pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 30 października 2020
  • wyświetleń: 1660

Jak wybrać kuszę, o której zawsze marzyłeś? Oto 5 najważniejszych wskazówek!

Materiał partnera:

Niszowe w Polsce kusznictwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem - zwłaszcza wśród amatorów broni cięciwowej. Cicha kusza w państwie nad Wisłą jest jednak nielegalna. Mimo to chcesz zostać właścicielem konkretnego modelu? Możesz uzyskać stosowne pozwolenie! Kiedy trafi w Twoje ręce, warto wiedzieć, jaka kusza - bloczkowa czy refleksyjna, a może - kusza myśliwska lub kusza pistoletowa będzie najodpowiedniejsza. Jak dokonać właściwego wyboru? Podpowiadamy!

Jak wybrać kuszę, o której zawsze marzyłeś? Oto 5 najważniejszych wskazówek!


Jak uzyskać pozwolenie na kuszę?Pozwolenie na kuszę w Polsce możesz uzyskać na podstawie artykułu 10 Ustawy o Broni i Amunicji, wskazując cel niewymieniony w ustawie. W praktyce oznacza to, że możesz starać się o pozwolenie na kuszę do celów dydaktycznych. Jak je uzyskać?

Pierwszym krokiem jest konieczność pomyślnego przejścia przez wymagane badania lekarskie. Adres, pod który należy się udać, znajdziesz na stronie lokalnej Komendy Wojewódzkiej Policji. Otrzymane orzeczenie dołączysz później do wniosku o pozwolenie. Warto pamiętać, że jest ono ważne przez trzy miesiące od daty jego uzyskania. Równie ważne są także referencje, czyli list od koła łowieckiego lub instytucji logicznie pasującej do składanego wniosku, a także - zaświadczenie o niekaralności. Całość należy złożyć wraz z dedykowanym drukiem, wcześniej dokonując koniecznej opłaty. W dalszej części możesz spodziewać się wizyty dzielnicowego. Cały proces zakończy się egzaminem, z zakresu Kodeksu Karnego i Ustawy o Broni i Amunicji.

Jak wybrać idealną kuszę?Kiedy otrzymasz pozwolenie na posiadanie kuszy, konieczne będzie wybranie odpowiedniego modelu. Jaka kusza powinna znaleźć się w Twoim posiadaniu? Wszystko zależy od tego, czego od niej oczekujesz! Poznaj siedem wskazówek, dzięki którym wybierzesz idealną kuszę!

1. Wybór kuszy w zależności od zastosowaniaTo, w jakim celu chcesz wykorzystać kuszę, ma znaczenie! Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że każdy rodzaj kuszy postawi przed Tobą inne wymagania.

  • Do strzelania do celu, z niewielkich odległości najczęściej wykorzystuje się kuszę pistoletową. Kusza pistoletowa charakteryzuje się zasięgiem do 20 metrów i może być używana w salach treningowych.
  • Kusza do strzelania sportowego jest naprawdę dokładna, a istotnym jej elementem jest celownik optyczny. W przypadku tego wariantu od siła naciągu i prędkość wystrzelonej strzałki mają zdecydowanie mniejsze znaczenie niż w przypadku kusz myśliwskich.
  • Kusza myśliwska, pomimo posiadanego w Polsce pozwolenia nie będzie mogła być wykorzystana. Jeśli mimo to chcesz być w jej posiadaniu, zwróć uwagę na jej niezawodność i szybkość wystrzału. Duże znaczenie ma także jego prędkość i towarzyszący mu hałas


Kusza bloczkowa czy refleksyjna?Zastanawiasz się, która kusza, bloczkowa czy refleksyjna będzie odpowiedniejsza? Zanim zdecydujesz, sprawdź, jakie zalety i wady ma każdy z proponowanych wariantów. Warto pamiętać, że takie rozróżnienie jest ważne nawet w przypadku kusz pistoletowych!

Kusza bloczkowa jest zdecydowanie lżejsza i wygodniejsza w przenoszeniu, dodatkowo - charakteryzuje się mniejszą siłą naciągu przy wyższych prędkościach strzał, w porównaniu do kuszy refleksyjnej. Ten model będzie doskonały dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się łatwością strzelania z ograniczonego obszaru.

Kusza refleksyjna jest znana od setek lat. Prosta i niezawodna, dodatkowo cięciwa w tym modelu została pozbawiona linek i bloczków, dzięki czemu nie jest podatna na awarię. Od kuszy bloczkowej odróżnia ją większa siła naciągu i mniejsza prędkość wylotowa bełtu.

kusza


PrędkośćPrzy wyborze kuszy duże znaczenie ma prędkość wylotowa bełtu. Musi być dostosowana do rodzaju kuszy i aktywności, jaką zamierzasz podjąć. W sytuacji, gdy chcesz strzelać do celu z dużej odległości, zdecyduj się na lekki pocisk kuszy, który zdecydowanie później zacznie opadać.

Kwestie bezpieczeństwaKusza należy do rodzaju broni mogącej powodować obrażenia - tym bardziej należy zachować szczególną ostrożność podczas posługiwania się nią. Wybierając konkretny model, koniecznie zwróć uwagę na zastosowane rozwiązania, dzięki którym korzystanie z broni będzie bezpieczniejsze. Do najpopularniejszych należą:

  • Mechanizm uniemożliwiający strzelanie na sucho, dzięki któremu uwolnienie cięciwy nie jest możliwe w momencie, kiedy pocisk kuszy nie znajduje się we właściwym miejscu.
  • Automatyczne włączanie bezpieczeństwa, czyli mechanizm skutecznie zapobiegający zwolnieniu cięciwy po ustawieniu spustu, to rozwiązanie doskonałe zwłaszcza dla początkujących strzelców.


Konstrukcja kuszyKonstrukcja kuszy ma znaczenie zwłaszcza dla początkujących użytkowników. Jeśli zależy Ci, by korzystanie z wybranego modelu było maksymalnie łatwe, warto zdecydować się na wariant wyposażony w przedni uchwyt i wystające na bok skrzydła.