pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 29 października 2020
  • wyświetleń: 1351

Jak przygotować się na wyjazd na narty?

Materiał partnera:

Sezon narciarski już za pasem. Warto zapoznać się ze wskazówkami jak dobrze przygotować siebie i najbliższych na wyjazd na narty, aby w pełni cieszyć się magią tego sportu.

Jak przygotować się na wyjazd na narty?


Jazda na nartach cieszy się popularnością od bardzo dawna, a w ostatnich latach szczególnie podbija serca coraz większej liczbie Polaków. Pomimo, że narciarstwo jest aktywnością dla każdego sport ten wymaga starannego przygotowania i dokładnego zapoznania się z tematem. Zebraliśmy wskazówki, które będą w szczególności przydane dla osób niedoświadczonych, oraz osób, które chcą poszerzyć swoją wiedze na temat narciarstwa.

Pierwsze kroki w nartachDla osób, które jeszcze nigdy nie miały nart na nogach stawianie pierwszych kroków może okazać się dość trudne i mało obiecujące. I choć wyobrażaliśmy siebie zgrabnie mknących po pięknych zboczach Alp, rzeczywistość może okazać się mniej atrakcyjna. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zacząć na płaskim zboczu, lub tak zwanej "oślej łączce" czyli miejscach przeznaczonych do nauki jazdy. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest wykupienie lekcji u instruktora jazdy na nartach, który w profesjonalny sposób wyjaśni w jaki sposób poruszać się na nartach, aby uniknąć poważnych kontuzji czy kolizji z innymi narciarzami na stoku. Szkółki jazdy na nartach z łatwością odnajdziemy w okolicach stoków narciarskich i górskich miejscowości.

Już wiemy od czego zacząć jazdę na nartach, teraz zajmijmy się sprzętem, który jest nam niezbędny na stok narciarski.

Sprzęt i wyposażenieJest kilka wytycznych, którymi należy się kierować wybierając narty zjazdowe https://allegro.pl/kategoria/narty-zjazdowe-256756, a mianowicie wzrost, waga oraz umiejętności. Są to najważniejsze parametry. Można też sugerować się indywidualnymi preferencjami, zaawansowaniem czy typem narty. Zasada dobierania długości nart mówi iż panowie, powinni wybierać narty, które sięgają długością pomiędzy podbródek i czoło. Panie powinny dopierać narty krótsze, których długość sięga pomiędzy klatkę piersiowa, a nos. Dla początkujących i rekreacyjnych narciarzy zalecane są krótsze narty, ponieważ są one bardziej skrętne. Będą łatwiejsze do nauki jazdy. Do wagi dobieramy natomiast zapięcia.

Przy wyborze kurtki narciarskiej https://allegro.pl/kategoria/odziez-kurtki-256734 trzeba pamiętać, aby zwracać szczególna uwagę na jej funkcjonalność. Chcemy dobrze się prezentować na stoku, ale szeroki wybór modeli kurtek narciarskich wprawia w zakłopotanie, dlatego to właśnie parametry powinny mieć dla nas największe znaczenie. Kurtka nie może krępować ruchów. Najważniejsze, aby była wygodna i nie krępowała ruchów. Zwróćmy też uwagę czy kurtka jest wodoodporna. Wypadom na narty często towarzyszy opad śniegu, lepiej, aby nasza warstwa wierzchnia posiadała wodoodporną membranę, która uchroni nas przed przemoczonymi ubraniami. Kurtka powinna być oddychająca, istotne są też wywietrzniki w okolicach pachy. Dodatkowymi atutami kurtki na narty będą kieszenie na dokumenty, kieszonka na ski pass, zakładka na kciuk czy pas w podszewce kurtki, który zatrzyma śnieg przed przedostaniem się pod kurtkę.

Spodnie narciarskie tak jak kurtka powinny być pokryte wodoodporną membraną, powinny być też lekkie, oddychające oraz zapewniać pełną swobodę ruchów. Dodatkowo wybierając spodnie na narty https://allegro.pl/kategoria/odziez-spodnie-256740 powinniśmy kierować się elementami, które wpływają przede wszystkim na wygodę oraz funkcjonalność spodni. Zamek z boku nogawek ułatwi nam zakładanie butów narciarskich, profilowane nogawki zapewnią lepsze układanie się spodni na nodze, systemy wentylacyjne przyniosą komfort w słoneczne, ciepłe dni, a dzięki odblaskom będziemy bardziej widoczki na stoku w nocy.