pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 23 listopada 2020
  • wyświetleń: 1179

Samorządowcy rozmawiali o kierunkach wykorzystania środków europejskich

Starosta pszczyński Barbara Bandoła oraz przedstawiciele samorządów z podregionu tyskiego uczestniczyli w zdalnym seminarium partycypacyjnym dotyczącym Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To ostatnie z cyklu siedmiu spotkań przeprowadzonych dla poszczególnych podregionów województwa śląskiego.

seminarium
Samorządowcy rozmawiali o kierunkach wykorzystania środków europejskich · fot. Powiat


Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to jeden z mechanizmów Europejskiego Zielonego Ładu, czyli planu działań Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonej gospodarki. Fundusz ma wspierać transformację regionów, których gospodarki opierają się na wydobyciu węgla.

Podczas seminarium przedstawiono najważniejsze założenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, co stało się punktem wyjścia do rozmów na temat zintegrowanego programu transformacji w podregionie tyskim, a także najbliższej perspektywy wykorzystania środków europejskich. - Mieliśmy możliwość jako samorządowcy wskazać dostrzeżone przez nas potrzeby, które mogą stać się jedną z osi wykorzystania funduszy na transformację - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Samorządowcy rozmawiali na temat transformacji gospodarczej i społecznej podregionu tyskiego. Zwrócono uwagę m.in. na zagospodarowanie terenów pokopalnianych, przeciwdziałanie problemom społecznym, rozwijanie infrastruktury szpitalnej, a także centrów kształcenia ustawicznego.

- Bardzo istotna jest transformacja górnictwa, energetyki czy społeczna - wszystkie te problemy dotykają gmin naszego powiatu. W dobie pandemii ogromne znaczenie ma także transformacja pocovdiowa. Wielu małych przedsiębiorców zostało poszkodowanych w czasie pandemii, stąd ważne jest dostrzeżenie tego problemu, by środki unijne mogły w przyszłości wesprzeć rozwój małych i mikroprzedsiębiorstw - mówi Barabara Bandoła.

BM / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.