchni trawy.

Przygotowanie ogrodu do pory zimowej


Maszyny ogrodnicze - czyszczenie i konserwacjaJesień to czas kiedy maszyny ogrodnicze powinny zostać dokładnie wyczyszczone przed zimą. Narzędzia ręczne, które posiadają metalowe części powinny zostać przetarte szmatką nasączonym olejem maszynowym, a drewniane elementy powinny zostać muśnięte olejem rzepakowym bądź lnianym. W przypadku maszyn elektrycznych warto zabezpieczyć części tnące, które występują w kosiarce, pilarce czy nożycach do żywopłotu. Wymagają one dogłębnego wyczyszczenia i nasmarowania olejem maszynowym razem z łańcuchem i prowadnicami. Stępione ostrza należy oddać do naostrzenia, a w razie konieczności dokonać ich wymiany. Urządzenia spalinowe oprócz wymienionych już czynności czyszczenia, naostrzenia i naoliwienia powinny zostać całkowicie oczyszczone z resztek paliwa, zalegającego w zbiornikach. Długie pozostawanie paliwa w zbiorniku powoduje rozwarstwienie się i doprowadzić może to do zanieczyszczenia silnika. Wszystkie maszyny spalinowe i elektryczne powinny znaleźć się zimą w suchych miejscach, niekoniecznie ogrzewanych.