pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 19 listopada 2020
  • wyświetleń: 1202

Planujesz remont? 3 aspekty, o których warto pamiętać

Materiał partnera:

Planowanie remontu jest niełatwym zadaniem, a najgorętszą kwestią, która potrafi spędzić sen z powiek, jest wybór odpowiednich materiałów czy dodatków, które spełnią dwie cechy: trafią w nasze gusta, a przy tym zmieszczą się w zakładanej ramie finansowej całego przedsięwzięcia. Często dopasowanie jak najlepszych materiałów czy elementów wykończenia pozostawiamy architektom, ufając ich wiedzy i doświadczeniu. Zapominamy jednak, że remont ma też stronę organizacyjno-logistyczną - istnieją takie praktyczne aspekty, o które możemy zatroszczyć się sami, a które sprawią, że cała logistyka prac remontowych będzie łatwiejsza. O czym zapominamy?

Planujesz remont? 3 aspekty, o których warto pamiętać.


1. Miejsce na odpadyJeśli są prace remontowo-budowlane, jest i gruz oraz resztki wszelakich materiałów, które trzeba w jakiś sposób zutylizować. Stare płytki, kawałki ścian, beton, resztki elewacji - to wszystko na pewno będzie nas czekać podczas generalnego remontu domu czy mieszkania. Nawet jeśli dotyczy on jedynie małego pomieszczenia, nie da się tego uniknąć - chociażby i najmniejsza łazienka może generować odpady w postaci starej instalacji wodno-kanalizacyjnej, którą wymieniliśmy, lub armatury, która najlepsze lata ma już za sobą, więc jej miejsce zajęła nowsza. Nie każdy pamięta o tym, że tego typu pozostałości nie mogą być wrzucane do osiedlowego śmietnika czy przydomowego kosza na śmieci. Potrzebne są np. kontenery na gruz Buk lub popularne worki Big Bag. Tylko ten sposób składowania odpadów budowlanych jest w pełni legalny i nie przysporzy kłopotów ani właścicielowi remontowanego obiektu, ani fachowcom, ani też nie wpłynie negatywnie na środowisko naturalne. Warto przed rozpoczęciem prac zorientować się, czy jest możliwość ich ustawienia np. przed blokiem mieszkalnym czy kamienicą, tak aby nie blokowały dojazdu. W przypadku własnej posesji z reguły jest na to sporo miejsca.

2. Strefa odpoczynkuJeżeli sam wykonujesz prace, z pewnością przyjdzie taki moment, że będziesz potrzebować regeneracji i odpoczynku. Takie miejsce przyda się też, jeśli nadejdzie pora posiłku. Jeżeli jest taka możliwość, można urządzić polową stołówkę w innym pomieszczeniu, tak aby uniknąć w czasie jedzenia wszelkiego kurzu czy zapachu świeżej farby. Bywa niekiedy, że ugotowanie czegokolwiek jest w danym momencie poza zasięgiem, dlatego częstą praktyką jest trzymanie kawy i herbaty oraz posiłków w specjalnych termosach, tak, aby utrzymały ciepło. Warto wygospodarować również miejsce w postaci prowizorycznego materaca, aby móc chociaż na moment rozprostować kręgosłup. Po chwili takiego relaksu dużo chętniej przystąpimy do ponownej, ciężkiej pracy fizycznej. Umowne miejsce regeneracji przyda się również, gdy trzeba będzie skorzystać z apteczki, która podczas budowlanego przedsięwzięcia powinna być obecna zawsze.

3. Co z toaletą?Na koniec sprawa związana z załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Remont nierzadko oznacza brak dostępu do czynnej toalety. Nie zawsze wchodzą w grę takie rozwiązania jak użyczenie toalety przez sąsiadów. Co w takiej niezręcznej sytuacji zrobić? Jeżeli nie chcemy zafundować sobie niepotrzebnego stresu, najlepszym rozwiązaniem są toalety przenośne. Wiele z nich, np. toalety przenośne Luboń,obsługiwane są przez firmy, które zajmują się ich serwisem w pełni od A do Z a ich przywiezienie i ustawienie jest bezpłatne. Toalety te nie wymagają podłączenia kanalizacji ani wody, dlatego są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku prowadzenia prac budowlano-remontowych na działkach, gdzie nie ma jeszcze podłączonej infrastruktury kanalizacyjnej czy elektryki.

W ferworze doboru materiałów budowlanych, farb, podłóg czy mebli czasami zupełnie zapominamy o innych kwestiach, które mogą dać o sobie znać dopiero podczas trwania prac. Warto pomyśleć o nich już podczas planowania mieszkaniowych rewolucji, w ten sposób unikniemy niepotrzebnych komplikacji. Powinniśmy pamiętać o kontenerze na odpady, które zostaną później odpowiednio zutylizowane na przeznaczonym do tego składowisku, np. przez wywóz gruzu Komorniki. Zadbajmy też o to, aby załatwianie potrzeb fizjologicznych nie było problematyczne. Do wyboru mamy toalety przenośne, ale nie tylko - istnieje szereg innych udogodnień tego typu, jak chociażby przenośne umywalki. Podczas remontu przyda się też zapewnienie sobie pełnego energii posiłku oraz miejsce, gdzie będzie można zregenerować siły.