pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 listopada 2020
  • 5 listopada 2020
  • wyświetleń: 2942

Ranking Samorządów: jak wypadają gminy z naszego powiatu?

Na 1484 gminy wiejskie Pawłowice zajęły 20. miejsce w ogólnopolskim XVI Rankingu Samorządów, którego organizatorem jest dziennik "Rzeczpospolita". A jak wypadły pozostałe gminy powiatu pszczyńskiego?

Pawłowice z lotu ptaka, UG Pawłowice
Gmina Pawłowice zajęła pierwsze miejsce w powiecie, drugie w województwie i dwudzieste w kraju · fot. UG Pawłowice


W rankingu brano pod uwagę trwałość ekonomiczno-finansową, trwałość środowiskową, społeczną oraz jakość zarządzania i współpracę. W sumie ocena poszczególnych gmin opierała się łącznie na około 50 wskaźnikach. Organizatorzy przy ocenie samorządów posiłkowali się danymi udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny i Ministerstwo Finansów, ale do gmin skierowana była również ankieta, w której pytano m.in. o środki przeznaczone na inicjatywy lokalne, wydatki gminy na zadania realizowane przez organizacje pozarządowe, długość linii komunikacyjnej czy posiadanie systemu monitoringu powietrza.

W województwie śląskim gminę Pawłowice wyprzedziła tylko gmina Buczkowice, natomiast w powiecie pszczyńskim Pawłowice zdobyły pierwsze miejsce. Gmina Pawłowice najwięcej punktów zdobyła w aspekcie ekonomiczno-finansowym oraz społecznym, ale wysoka pozycja w rankingu świadczy o tym, że gmina ciągle może pochwalić się zrównoważonym rozwojem.

W pierwszej pięćdziesiątce samorządów wiejskich z powiatu pszczyńskiego znalazły się jeszcze Goczałkowice-Zdrój (33. miejsce). Pozostałe gminy zajęły: 232. miejsce - gmina Suszec, 336. miejsce - gmina Kobiór, 838. miejsce - gmina Miedźna.

Gmina Pszczyna została wzięta pod uwagę w rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejskich, w którym uplasowała się na 70. miejscu. Liderem tego zestawienia w tym roku okazała się świętokrzyska gmina Morawica, zwycięzca także z ubiegłego roku.

---

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 16 lat redakcja "Rzeczpospolitej" ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.

Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji "Rzeczpospolitej".

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.