pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 6 listopada 2020
  • wyświetleń: 4129

Strażnica narażona na szkody górnicze. Kopalnia wybuduje nową

26 października do Urzędu Gminy w Pawłowicach wpłynęło pismo, w którym dyrektor KWK "Pniówek" Józef Jaszczyk zapewnił, że kopalnia w ramach tzw. budownictwa zastępczego w nowym miejscu wybuduje strażnicę zlokalizowaną przy ul. św. Floriana 1 w Krzyżowicach.

To efekt spotkania zorganizowanego przez wójta Franciszka Dziendziela, podczas którego Rada Sołecka z Krzyżowic, przedstawiciele krzyżowickiego OSP oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej, KWK "Pniówek, Gminnego Zespołu Komunalnego i rady gminy zastanawiali się, jak rozwiązać problem budynku narażonego na szkody górnicze, które powodują, że remonty są coraz mniej opłacalne.

Z przeprowadzonych ekspertyz wynika, że koszt wyprostowania strażnicy nie ma ekonomicznego uzasadnienia, tym bardziej, że docelowo budynek nadal będzie podlegał wpływom szkód górniczych i konieczne byłyby kolejne remonty. Wypłacenie gminie jednorazowego odszkodowania za zamortyzowany w ponad 50% budynek też nie będzie satysfakcjonujące, ponieważ kwota nie pozwoli pokryć kosztów wybudowania nowego obiektu.

Uczestnicy spotkania przystali na propozycję wójta o budowie zupełnie nowej strażnicy w nowej lokalizacji. Koszty projektu i budowy pokryje kopalnia. Wstępnie na miejsce strażnicy wskazano działkę znajdującą się przy ul. Orlej, nieopodal szybu. Należy ona do osoby prywatnej, dlatego gmina będzie musiała najpierw sfinalizować zakup gruntu. Po drugiej stronie ulicy, przy boisku, znajduje się gminna nieruchomość, która mogłaby być wykorzystana na potrzeby budowy parkingu. Jeżeli gmina nabędzie grunt (rada gmina musi wyrazić zgodę na zakup), do końca stycznia 2021 roku Jastrzębska Spółka Węglowa i kopalnia przygotują koncepcję budynku, który ma być wzorowany na obiekcie funkcjonującym w Jarząbkowicach. Rada sołecka z Krzyżowic złożyła już w tej sprawie pismo do urzędu, w którym określiła oczekiwania co do funkcjonalności nowej strażnicy. Jednak o tym, jak ostatecznie będzie wyglądać budynek, przesądzą możliwości jakie daje nieruchomość. JSW rozpocznie projektowanie obiektu na wiosnę 2021 roku, a inwestycję będzie realizować w latach 2022-2023.

BM / pless.pl
źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.