pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 18 października 2020
  • 20 października 2020
  • wyświetleń: 10813

[Historyczne ciekawostki] Dąb Perła w Czarkowie - jaka jest jego historia?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

To charakterystyczny punkt czarkowskiego lasu - na kopcu przecinającym leśną ścieżkę rośnie dąb - przez mieszkańców nazywany Perłą. Jaka jest jego historia? O pomoc w jej odkryciu chcemy prosić Was, drodzy czytelnicy!

Dąb Perła w Czarkowie - 09.2020 · fot. pless.pl


Jak wskazuje sołtys Czarkowa, Jacek Kubis, z przekazów ustnych mieszkańców wynika, że książę pszczyński miał zasadzić dąb w podziękowaniu leśniczemu za opiekę nad leśnictwem. Leśniczy ten miał nosić nazwisko Perla. Prawdopodobnie właśnie dlatego miejscowa ludność zaczęła nazywać drzewo "Perłą".

Jak się dowiedzieliśmy, dąb nie został ujęty w rejestrze pomników przyrody w Nadleśnictwie Kobiór. Trzeba bić na alarm, bo obecnie drzewo zaczyna schnąć. Sołtys zaproponował wykonanie rentgenu drzewa przez specjalistyczną firmę, dzięki czemu moglibyśmy się dowiedzieć, w jakim jest ono stanie zdrowotnym i podjąć odpowiednie działania. Na to potrzebne są jednak środki.

Nie dotarliśmy do żadnego źródła pisanego na temat dębu. Dlatego tym razem mamy prośbę do Was, drodzy czytelnicy, byście podzielili się z nami zasłyszaną, bądź - być może - gdzieś zapisaną historią Dębu Perła w czarkowskim lesie. W tej sprawie możecie się z nami kontaktować poprzez formularz wyślij info.

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj