pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 27 listopada 2020
  • 30 listopada 2020
  • wyświetleń: 3060

W barbórkowej akcji zebrano 190 litrów krwi i 56 litrów osocza

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Podczas weekendowej Barbórkowej Akcji Oddawania Krwi i Osocza 600 ozdrowieńców oddało190 litrów krwi i 56 litrów osocza - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Akcja Krew i Osocze w JSW
Barbórkowa Akcja Oddawania Krwi i Osocza - 27.11.2020 · fot. Dawid Lach / JSW


Akcję zorganizowało w swoich terenowych oddziałach w Jastrzębiu Zdroju, Wodzisławiu Śląskim i Rybniku Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach we współpracy ze Sztabem Kryzysowym Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który zaapelował do górników, którzy przechorowali COVID-19 i zostali uznani za zdrowych, o przekazanie cennego daru.

- Cieszę się, że jest taki odzew ze strony górników - ozdrowieńców. Wiem, że także ich rodziny, które przeszły zakażenie koronawirusem, są chętne do oddania krwi czy osocza - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Przedsięwzięciu patronowała senator Ewa Gawęda, która sama również oddaje krew. - W tym trudnym dla nas wszystkich czasie nieraz czujemy bezsilność, a to jest właśnie okazja, żeby w prosty sposób zrobić coś pożytecznego, a bardziej symbolicznie - zrobić barbórkowy czy świąteczny prezent bliźnim - podkreśliła.

Osocze - cenny lek w walce z COVID-19 - może zostać pobrane od osób, które spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi, przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl.), zostały uznane za wyleczone, są w wieku 18-60 lat i nie przechodziły w przeszłości transfuzji.

Od kobiet po przebytej ciąży są wymagane dodatkowe badania przeciwciał HLA, na które muszą umawiać się indywidualnie. Czas oczekiwania na wynik to około dwa tygodnie. Po otrzymaniu wyniku następuje kwalifikacja do oddania osocza.

BM / pless.pl
źródło: PAP

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Publikujemy bieżące raporty Ministerstwa Zdrowia, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz powiatowego Sanepidu dotyczące sytuacji epidemiologicznej w powiecie pszczyńskim, regionie i kraju. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj