pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 25 listopada 2020
  • wyświetleń: 1633

Branża turystyczna i rozrywkowa: zwolnienie ze składek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Jeszcze tylko do 30 listopada przedsiębiorcy z branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej mają czas na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do tej pory w województwie śląskim ZUS umorzył składki za te miesiące na kwotę blisko 5,4 mln zł. W całym kraju kwota umorzonych składek przekroczyła 50,5 mln zł.

- Do końca listopada można starać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS na podstawie tarczy branżowej. Prawo do tej formy pomocy przysługuje płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji oraz wystaw. Do tej pory w województwie śląskim wpłynęło ponad 3 tysiące wniosków - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Najwięcej wniosków wpłynęło do Oddziału ZUS w Sosnowcu, bo 860, duży wpływ odnotował też chorzowski ZUS, do którego do wczoraj wpłynęło 565 wniosków o umorzenie składek za lipiec, sierpień i wrzesień. W pozostałych oddziałach liczba złożonych wniosków wyniosła: Oddział w Bielsku-Białej - 511, w Częstochowie - 269, w Rybniku - 474, a w Zabrzu - 387. Kwota umorzonych składek za te miesiące przekroczyła już 5,39 mln zł.

Podstawowym warunkiem ubiegania się o zwolnienie jest prowadzenie przed 30 czerwca 2020 r. przeważającej działalności na podstawie kodów PKD, które obejmuje tarcza. Należy również wykazać 75-procentowy spadek przychodów z przeważającej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, którego dotyczy wniosek o zwolnienie ze składek, w stosunku do tego samego miesiąca w 2019 r.

Aby skorzystać ze zwolnienie trzeba było również do 2 listopada (ze względu na to, że ostatni dzień października przypadał na dzień wolny od pracy) przekazać do ZUS-u deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za miesiące wskazane we wniosku. Nie dotyczy to przedsiębiorców zwolnionych z ich składania - wyjaśnia rzeczniczka.

Wniosek o zwolnienie z opłacania składek można złożyć najpóźniej 30 listopada 2020 r. Trzeba to zrobić wyłącznie elektronicznie - za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

ar / pless.pl
źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Publikujemy bieżące raporty Ministerstwa Zdrowia, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz powiatowego Sanepidu dotyczące sytuacji epidemiologicznej w powiecie pszczyńskim, regionie i kraju. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj