pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 27 listopada 2020
  • wyświetleń: 1883

Drewniana podłoga w trzech odsłonach - parkiet, lite drewno i panele warstwowe

Materiał partnera:

Jeśli planujesz położenie podłogi drewnianej, z pewnością zastanawiasz się, który z jej wariantów okaże się najlepszy. Sprawdź podstawowe informacje o parkiecie, litym drewnie i panelach warstwowych, które ułatwią Ci podjęcie decyzji!

Drewniana podłoga w trzech odsłonach - parkiet, lite drewno i panele warstwowe


Parkiet, panele czy lite drewno? Możliwości, by cieszyć się drewnianą podłogą, jest kilka. Warto wiedzieć, który jej rodzaj sprawdzi się w Twoim domu lub mieszkaniu. Znając właściwości, wady i zalety każdego typu, możesz podjąć najlepszą decyzję i potraktować naturalną podłogę jako inwestycję na lata. Jeśli masz wątpliwości, dobry producent podłóg drewnianych z pewnością pomoże Ci w wyborze i podpowie, jaki gatunek drewna będzie odpowiedni. Wszystko po to, byś mógł cieszyć się naturalną, piękną podłogą we własnych czterech kątach. To ponadczasowe rozwiązanie wciąż jest popularne i uznawane za niezwykle gustowne.

Parkiet — efektowna klasykaParkiet to rodzaj podłogi ułożony z niewielkich drewnianych fragmentów, tzw. klepek lub deszczułek. Prezentuje się bardzo elegancko i uznaje się go za element podnoszący standard wnętrza — obecnie przeżywa swój renesans i jest chętnie wykorzystywany w luksusowych aranżacjach. Lakierowane parkiety bardzo łatwo utrzymać w czystości i są odporne na zniszczenia, ponieważ wykonuje się je z odpornych na zniszczenie gatunków drewna, np. dębu, klonu, jesionu i odmian egzotycznych. Ciekawym rozwiązaniem dla osób zainteresowanych parkietem są kasetony podłogowe, które oferuje profesjonalny producent podłóg drewnianych. Dzięki temu zyskujemy efekt parkietu przy możliwości stosowania z ogrzewaniem podłogowym i szybszym oraz łatwiejszym montażu.

Zalety: możliwość uzyskania różnych wzorów (jodełka, szachownica, cegiełka), elegancki wygląd, w przypadku uszkodzeń możliwość wymiany tylko niewielkiej części podłogi

Wady: wysoka cena, czasochłonny montaż, nie wszystkie typy parkietu nadają się do stosowania z ogrzewaniem podłogowym

Lite drewno — ponadczasowe pięknoDeski podłogowe wykonane z jednego kawałka drewna robią wrażenie dzięki swojemu naturalnemu, nieco surowemu charakterowi, który świetnie sprawdza się w skandynawskich, rustykalnych i klasycznych wnętrzach. Ważne, aby deski tego typu były pozbawione sęków i uszkodzeń, oraz aby przed ułożeniem dopasować je pod względem rysunku drewna i odcienia. Podłoga z litego drewna to wybór na dekady — nawet stara drewniana podłoga pięknie się prezentuje, a do jej odświeżenia wystarczy proces cyklinowania.

Zalety: znakomita izolacja termiczna i akustyczna, ekologiczny surowiec

Wady: nie nadaje się do użytkowania z ogrzewaniem podłogowym

Panele warstwowe — technologia w zgodzie z naturąDrewniane panele dwu- lub trójwarstwowe są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Zewnętrzną, widoczną warstwę stanowi drewno wysokiej jakości, odporne na ścieranie, a niższe warstwy — drewno niższej jakości oraz płyty drewnopochodne. Panele trójwarstwowe można montować jako podłogę pływającą, a dwuwarstwowe należy przykleić do podkładu. Klejenie zaleca się także, jeśli podłoga ma współgrać z ogrzewaniem podłogowym. Panele drewniane montuje się podobnie jak ich odpowiednik z tworzyw sztucznych — najczęściej na pióro-wpust i można umieścić je nawet na zniszczonej czy nierównej powierzchni.

Zalety: łatwy montaż, korzystna cena, możliwość użytkowania z ogrzewaniem podłogowym

Wady: krótsza żywotność niż w przypadku litego drewna, niska izolacja akustyczna