pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 8 listopada 2020
  • 11 listopada 2020
  • wyświetleń: 11479

[Pszczyna wczoraj i dziś] Lerchówka i młodzi mieszkańcy Pszczyny

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

Wracamy z naszym cyklem z historycznymi fotografiami "Pszczyna wczoraj i dziś". Tym razem sprawdzamy, jak na przestrzeni lat zmieniła się okolica "Lerchówki" i skrzyżowanie ulicy Kościuszki z ulicą Batorego w Pszczynie.

Lerchówka
Lerchówka i młodzi mieszkańcy Pszczyny w 1983 roku · fot. K. Kłoda / archiwum woj. urzędu ochrony zabytków


Zdjęcie historyczne zostało wykonane w 1983 roku. Fotografia pochodzi z archiwum bielskiej delegatury Wojewódzkiego Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

W jednej z najbardziej rozpoznawalnych pszczyńskich willi z charakterystyczną magnolią w ogrodzie dziś mieści się apteka i kancelarie prawne. Nieruchomość w 1928 roku została zakupiona przez adwokata i notariusza, dr Franciszka Lercha - to właśnie od jego nazwiska wzięła się dzisiejsza nazwa obiektu. Było on pierwszym polskim starostą pszczyńskim, który rozpoczął urzędowanie w czerwcu 1922 roku. To jemu, jako staroście, przypadł zaszczyt powitania na pszczyńskim rynku Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudskiego 22 sierpnia 1922 roku. W "Lerchówce" miał swoją kancelarię prawniczą. Z jego usług korzystała m.in. administracja księcia pszczyńskiego.

Lerchówka
Lerchówka dziś. 37 lat później, zamiast chłopców na spacerze, napotkaliśmy w tym miejscu młodych pszczynian na hulajnogach · fot. ar / pless.pl


Posiadacie w swoim domowym archiwum zdjęcia przedstawiające Pszczynę lub inne miejscowości powiatu pszczyńskiego? Jak w ubiegłych latach zachęcamy do przesyłania fotografii poprzez panel www.pless.pl/wyslij-info. Dzięki Wam możemy wspólnie stworzyć wspaniałą galerię, obrazującą jak Pszczyna i okolice zmieniały się na przestrzeni lat.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj