pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 3 listopada 2020
  • wyświetleń: 5365

Szpital w Pszczynie zwolniony z podatku od nieruchomości

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj

Burmistrz Dariusz Skrobol podjął decyzję o umorzeniu należności z tytułu podatku od nieruchomości dla Szpitala Powiatowego w Pszczynie. To jedno z wielu równoległych działań, które gmina podejmuje, by wesprzeć największą w powiecie pszczyńskim placówkę zdrowia.

Szpital Powiatowy w Pszczynie
Szpital Powiatowy w Pszczynie zwolniony z podatku od nieruchomości · fot. BM / pless.pl


- Mając świadomość w jak trudnej sytuacji znalazł się Szpital Powiatowy w Pszczynie, na wniosek placówki podjąłem decyzję o umorzeniu 114 783,29 złotych podatku od nieruchomości wraz z odsetkami - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. - To niełatwa decyzja, albowiem oznacza ona też zmniejszony wpływ do budżetu, co niesie za sobą konsekwencje, w tym związane ze zmniejszeniem wydatków, na przykład na budowę dróg i chodników lub inwestycje oświatowe - dodaje.

Należy zaznaczyć, że nie jest to jedyne działanie, które podjęła gmina Pszczyna w celu pomocy szpitalowi. Obecnie burmistrz prowadzi rozmowy dotyczące przystąpienia samorządów z regionu do spółki, która byłaby odpowiedzialna za prowadzenie szpitala.

- Niezwykle ważne jest doprecyzowanie udziału Pszczyny w spółce odpowiedzialnej za prowadzenie podmiotu, ponieważ utrzymanie szpitala nie jest zadaniem gminy. Analizujemy sytuację i dyskutujemy o możliwościach. Musimy pamiętać, że już w tej chwili utrzymujemy Pszczyński Ośrodek Terapeutyczno-Rehabilitacyjny, który jest Samodzielnym Zakładem Opieki Zdrowotnej, a także realizujemy wiele programów zdrowotnych na kwotę około dwóch milionów złotych rocznie - wyjaśnia burmistrz.

W tym przypadku ostateczna decyzja będzie należała do miejskich radnych.

Współpraca w zakresie opieki medycznej dla mieszkańców gminy Pszczyna prowadzona jest od lat. Od dawna z budżetu gminy Pszczyna przekazywana jest pomoc finansowa. W roku ubiegłym gmina przekazała dotację w wysokości 300 tysięcy złotych na zakup sprzętu medycznego - wyposażenie pracowni endoskopii w szpitalu. W 2020 roku przeznaczono 100 tysięcy złotych na zakup agregatu prądotwórczego.

Warto dodać, że 2020 roku burmistrz Pszczyny podjął decyzję o zwolnieniu z podatków 20 przedsiębiorców na kwotę 488 179 zł, nie licząc szpitala.

Jeszcze w październiku rozmawialiśmy z burmistrzem Dariuszem Skrobolem o wsparciu gminy dla szpitala w Pszczynie oraz o ewentualnym przystąpieniu gminy do spółki prowadzącej placówkę. Zobaczcie nasze wideo.

BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj