pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 16 listopada 2020
  • wyświetleń: 816

Jak zadbać o psa w ogrodzie zimą?

Materiał partnera:

Większość psów lubi śnieg, dlatego przebywanie na zewnątrz zimą jest dla nich dobrą zabawą. Jednak trzeba pamiętać, że w mroźne dni trzeba właściwie zadbać o zwierzęta, aby nie narażać ich na przemarznięcie i różnego rodzaju infekcje. Jak to zrobić i o czym należy pamiętać? Oto kilka cennych wskazówek dla właścicieli psów.

Jak zadbać o psa w ogrodzie zimą?


Poziom wrażliwości na zimnoKażde zwierzę inaczej reaguje na zimno, a dużo zależy m.in. od wieku. Szczenięta mają małą odporność i zanim wybiorą się na dłuższy spacer w ujemnej temperaturze, trzeba je zahartować. Dorosłe psy zwykle dobrze radzą sobie z chłodem, ale nie dotyczy to seniorów oraz czworonogów chorych i w okresie rekonwalescencji. Istotny wpływ na poziom wrażliwości na zimno ma też rasa psa. Niektóre czworonogi mają grubą i bardzo gęstą sierść zapobiegającą odczuwaniu mrozu, to np. bernardyny, malamuty i samoyedy. Są też takie mające włosy zamiast sierści, dla których zima to bardzo nieprzyjemna pora roku: Maltańczyki, yorki czy chiny japońskie. Ponadto trzeba pamiętać, że każdy pies prowadzi inny tryb życia. Są zwierzęta, które niemal cały czas przebywają w ciepłym domu i wychodzą na zewnątrz tylko na spacery z właścicielem, są też takie, przyzwyczajone do ciągłych zabaw w ogrodzie. Te należące do drugiej grupy lepiej radzą sobie w trudnych warunkach, ale to nie oznacza, że nie trzeba o nie dbać zimą.

Ciepła budaAby zapewnić swojemu pupilowi odpowiednie warunki na zewnątrz w okresie zimowym, musimy przede wszystkim ustawić w ogrodzie ciepłą budę. Powinna ona być na tyle duża, aby pies mógł bez żadnego problemu się w niej obrócić. Jednak schronienie nie może być za obszerne, bo wtedy zwierzę nie ogrzeje go swoim oddechem. Bardzo ważne jest też to, aby buda nie stykała się bezpośrednio ze zmarzniętą ziemią. Najlepiej postawić ją na niewielkich nóżkach, deskach lub paletach. Jeśli ściany nie są ocieplone, powinniśmy to zrobić samodzielnie, dobrze w tym celu sprawdza się styropian. Otwór prowadzący do środka należy zasłonić kawałkiem koca, starego ręcznika lub dywanu, aby zatrzymać chłodne powietrze. Ponadto w budzie niezbędna jest wyściółka, która nie pochłania wilgoci, np. słoma. Jak wybrać właściwe schronienie na psa, które będzie dla niego wygodną i bezpieczną kryjówką przez cały rok? Wiele przydatnych porad można znaleźć na stronie Zwierzę w Domu.

Jak zadbać o psa w ogrodzie zimą?


Wzbogacenie dietyZimą możemy zwiększyć kaloryczność diety czworonoga, aby zapewnić mu dodatkową energię. Bardzo często właściciele psów decydują się na zmianę karmy na taką przeznaczoną dla aktywnych zwierząt. Pamiętajmy, że każdy wysiłek fizyczny w mroźne dni jest dla czworonoga bardziej męczący niż latem. Jednocześnie musimy pilnować, aby nie otrzymywał on za dużo kalorii każdego dnia, inaczej zacznie mieć problemy z nadwagą.

Ochrona łapZimą zwierzęce łapy są bardziej narażone na skaleczenia, otarcia i podrażnienia, co wynika z kontaktu z bardzo zimnym podłożem, zmarzniętym śniegiem, a także solą wykorzystywaną do posypywania posesji, chodników oraz ulic. Z tego powodu warto kupić specjalny preparat przeznaczony do aplikacji na psie łapy przed wyj