Wiadomości

  • 17 listopada 2020
  • wyświetleń: 3148

Jak skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki?

Materiał partnera:

Popularne panele fotowoltaiczne urozmaicają krajobraz miast i miasteczek. Są również inwestycją w odnawialne źródła energii, a tym samym świadomym stawianiem na ekologię. Warto pamiętać, że ten trend wspomaga specjalny program rządowy "Mój prąd" oraz ulgi podatkowe. W efekcie ekonomia i ekologia stają się doskonałą inwestycją, którą doceniają klienci indywidualni na co dzień.

  • Kiedy warto postawić na fotowoltaikę?
  • Na czym polega program "Mój Prąd"?
  • Program "Mój Prąd" i zmiany w prawie budowlanym
  • Jak złożyć wniosek?


Kiedy warto postawić na fotowoltaikę?



Nowoczesna fotowoltaika to realna oszczędność i niezależność energetyczna oraz wyraz troski o środowisko naturalne. To także dość duża inwestycja. Dlatego właśnie, by zachęcać ludzi do montażu paneli rząd uruchomił program Mój Prąd. To bezzwrotna dopłata, która pozwala znacząco zminimalizować wydatki, a tym samym sprawia, że cała inwestycja zwraca się zdecydowanie szybciej.

Na czym polega program "Mój Prąd"?



Dotacje do instalacji fotowoltaicznych to pionierski program, który wspiera rozwój energetyki prosumenciej. Dzięki temu sam konsument jednocześnie tworzy i promuje produkt, a to jest realnym wsparciem segment mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV). Branża energetyczna rozwija się dynamicznie, a tym samym Polska ma szansę spełnić międzynarodowe zobowiązania w zakresie korzystania z odnawialnych źródeł energii. W tym roku mamy już drugą edycję programu, który okazał się wielkim sukcesem i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem właścicieli domów jednorodzinnych. Nabór wniosków o dopłaty rozpoczął się 13 stycznia i można je składać 18 grudnia 2020 lub do wyczerpania środków. Urzędnicy rozpatrują je na bieżąco, choć ze względu na duże zainteresowanie i ilość podań o zwrot na rozpatrzenie wniosków trzeba czekać około 3 miesięce.

Program "Mój Prąd" i zmiany w prawie budowlanym



Źródło: unsplash.com


W związku ze zmianami w prawie budowlanym wielu inwestorów, którzy decydują się na instalacje fotowoltaiczne, zastanawia się, czy procedura i warunki nie uległy zmianie. Specjaliści podkreślają, że przy montażu instalacji nie mniejszej niż 6,5 kW trzeba będzie skonsultować projekt z rzeczoznawcą przeciwpożarowym i zgłosić zakończenie montażu do Państwowej Straży Pożarnej. Konieczne jest także zainstalowanie centralnego wyłącznika prądu, odpowiadającego za wyłączanie w razie konieczności całej instalacji PV. To również zagwarantuje, że cała inwestycja będzie bezpieczna. Natomiast nie wpływa to w żaden sposób na dotacje do fotowoltaiki i działanie samego programu.

Natomiast trzeba pamiętać o tym, że sam budżet programu jest ograniczony i poziom bezzwrotnych form to maksymalnie 1 miliard złotych. Dotacja może być przyznana do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji w wysokości nie większej niż 5 tysięcy złotych na jedną inwestycję.

Jak złożyć wniosek?



Sama fotowoltaika musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Po 19 września tego roku doszedł więc obowiązek uzgodnienia projektu instalacji z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej. I właśnie ten aspekt może zostać sprawdzony przez organy właściwe do kontroli obiektów budowlanych.

Obecnie trzeba składać formularze wyłącznie online, a wersje papierowe będą odrzucane. By przejść procedurę, należy więc posiadać profil zaufany lub e-dowód i zalogować się do panelu Mój GOV, by tam wybrać e-usługę "Skorzystaj z programu Mój prąd". Zanim przystąpimy do wypełniania formularza, warto przygotować elektroniczną wersję całej dokumentacji, którą trzeba załączyć. Będzie to między innymi kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty faktury lub oświadczenie o dokonanej wpłacie, zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej, oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji, o ile się na to zdecydowaliśmy. Dobra informacja na sam koniec jest taka, że zarówno zlecenie podłączenia, wymianę licznika jak i pozyskanie dopłaty Mój prąd może zrobić firma która realizowała inwestycję.