pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 listopada 2020
  • 12 listopada 2020
  • wyświetleń: 3298

Gminy rozważają dołączenie do spółki prowadzącej szpital

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj

To przełomowy moment dla Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Kolejne gminy rozważają przystąpienie do samorządowej spółki i wspólne prowadzenie placówki.

szpital
Starosta Barbara Bandoła oraz dyrektor szpitala Marcin Leśniewski kilkanaście miesięcy temu poprosili włodarzy gmin o przystąpienie do spółki prowadzącej placówkę · fot. Powiat


Jest realna szansa, że część gmin powiatu pszczyńskiego przystąpi do spółki Centrum Przedsiębiorczości CP Sp. z o.o., która prowadzi Szpital Powiatowy w Pszczynie. Właśnie zakończyły się rozmowy z włodarzami gmin powiatu pszczyńskiego, które przeprowadzili starosta pszczyński, Barbara Bandoła, burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol oraz dyrektor placówki, Marcin Leśniewski.

Przypomnijmy, że w połowie ubiegłego roku władze powiatu pszczyńskie wspólnie z dyrekcją Szpitala Powiatowego w Pszczynie zwróciły się do włodarzy gmin o przystąpienie do samorządowej spółki i stałe wsparcie w prowadzeniu bieżącej działalności szpitala, na którą nie wystarczają środki z kontraktu. Byłaby to nowatorska w skali kraju próba rozwijania działalności placówki. Rozmowy w tej sprawie prowadzone były przez wiele miesięcy, zarówno podczas Konwentów Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego, w trakcie zorganizowanej w ubiegłym roku samorządowej debaty o przyszłości szpitala oraz na forum rad gmin.

W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Zarządu Powiatu Pszczyńskiego burmistrz Dariusz Skrobol potwierdził, że gmina Pszczyna przystąpi do samorządowej spółki. W tym tygodniu pozostałe gminy zadeklarowały analizę, czy jest możliwe w ich przypadku objęcie udziałów w spółce. Tym samym droga do poszerzenia składu właścicielskiego Centrum Przedsiębiorczości CP Sp. z o.o., która od sierpnia 2018 r. jest operatorem Szpitala Powiatowego w Pszczynie, została otwarta.

- Dziękuję burmistrzowi Pszczyny, wójtom: Miedźnej, Suszca, Goczałkowic-Zdroju, Pawłowic i Kobióra za bardzo ważne rozmowy o przyszłości placówki. Dziękuję za otwartość i zrozumienie, dlaczego wspólnie z dyrektorem Marcinem Leśniewskim zaproponowaliśmy utworzenie samorządowej spółki, która poprowadzi szpital. Jeżeli się uda - a wierzę że wszystko jest na dobrej drodze - będzie to pierwsze w Polsce samorządowe porozumienie wokół szpitala i pierwszy samorządowy szpital, o który wspólnie troszczą się samorządy. Zdrowie ludzi nie może czekać. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, że będzie załamanie. A system jest bardzo napięty. To przełomowy moment, żeby zawiązać samorządową spółkę i dać szpitalowi wsparcie na kolejne lata - podkreśla Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

szpital
Wideorozmowa starosty, burmistrza, dyrektora szpitala z wójt Goczałkowic-Zdroju, Gabrielą Plachą · fot. Powiat


Co dalej?

Do utworzenia samorządowego szpitala jeszcze daleka droga. - Poprosiliśmy zainteresowane gminy o podjęcie ostatecznych decyzji przy planowaniu budżetów na 2021 rok i zabezpieczeniu w nich środków na ten cel. Propozycja wsparcia Szpitala Powiatowego w Pszczynie wynika z przekonania, że szpital samorządowy, jest w stanie rozwijać się w kierunku zgodnym z potrzebami lokalnej społeczności. To zagadnienia bezwzględnie priorytetowe dla wszystkich, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo mieszkańców. Szczególnie w tym momencie decyzja o wsparciu szpitala jest kluczowa - mówi Barbara Bandoła, dodając, że zabezpieczenie w projektach budżetów na przyszły rok środków pozwoli już tylko doprecyzować formę i zakres wsparcia inicjatywy w decyzjach podjętych przez radnych poszczególnych gmin. Następnie powołany zostanie zespół złożony z przedstawicieli samorządów - przyszłych udziałowców, który opracuje zapisy umowy spółki.

Warto podkreślić, że odpowiedzialność za budynek szpitala, jego remonty pozostanie wyłącznie po stronie powiatu pszczyńskiego, a udziałowcy spółki będą wspierać wyłącznie bieżącą działalność szpitala.

Tego szpitala miało nie być

Przypomnijmy, że w latach 2011-2018 pszczyński szpital prowadzony był przez prywatnego operatora, któremu Narodowy Fundusz Zdrowia odebrał kontrakt. W marcu 2018 r. NFZ ogłosił, że placówka zostanie zamknięta, a mieszkańcy powiatu pszczyńskiego będą leczeni w szpitalach w innych miastach. Powiat pszczyński rozpoczął dramatyczna walkę z czasem i starania o uzyskanie kontraktu na leczenie pacjentów. Powiatowa spółka Centrum Przedsiębiorczości została wpisana do rejestru podmiotów leczniczych i ostatecznie uzyskała kontrakt na prowadzenie szpitala. Szpital był zamknięty przez cały lipiec 2018 r. Pierwszy pacjent nowego Szpitala Powiatowego w Pszczynie został przyjęty 1 sierpnia. Od tamtego czasu spółka rozwinęła działalność o wiele niezakontraktowanych wcześniej obszarów. Utrzymanie i rozwijanie szpitala było możliwe dzięki wsparciu powiatu pszczyńskiego, który przeznaczył ok. 13 mln zł na dopłaty do bieżącej działalności, remonty i zakupy sprzętu.

- Przez cały ten okres warunki były nieprzewidywalnie trudne, szczególnie w roku 2020 epidemia COVID 19 stała się wielką komplikacją dla rozwoju poszczególnych oddziałów i poradni. Mimo to kontrakt z wyjściowej kwoty 28 mln zł w roku 2018 wzrósł do niemal 36 mln zł na dziś. To pokazuje skuteczność działania spółki. Potrzebne jest jej stałe wspieranie w nadchodzących trudnych miesiącach - podkreśla starosta.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj