pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 16 października 2020
  • 19 października 2020
  • wyświetleń: 9721

WIDEO: Lecznicze maści? Marihuana? Z czym kojarzą się konopie?

Produkty konopne, w tym także susze i oleje CBD, zyskują coraz więcej sympatyków. Trend ten jest widoczny również w naszym mieście. W krótkim czasie pojawiło się tu kilka punktów, w których można nabyć preparaty tego typu. W jednym z marketów stanął nawet automat z suszem, co wzbudziło pewne kontrowersje i skłoniło nas do zastanowienia się, z czym kojarzone są konopie oraz co wiemy na temat CBD.Na początku przeprowadziliśmy sondę uliczną, w której chcieliśmy ustalić, co mieszkańcy i bywalcy Pszczyny wiedzą o konopiach. Czy rośliny te wciąż kojarzone są głównie z marihuaną? Odpowiedzi nas zaskoczyły. Nasi rozmówcy wskazywali przede wszystkim na to, że z konopi produkuje się maści i kremy bardzo pomocne w leczeniu chorób i stanów zapalnych skóry, czy też produkty spożywcze (czekoladę z dodatkiem nasion, olej konopny). Wielu wspomniało, że konopie służą do produkcji leków. Spotkaliśmy ponadto kilka osób, które potrafiły wskazać różnicę między konopiami siewnymi a indyjskimi i na tej podstawie oddzielić produkowane z tych roślin substancje psychoaktywne od preparatów o działaniu terapeutycznym.

Pszczynianie podkreślali też, że konopie od zarania dziejów służyły ludzkości jako bardzo zdrowe i pożyteczne rośliny o wielu zastosowaniach. Nie ma jednak wątpliwości, że w minionych dekadach otoczył je czarny PR. Dziś - jak widać - wracają do łask. Produkty konopne, takie jak susze, oleje, olejki, kosmetyki, preparaty terapeutyczne, zioła do parzenia, słodycze, a także produkty użytkowe można od niedawna nabyć w kilku punktach miasta, m.in. w samym centrum przy rynku, w Koszarach Ułańskich czy we wspomnianym automacie. Dostępne tam surowce nie mogą zawierać więcej niż 0,2% THC, czyli kannabinoidów odpowiedzialnych za działanie psychoaktywne. Są za to źródłem CBD, a więc innego rodzaju kannabinoidów, wykazujących szereg działań prozdrowotnych.

Podczas kręcenia materiału zapytaliśmy o te niuanse właściciela jednego ze sklepów oferujących produkty konopne, w tym susze. Marcin Janyga podkreślił m.in. potencjał terapeutyczny kannabinoidów zawartych w konopiach i wskazał, że sięganie po susz konopny nie różni się chociażby od korzystania z dobrodziejstw prozdrowotnych i właściwości leczniczych wielu popularnych ziół, takich jak lawenda czy melisa.

Ela, ab / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.