pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 25 listopada 2020
  • wyświetleń: 906

Wyjazd do pracy w Holandii - z agencją pracy tymczasowej czy samodzielnie?

Materiał partnera:

Królestwo Niderlandów (Holandia) jest obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków polskiej emigracji zarobkowej. Wielu naszych rodaków pracuje tam m.in. w rolnictwie i ogrodnictwie, ale też w przemyśle, czy logistyce. Nic dziwnego. Kraj jest piękny, można też nieźle zarobić. Jak szukać pracy w Holandii? Lepiej skorzystać z usług agencji zatrudnienia, czy też jechać w ciemno?

Pewność i bezpieczeństwoCzasem w rozmowach o pracy za granicą pojawia się pogląd, że korzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy lub agencji pracy tymczasowej nie opłaca się, bo dużo lepiej można zarobić zatrudniając się bezpośrednio u pracodawcy. W końcu agencja to przedsiębiorstwo, które musi na siebie zarobić. Jeśli jednak jedziemy do Holandii, zwłaszcza po raz pierwszy, to skorzystanie z usług agencji nie wydaje się złym pomysłem.

Przede wszystkim osobie, która przybywa zza granicy i nie zna miejscowych realiów w ogóle trudno będzie znaleźć pracę samodzielnie. Wielu holenderskich pracodawców woli wynająć pracowników agencyjnych niż zatrudniać ludzi bezpośrednio. Po prostu jest to dla nich wygodniejsze. Nawet zresztą jeśli wyjeżdżamy do konkretnej pracy wiąże się to z ryzykiem, że coś może "nie wypalić" i zostaniemy na lodzie. Jeśli pracujemy dla agencji takie ryzyko jest bliskie zeru. Dlaczego? Po prostu agencji zwyczajnie nie opłaca się, aby jej "podopieczni" nie pracowali. Dlatego osoba zdolna i chętna do pracy przy korzystając z pomocy agencji pracy tymczasowej raczej nie mają problemu ze znalezieniem odpowiadającego im zajęcia.

Wreszcie warto pamiętać, że zatrudniające Polaków agencje takie Holland Contracting z reguły zapewniają też opiekę polskich koordynatorów. którzy ułatwiają pracownikowi kontakt z pracodawcą. Taka pomoc jest szczególnie istotna, jeśli nie posługujemy się swobodnie angielskim, ani holenderskim.

Czy na pewno korzystniej?Nie zawsze jest też prawdą, że zatrudnienie bezpośrednio u pracodawcy bardziej się opłaca. Często zdarza się, że zarobki "na rękę" pracowników agencyjnych i kontraktowych wcale nie różnią się aż tak bardzo. Dodatkowo agencje zwykle zapewniają swoim pracownikom transport do zakładu pracy i zakwaterowanie. To ostatnie jest zazwyczaj płatne, ale poniżej stawek rynkowych. Jak to możliwe, skoro agencja musi zarabiać? Po prostu odpowiednia stawka narzucona jest pracodawcy. To układ korzystny dla wszystkich. Pracodawca musi zapłacić trochę więcej, ale pozbywa się wielu problemów związanych z zatrudnianiem własnych pracowników, agencja zarabia pieniądze na pośrednictwie, a pracownik może skupić się na pracy, wiedząc że formalnościami zajmie się agencja - bo w jej własnym interesie jest, żeby wszystko było w porządku.