Wiadomości
- 30 października 2020
- wyświetleń: 4835
Gotowanie na płycie ceramicznej - czy to się opłaca?
Materiał partnera:
Płyty ceramiczne bezsprzecznie pozwalają nam gotować szybciej i wydajniej. Czy warto jednak decydować się na płytę elektryczną? Jakie są koszty gotowania na płycie ceramicznej, jak używać jej oszczędnie, czym różni się od płyty gazowej i jakie są wady i zalety takiego rozwiązania. Dowiedz się wszystkiego na temat gotowania na kuchni ceramicznej.
Kuchenka elektryczna ceramiczna - jak działa?
Podstawę działania płyt ceramicznej stanowi spirala do gotowania. Elementy te nagrzewają pole grzejne, a to z kolei przekazuje ciepło do ustawionego na nim naczynia. Rozwiązanie to może być o tyle uciążliwe, że same grzałki potrzebują nieco czasu na rozgrzanie się, a co za tym idzie, proces gotowania może być nieco przedłużony. Właśnie dlatego jakiś czas temu na rynku pojawił się drugi rodzaj kuchenek ceramicznych wyposażonych w lampy halogenowe - te nagrzewają się dużo szybciej.
Kuchnie ceramiczne - zalety
Zacznijmy od korzyści, jakie przynosi nam gotowanie na płycie ceramicznej. W pierwszej kolejności możemy wymienić tu łatwość obsługi, z którego wynika niesprawiająca kłopotów kontrola procesu gotowania. Druga kwestia to utrzymanie płyty w czystości - gładka powierzchnia nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, by świetnie się prezentować. Czyszczenie płyty ceramicznej po gotowaniu z reguły będzie ograniczać się do przetarcia jej miękką ściereczką zwilżoną wodą i płynem do mycia naczyń albo dedykowanym detergentem. Wygląd to zresztą kolejna zaleta płyt ceramicznych - są naprawdę eleganckie i dodają kuchni szykownego wyglądu. Pozostałe korzyści łączą się z budową i funkcjami, jakie oferują nam kuchnie ceramiczne. Są one często wyposażone w timer (również z funkcją automatycznego wyłączania pola grzewczego po upływie zaprogramowanego czasu) czy czujniki smażenia. Dodatkowo przeważnie posiadają zabezpieczenia przed dziećmi. Blokada panelu sterowania dostępna w płycie ceramicznej Beko HIC64400E pozwala na bezpieczne gotowanie w obecności dzieci, które nie będą w stanie zmienić wprowadzonych przez nas ustawień ani samodzielnie uruchomić kuchenki. Problemu nie będzie też stanowić podłączenie płyty ceramicznej, szczególnie o napięciu 230 V. W przypadku kuchni gazowej procedura będzie znacznie bardziej skomplikowana. Za dużą zaletę kuchni ceramicznych można uznać ich cenę. Koszt zakupu płyty ceramicznej będzie stosunkowo nieduży.
Wady gotowania na płycie ceramicznej
Gorzej będzie natomiast jeżeli chodzi o koszty gotowania na płycie ceramicznej - z całą pewnością będą one wyższe, niż w przypadku kuchenek gazowych i płyt indukcyjnych. Wynikać będzie to przede wszystkim z wyższego zużycia prądu. Tu jednak rozwiązanie mogą stanowić kuchnie gazowe z blatem ceramicznym. Bezpłomieniowa płyta gazowa posiada palniki ukryte pod ceramiczną powierzchnią płyty - jest więc bezpieczniejsza i wydajniejsza od tradycyjnej kuchni gazowej i jednocześnie tańsza w użytkowaniu od elektrycznej płyty ceramicznej. Pobór prądu nie stanowi tu już problemu. Za wadę płyt ceramicznych można uznać także czas nagrzewania się pól grzejnych. Niemniej jednak samo gotowanie i tak będzie przebiegać szybciej w porównaniu z gotowaniem na gazie, gdyż większa ilość energii zostanie przekazana do dna naczynia. Efektywność płyt ceramicznych to ok. 60 %, podczas gdy wydajność kuchni gazowej nie przekracza 50%, co oznacza, że większość energii zamiast trafić do garnka, ulatuje w powietrze. Ostatni z minusów płyt ceramicznych, to ewentualne koszty naprawy. W razie usterki naprawa kuchni gazowej będzie mniej bolesna dla naszego portfela. Jednakże najnowsze płyty wyposażane są systemy, które skutecznie zapobiegają awariom. Płyta ceramiczna Kernau KHC 6411 z system Auto-Stop automatycznie wyłączy się, kiedy dojdzie do jej zalania. Niebezpieczeństwo uszkodzenia płyty przez rozlany płyn w ten sposób jest skutecznie wyeliminowane.
Jak oszczędnie gotować na płycie ceramicznej?
Koszty gotowania na płycie ceramicznej można w łatwy sposób nieco zredukować. Jest na to naprawdę prosty sposób. Jak gotować, by oszczędzać? Wystarczy stosować odpowiednie naczynia. Chodzi tu przede wszystkim o to, by wybierać garnki do gotowania na płycie ceramicznej - posiadają one płaskie, niezaokrąglone dno. Co równie ważne, naczynia należy ustawiać na polach grzewczych o dobrze dobranej średnicy, by w ten sposób zapobiegać stracie energii. Oznaczenie garnków do płyty ceramicznej co do zasady umieszczane są na spodzie naczyń albo na ich opakowaniu. Dodatkowe oszczędności przyniosą nam płyty ceramiczne z funkcją Stand-By. Płyta ceramiczna do zabudowy Kernau KHC 3211, kiedy z niej nie korzystamy, automatycznie przechodzi w stan uśpienia, dzięki czemu pobór prądu jest naprawdę znikomy.
Płyta ceramiczna czy gazowa?
Znasz już wady i zalety płyty ceramicznej - również w zestawienie z płytą gazową. Które rozwiązanie zatem ostatecznie będzie wygodniejsze? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych preferencji i sposobu, w jaki będziemy korzystać z kuchenki. Pozytywne opinie użytkowników znajdziemy zarówno w przypadku płyt gazowych, jak i ceramicznych, dlatego warto wybrać urządzenie, które będzie lepiej dostosowane do naszych potrzeb i naszego stylu życia.
Sprawdź więcej inspiracji i porad, realizacje zabudowy kuchennej na stronie MaxKuchnie.pl. Możesz skorzystać również z oferty sprzętów AGD i wyposażenia kuchni w internetowym sklepie Sklep.MaxKuchnie.pl